Родители хомосексуалци

Дали сметате дека хомосексуалците треба да имаат право да посвојуваат деца?

  • Да, го имаат тоа право.

    Гласови: 6 33.3%
  • Не, во никој случај. Тоа е против природата на човекот.

    Гласови: 9 50.0%
  • Немам определен став на оваа тема. Нивен живот-нивна работа.

    Гласови: 3 16.7%

  • Вкупно гласале
    18

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Мислам дека имаат право на склучување брак во Белгија,Холандија,Канада,Шпанија,Аргентина,Португалија,Данска,Шведска,Нов Зеланд,Уругвај,Бразил,Франција,Хрватска...ама дали имаат право на посвојување на деца не сум баш информирана.
Само знам дека има многу геј парови кои посвоиле деца на нелегален начин од сурогат мајки.
Еве да си се самоцитирам проверив сеа дека право на посвојување на деца имаат Белика Британија,Андора,Белгија,Шведска,Јужна Африка,Шпанија и некои делови на Канада...
 

bonboonka

Полноправен Член
21 февруари 2015
38
12
8
Мислам дека имаат право на склучување брак во Белгија,Холандија,Канада,Шпанија,Аргентина,Португалија,Данска,Шведска,Нов Зеланд,Уругвај,Бразил,Франција,Хрватска...ама дали имаат право на посвојување на деца не сум баш информирана.
Само знам дека има многу геј парови кои посвоиле деца на нелегален начин од сурогат мајки.
Не затоа знам ме интересира дали во некоjа држава им имаат дадено такво прво законски да посвоjуваат деца сепак фала што ми одговори:)
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Не затоа знам ме интересира дали во некоjа држава им имаат дадено такво прво законски да посвоjуваат деца сепак фала што ми одговори:)
Пишав погоре,дека проверив кои имаат право на посвојувње. :)
Белика Британија,Андора,Белгија,Шведска,Јужна Африка,Шпанија и некои делови на Канада...
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Епа пријателе, гледаш како можеш да се потрудиш да сфатиш нешто и да го објасниш на свој начин, кога тоа нешто го прифаќаш или подДржуваш?
Кога веќе јас живеам на Балканот и имам таков став и мислење за оваа тема, зашто ти како модерно-европски граѓанин немаш подДршка за луѓето што се уживатели на марихуаната? - или на таа тема ти си тој што живее на Балканот а јас сум американецот?
Немам ништо против ако се легализира марихуаната, ни пушам ни ми е гајле за љубителите на трева. Пушете си, ако ја легализираат барем нема да се криете.

Не затоа знам ме интересира дали во некоjа држава им имаат дадено такво прво законски да посвоjуваат деца сепак фала што ми одговори:)
И ете виде во кои држави може да се посвојуваат законски. Тоа нели ти кажува дека ние сме луд народ кој се плаши од хомосексуалци како од ѓавол? :)
 

bonboonka

Полноправен Член
21 февруари 2015
38
12
8
Немам ништо против ако се легализира марихуаната, ни пушам ни ми е гајле за љубителите на трева. Пушете си, ако ја легализираат барем нема да се криете.


И ете виде во кои држави може да се посвојуваат законски. Тоа нели ти кажува дека ние сме луд народ кој се плаши од хомосексуалци како од ѓавол? :)
Не тоа се неколку држави jас не се плашам од нив само велам дека нетреба да им се даде право за посвоjуванье деца пишав сто пати зошто ми е таквиот став во тие држави има повеке хомо од хетеро и сами си го донеле законот и не сме само ние тука него поголемиот дел од светот
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Се согласувам со тоа.Пример -претседателот на Франција е геј како и повеќето политичари па затоа и дозволил да се донесе закон за легализација на геј брак,но се уште не им успева да донесат закон и за посвојување на деца.
Да се надоврзам и да дадам свој став на темава,немам ништо против геј бракови,но сум противник на посвојување на деца од нивна страна.
Евентуално, би се согласила во случај кога тие деца би биле доволно големи и свесни за да прифатат или одбијат посвојување од наведените.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN and bonboonka

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Не тоа се неколку држави jас не се плашам од нив само велам дека нетреба да им се даде право за посвоjуванье деца пишав сто пати зошто ми е таквиот став во тие држави има повеке хомо од хетеро и сами си го донеле законот и не сме само ние тука него поголемиот дел од светот
Во Јужна Африка има повеќе хомо од хетеро? Прв пат слушам.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Електра, дали тие две жени,баба ти и маја ти те посвоиле?
Дали тие две жени биле во меѓусебна сексуална привлечност?

Ако мислиш да не почнувам со не е исто, тогаш ке кажам, различно е.
А што има врска и да ме посвоиле? Битно пак (ќе) ме изгледале здрава и толкава.
Муабетот беше баш тоа дека за сексуалната привлечност (дали хомо, хетеро, или било каква), си има други прилики за покажување, нема веројатно пред детето да се драпаат, па истово да се чуди и прашува.
Мајка и ќерка се, нормално дека се гушнале и бакнале во образ (мада стариве и во уста шљапаат некогаш)...и вујко ми и вујна ми кога иделе или сме оделе кај нив, се гушкале и се десило кратко да се бакнат. Тоа се бакнежи од сосема различна природа, ама како мало дете тоа не го регистрираш така...посебно не кога ни самото дете едвај (дали) ги разликува видовите љубов.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не гледам причина зошто некоја категорија би била привилегирана, ако веќе постоел консензус дека посвоеното дете треба да има мајка и татко.
Со вакви преседани се дискриминираат многу категории кои не би можеле да посвојат а се привилегираат особи кои не можат да имаат деца поради сексуални склоности.

Апсолутно нема никаква потреба да се даваат деца на хомосексуални парови ако веќе постојат хетеросексуални парови кои ги исполнуваат условите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bonboonka

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
А што има врска и да ме посвоиле? Битно пак (ќе) ме изгледале здрава и толкава.
Муабетот беше баш тоа дека за сексуалната привлечност (дали хомо, хетеро, или било каква), си има други прилики за покажување, нема веројатно пред детето да се драпаат, па истово да се чуди и прашува.
Мајка и ќерка се, нормално дека се гушнале и бакнале во образ (мада стариве и во уста шљапаат некогаш)...и вујко ми и вујна ми кога иделе или сме оделе кај нив, се гушкале и се десило кратко да се бакнат. Тоа се бакнежи од сосема различна природа, ама како мало дете тоа не го регистрираш така...посебно не кога ни самото дете едвај (дали) ги разликува видовите љубов.
Sporedbata nema vrska ednoto so drugoto.
Eden prost primer.
Za tvoite drugarcinja od komsii,od oddelenie...toa se baba ti i majka ti,ne tvoite dve majki koja ednata mozes da ja vikas i tato.
Moze malku zvuci grubo,no i samata pomisla na dvajca roditeli od ist pol mi e uste po gruba i nezamisliva.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN