1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Родители хомосексуалци

Дискусија во форумот 'Семејство' започната од Sesil, 23 февруари 2012.

?

Дали сметате дека хомосексуалците треба да имаат право да посвојуваат деца?

 1. Да, го имаат тоа право.

  6 глас(а)
  33.3%
 2. Не, во никој случај. Тоа е против природата на човекот.

  9 глас(а)
  50.0%
 3. Немам определен став на оваа тема. Нивен живот-нивна работа.

  3 глас(а)
  16.7%
 1. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  It's that time of the year...
  [​IMG]
  Ај вака децо.
  Јас сум израсната од две жени - мајка ми и баба ми. (уууааааа)
  И пред да почнеме со „не е исто тоа“, да повториме - жени се, а јас сум била табула раса што воопшто не разбирала дали ја донел штркот, дали настанала од ребро или какви полови органи ја направиле. Значи година, две, три, четири, пет...сигурно нема да седнат да ми објаснуваат размножување и сексуална атракција, кога штотуку сум почнала букви да учам. И не се сеќавам да ми има минато низ глава „Еј, види, комшијана Никола го чуваат маж и жена, а мене две жени...зошто?“ Имав и комшија одгледан само од баба му. Ете, така си поиграла судбината да му ги одземе родителите.
  И пак не ми било чудно зошто неговата мама е постара и сама го чува.
  Затоа што си дете и само те интересира со кого да си играш и кога ти почнуваат цртаните. И само тоа и треба да те интересира!
  Било кој нормален родител треба да знае да одреди до кога зборот секс и било што поврзано со него, да го чува ко мисловна именка од детето.
  А ако тој родител почнал да објаснува на малото од рана возраст кој, кого и како треба да трти - е, тој има репрограмирани жички, па дали бил хомо, хетеро, зоофил, некрофил или марсовец - сеедно.

  И според ова дека се учи од околината...треба да имам аверзија кон мажи и да станам геј затоа што жените, во мојов случај, испаднале погрижливи?
  Да не се лажеме и да не одиме во крајности, симптомот кај нас е дека, пу пу, мачоизмот ќе се намали ако не ни сметаат гејовите. Немој Ранко ќе каже на Мирче дека мора да си геј и ти штом ти се океј.
  Ако веќе збориме за виновни родители, си патиме од тие што не гледаат дека детето два броја не го научиле за во прво одделение, ама затоа му полнеле глава да биде хомофоб, расист, или да се потсмева и да не се дружи со подебели/послаби или побогати/посиромашни од него.
  Побогу, испадна педофилот бил понормален од педерот. (facepalm)
   
  На BlackTulip, Saladin и Altaïr им се допаѓа ова.
 2. 4FUN

  4FUN Староседелец

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  894
  Допаѓања:
  1,987
  Електра, дали тие две жени,баба ти и маја ти те посвоиле?
  Дали тие две жени биле во меѓусебна сексуална привлечност?

  Ако мислиш да не почнувам со не е исто, тогаш ке кажам, различно е.
   
  На bonboonka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Ми го снема мислењето во кое немаше ништо лошо пишано, не знам кој виде такво нешто.
  За среќа го прочитав и прашањето на членот кој не знае да разликува поддршка од подршка. Па да му кажам.

  Не пријателе, не сум дете на родители од ист пол. Ти дека живееш на Балканот и ја имаш таа одбивност кон хомосексуалци. Да живееше во нормална држава ќе знаеше дека нема никаква врска дали родителите се или не се од ист пол, битно е да се родители кои ќе му го покажат правиот пат на детето. Многу родители маШ (како што пиша другата неписмена членка) и жена не се достојни да растат дете, ги учат на погрешни работи па после друг им е крив кога детето ќе стане нешто лошо. Излези од овој луд дел на Европа кој се нарекува Балкан, запознај хомосексуалци и ќе видиш како стојат работите. Затоа ти посакувам такви деца да имаш па да ни кажеш тогаш дали не е нормално тоа или е нормално.
  Секое добро.

  До модераторот: Не ми ги бриши мислењата за џабе.
   
 4. bonboonka

  bonboonka Полноправен Член

  Зачленет на:
  21 февруари 2015
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  12
  Стварно многу мешате баби и жаби за каква дискриминациjа зборувате каква врска има добрината на човекот со темава неможеш да се водиш во животот од еден пример на твои другари коj ако ти ги доживуваш како такви тоа незначи дека се такви сите ние мегу себе различно се доживуваме тоа што е добро за тебе за мене може да не е и обратно така да добрината и карактерот немаат врска со темава не е прашаньево дали на добри или лоши треба да им се даде право да посвоjат дете него дали на хомосексуалците дали да им се даде право
   
 5. 4FUN

  4FUN Староседелец

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  894
  Допаѓања:
  1,987
  Епа пријателе, гледаш како можеш да се потрудиш да сфатиш нешто и да го објасниш на свој начин, кога тоа нешто го прифаќаш или подДржуваш?
  Кога веќе јас живеам на Балканот и имам таков став и мислење за оваа тема, зашто ти како модерно-европски граѓанин немаш подДршка за луѓето што се уживатели на марихуаната? - или на таа тема ти си тој што живее на Балканот а јас сум американецот?
   
  На bonboonka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. bonboonka

  bonboonka Полноправен Член

  Зачленет на:
  21 февруари 2015
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  12
  Не ги извртуваjте муабетиве што би се рекло на тие со моjот став ни ставате зборови во уста.
  Немам ништо против хомосексуалците ниту сум хомофоб сами одлучуваат за себе ама да им се даде право да посвоjат дете никако не се согласувам од многу едноставна причина коjа неколку пати jа наведов да не се повторувам тоа е
  против природата на човекот
   
  #196 bonboonka, 5 март 2015
  Последна промена: 5 март 2015
 7. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Затоа јас те прашувам што е поприродно тука: човек што ќе се роди геј или човек поради некои лични свои каприци ќе почне да пие, да се дрогира и да ја злоставува фамилијата? Ете не ни мора да пие и се дрогира. Доволно е последното.
   
 8. bonboonka

  bonboonka Полноправен Член

  Зачленет на:
  21 февруари 2015
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  12
  Ниедно не е добро затоа има закон за права и заштита на човекот
   
 9. bonboonka

  bonboonka Полноправен Член

  Зачленет на:
  21 февруари 2015
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  12
  Дали некоj може да посочи држава во светов каде хомосексуалците имаат право да посвоjат дете
   
 10. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,458
  Допаѓања:
  14,374
  Мислам дека имаат право на склучување брак во Белгија,Холандија,Канада,Шпанија,Аргентина,Португалија,Данска,Шведска,Нов Зеланд,Уругвај,Бразил,Франција,Хрватска...ама дали имаат право на посвојување на деца не сум баш информирана.
  Само знам дека има многу геј парови кои посвоиле деца на нелегален начин од сурогат мајки.
   

Сподели: