Сакам да кажам/Сакам да прашам

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Мене и сестрите нејзини ме нервираат.

Патем, можеби си заборавила смени си ја локацијата, сеуште ти стои Копенхаген..
Нема проблем.Ќе ја сменам,иако и јас би живеела таму по неколку години.
 

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Навистина?
Како заменичка наставничка/професорка по англиски?
По германски највероватно,зашто во германска паралелка учам,односно во паралелка со 6 часовен фонт на германски.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Некогаш мислам дека нема некој ко мене што е приврзан за форумов, ама во последно како влегувам тука, осеќам некоја негативна енергија, се нешто ко да е пишано за инает на некого, ете гледам и тие што се сто години тука и најдобро ги знаат правилата, почнале намерно да ги прекршуваат, само демек на некој начин да се прикажат ко бунтовници, а уствари не знам кон кого креваат бунт, кога на прсти се броиме... И на крај па кој смее нешто да им каже, доста седат на форумов па уште правила да им наметнуваме. 20 модератори, 9 активни членови, и тоа не иде, тоа и мене ми смета ко на повеќето, а не дека не сум кажала некаде каде што му е местото, па да бидам опомената дека тука не му е местото на муабетот... Некако се осеќам изгубено на форумот каде што сум 24/7 2 години и почнувам да мислам дека не припаќам тука. И страв да ти е на некого да му кажеш дека постот го ставил на погрешно место да не се налути и замине и никогаш да не се врати, а од друга страна па лупердаш што ти душа сака, нема кој да ти се изнасмее на она што си го истрескал (ете и тоа дојде време да ми фали). Се е некако вештачко, рутинско, дури форумов почна да се коти со принцези пред пороѓај, ко демек да не знаеме за кои прости тролови се работи, ама ајде ќе си ќутиме, боље ишта него ништа. Може и јас премногу се замарам со форумов, ама не можам да не се замарам кога цело слободно време тука го трошам. И почнав неубаво да се осеќам и прв пат после две години почнав да размислувам да го напуштам форумов.

Да се надоврзам од онаа другата тема, ако форумот го доживуваш како твое место земено како виртуелно место (а форум како форум ја има таа предност пред ФБ, твитер, гугл+ и слични места, мислам каква емотивна конекција може да се има на место со 100+ милиони јузери) не мора да значи дека треба да го напуштиш поради пациенти и тролови, и едните и другите се нус-појава на виртуелниот свет, нема виртуелна платформа без нив. Сега не би навлегувал во психолошките механизми кои тераат возрасна особа да се регистрира со тролски јузер, the jury in still out on that one :zelen ама во секој случај не смеат таквите (неизбежни) аномалии да ти го згадат форумот, аналогија со риал лајф би било како на пример имаш омилен кафиќ (јас би рекол паб како оној на Дел и Родни) и си излегуваш редовно таму, ок ти е местото, рајата, атмосферата...
Лично така ми доаѓа форумов, како омилен паб каде колку и да нема или има промет, сепак ми е ок и постирањето ми е како occasional pint of lager :kafeПовеќе како маалски паб, да речеме на фанови на Фулам отколку тренди бар полн со фанови на Челзи... it doesn`t matter really...

И по некое време почнуваат да влегуваат разни психи, потхеди, алкоси, скамови... и што да прави човек... ја подјебуваат атмосферата, се дерат, мрчат, се гребат за цигари, гледаат раја накриво со цел да направат тепачка :rofl... што ти преостанува - да го смениш локалот или да ги трпиш. Е сега за разлика од риал лајф во виртуелниот е полесно, со скрол и игнор и готова работа.

Околу банирање (зборот се користи во пабови каде им забранувале на пациентска раја да влегува :zelen) освен во екстремни случаи лично не сум за таа опција, тролот пати за внимание и игнорирањето е докажан начин за справување а чат пат и сеир и ремет помага, имаше еден трол со ник Хола или нешто така, малку го игнорираа, малку му се удри ремет и си замина.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Да се надоврзам од онаа другата тема, ако форумот го доживуваш како твое место земено како виртуелно место (а форум како форум ја има таа предност пред ФБ, твитер, гугл+ и слични места, мислам каква емотивна конекција може да се има на место со 100+ милиони јузери) не мора да значи дека треба да го напуштиш поради пациенти и тролови, и едните и другите се нус-појава на виртуелниот свет, немз виртуелна платформа без нив. Сега не би навлегувал во психолошките механизми кои тераат возрасна особа да се регистрира со тролски јузер, the jury in still out on that one :zelen ама во секој случај не смеат таквите (неизбежни) аномалии да ти го згадат форумот, аналогија со риал лајф би било како на пример имаш омилен кафиќ (јас би рекол паб како оној на Дел и Родни) и си излегуваш редовно таму, ок ти е местото, рајата, атмосферата...
Лично така ми доаѓа форумов, како омилен паб каде колку и да нема или има промет, сепак ми е ок и постирањето ми е како occasional pint of lager :kafeПовеќе како маалски паб, да речеме на фанови на Фулам отколку тренди бар полн со фанови на Челзи... it doesn`t matter really...

И по некое време почнуваат да влегуваат разни психи, потхеди, алкоси, скамови... и што да прави човек... ја подјебуваат атмосферата, се дерат, мрчат, се гребат за цигари, гледаат раја накриво со цел да направат тепачка :rofl... што ти преостанува - да го смениш локалот или да ги трпиш. Е сега за разлика од риал лајф во виртуелниот е полесно, со скрол и игнор и готова работа.

Околу банирање (зборот се користи во пабови каде им забранувале на пациентска раја да влегува :zelen) освен во екстремни случаи лично не сум за таа опција, тролот пати за внимание и игнорирањето е докажан начин за справување а чат пат и сеир и ремет помага, имаше еден трол со ник Хола или нешто така, малку го игнорираа, малку му се удри ремет и си замина.
Во право си. Така се осеќав тогаш кога го пишав тоа, не ми бил денот ваљда.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Во право си. Така се осеќав тогаш кога го пишав тоа, не ми бил денот ваљда.
Сега мене ме разочара а колку убаво и реално си ги пиша видувањата и состојбата на форумов...но Оутрајдеров знае секој вода на своја воденица да ја усмери.Мачка на грб не паѓа.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Сега мене ме разочара а колку убаво и реално си ги пиша видувањата и состојбата на форумов...но Оутрајдеров знае секој вода на своја воденица да ја усмери.Мачка на грб не паѓа.

guy-opening-door.gif
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Struggler