Сакам да кажам/Сакам да прашам

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,850
1,153
Не зезај многумина. Пишале таму 4-ца од кои еден е активен.

Пред некој ден на друг форум видов тема за една телеграма од Хитлер во која тој барал да се прогласи независна Р. Македонија. И после Хитлер ова Хитлер она :kafe
Не зезам, само прашувам. Сакам да ми се одговори логично, и нацело зошто би бил на некого Хитлер омилена историска личност.
Јас би го убил тој човек.
И тоа како што правеле во средновековието, со палење на клада.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не зезам, само прашувам. Сакам да ми се одговори логично, и нацело зошто би бил на некого Хитлер омилена историска личност.
Јас би го убил тој човек.
И тоа како што правеле во средновековието, со палење на клада.
Ќе ти цитирам еден извадок од Star Wars, зборови кои му ги кажува тогаш сеуште Палпатин (подоцна Дарт Сидиус) на младиот Анакин Скајвокер кој не може да се одлучи која страна сака да ја одбере.
Supreme Chancellor: Remember back to your early teachings. "All who gain power are afraid to lose it." Even the Jedi.
Anakin Skywalker: The Jedi use their power for good.
Supreme Chancellor: Good is a point of view, Anakin. The Sith and the Jedi are similar in almost every way, including their quest for greater power.

Аркантосе, не беше ли ти православен рисјанин? Чуму вакви желанија?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Случајно ја отворив темата за „Омилени историски личности“ и видов многумина кои пишале дека Хитлер им е на врвот.
Баш ме интересира. Зошто?

Неинформираност, си мислат дека Хитлер бил кул лик со бркчиња кој се справувал со `девијантни` појави во светот.
Слично, има фанови и на Александар Велики, али тоа поради `домољубен` шмек повеќе, а ликот бил манијак...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,850
1,153
@existence добра ти е метата на муабетот, ама тоа не го брише фактот што поради политиката/идеалот на Хитлер, покрај тоа што умреле доста невини луѓе, уништени биле уметнички дела и богатства. Од кој и да погледнам аспект „подвизите“ на Хитлер му нанеле штета на човештвото - енормна.

Е, рисјанин сум си јас. Ама да те потсетам колку само рисјаните убивале, палеле, колеле :)
- се шалам. Уште од тогаш ти не ми го сфати мојот муабет, па нема цел да го повторувам.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
@existence добра ти е метата на муабетот, ама тоа не го брише фактот што поради политиката/идеалот на Хитлер, покрај тоа што умреле доста невини луѓе, уништени биле уметнички дела и богатства. Од кој и да погледнам аспект „подвизите“ на Хитлер му нанеле штета на човештвото - енормна.

Е, рисјанин сум си јас. Ама да те потсетам колку само рисјаните убивале, палеле, колеле :)
- се шалам. Уште од тогаш ти не ми го сфати мојот муабет, па нема цел да го повторувам.
Муабетот ми е друго нешто. Замисли во Русија имало требење на Словените кое било многупати побројно од тоа на Хитлер кон евреите ама светот молчи за тоа затоа што чистач бил другарот Сталин кој го поразил Хитлер. Евреите биле „купувачите“ на многу војни вклучувајќи ги и светските така да дали Хитлер направил лошо или добро е многу дискутабилно ако се оди по логиката „Ако убијам убиец јас сум невин“. За уметнички дела и богатства и тоа е дискутабилно. Хитлер бил уметничка душа и прибрал кај себе многу вредни дела.

Историјата ја пишуваат победниците, скриени податоци колку што сакаш се` со цел да се оправда победата.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Е, рисјанин сум си јас. Ама да те потсетам колку само рисјаните убивале, палеле, колеле :)
- се шалам.

Good old christians were never shy of genocide or two, that`s in the nature of their teachings i`m afraid.
Not much different than uncle Dolphie...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Песнава ми е нешто како пандан на Love at first sight во музичка смисла. Што знам како би дошло, Love at first... erm... hearing? Ама не требаше да ја дослушам цела за да се заљубам во таа мелодија... првата фраза беше повеќе од доволно.
Се ежам кога го слушам тоа лажно дурско кога преминува во молско и потоа станува се` поизразено и поизразено, подлабоко и помоќно, ти ора низ дијафрагмата и на крај пак те залажува со дурското. Како на мало дете кога му покажуваш чоколадо и на крај ти сам го јадеш и го слушаш како плаче па му даваш бонбонче колку да не ти ја направи тапан главата и после тоа пак вадиш чоколадо и пак сам го јадеш се` дур не снемаш чоколади. Се надевам некогаш ќе ја слушнам изведена во живо исто толку маестрално како што е на саундтракот.
Песнава ми е ко некој микс од мраковите на Бетовен помешани со пеењата на Бах, нешто БетоБах или Баховен :x
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Y1K991

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
сдк Она чувство кога 24/7 ти пуштат српско, и на крај и ти завршуваш потпевнувајќи си: Ти моје злааато, ти моје злааааатоооооооооооооо :zelen
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Моментот кога низ муабет ќе чуеш дека `дечиштата биле размазени` и затоа не им се полагало математика на матура. Сето тоа поткрепено со `аргумент` дека истата ќе им требала во животот.
Одненадеж, во мозокот неповикани се појавуваат визии на Црвените Кмери како со мачета го сечат дотичниот соговорник, уште пред да се постави очигледното прашање - во кој тоа живот просечен граѓанин ќе треба да знае интеграли и вадење на корен од непозната. Или беше позната? Не знам и никогаш не ме интересирало. Инсистирање на тоа како државна матура ќе им помогне на учениците, надвор од изјавите на култниот полуписмен ретард министер арнаутин - човек не стигнува ниту да го дослуша, не доаѓа ни до вокализација, едноставно на човек му е мака што мачетата не е вистинска...

А баш би сакал да знам под кој агол најдобро се цепи цепеница од глава со мачета? Тоа беше геометрија нешто ова она...
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,367
3,061
1,133
Лесно можеме да му простиме на дете кое се плаши од темнината; вистинската трагедија на животот е кога возрасните мажи се плашат од светлината._ Платон
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and diva orhideja