Вегетаријанци

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
леле не ми се веруе...(facepalm)
Исус најдовте да го вмешате во храната која ја јадете.
Лена, дали некад си тргнала од логиката дека животните ги тепаат кога овие бессомучно ја ораат нивата за да добиеш органско јадење?
Најголемата контрадкикторност е да си ускратиш нешто без кое не можеш во име на љубов на животните.
Не мора да одговорите на следново прашање, но еве: Колку време сте вегани?
Ако е веќе прашање на 10 или повеќе години, би ве прашал дали често се имате разболувано. Ако е помалку, немам други прашања.
Незнам точно... има неколку години... прво бев вегетеријанец (не јадев само месо, потоа и млекото го баталив) Сега се одкажувам од јајца и риба (како што напоменав многу малку и многу ретко јадам)
Денес мојата исхрана се состои претежно од свежа сирова храна, многу малку јадам готвено
Не сум се разболела од тогаш, напротив со тој начин на исхрана значително си го подобрив здравјето. Исчезнаа сериозни здравствени проблеми.
Мојот син (поголемиот) имаше хроничен бронхитис, пневмонија. Одкако не јаде месо и не пие млеко, нема ни настинато.
Помалото уште од раѓање е на таква исхрана и никогаш нема настинато, нормално се развива (дури и понапреден е од своите врсници) температура има качено само кога му растеа забчиња.
Брат ми исто е вегетеријанец (4 год) и нема никаков здравствен проблем
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Брат ми исто е вегетеријанец (4 год) и нема никаков здравствен проблем
Јас последниве 4 години не сум вегетеријанец, сум омнивора и не сум имал никаков здравствен проблем.
Што докажува тоа?
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Додуша има. Некои делови се нездрави, другите се одличен извор на чист протеин. Исто како и кокошка јадеш - бело месо или копан не е исто.
Тие нездравите делови ги прават паштета, мелено месо, чајна, кулен, колбас... пак ги јадете. Плус тоа и амонијак има во нив, за да се уништат бактериите кои брзо ги напаѓаат истите тие делови.
Има и од друг аспект. Тоа секако е убиено за да стигне на твоето мени
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
леле не ми се веруе...(facepalm)
Исус најдовте да го вмешате во храната која ја јадете.
Лена, дали некад си тргнала од логиката дека животните ги тепаат кога овие бессомучно ја ораат нивата за да добиеш органско јадење?
Најголемата контрадкикторност е да си ускратиш нешто без кое не можеш во име на љубов на животните.
Не мора да одговорите на следново прашање, но еве: Колку време сте вегани?
Ако е веќе прашање на 10 или повеќе години, би ве прашал дали често се имате разболувано. Ако е помалку, немам други прашања.


Додуша има. Некои делови се нездрави, другите се одличен извор на чист протеин. Исто како и кокошка јадеш - бело месо или копан не е исто.

Кој рече дека е нешто без кое не се може?
Каде ги тепаат животните?
Во денешно време колку што ми е познато постојат модерни трактори,модерни машини за обработување на земјата и слично.

Јас сум вегетријанка од пред пола година,откако започнав со јогата.
И до сега се немам разболено,за среќа и не се разболувам така често пошто имам добар имун систем.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Тие нездравите делови ги прават паштета, мелено месо, чајна, кулен, колбас... пак ги јадете. Плус тоа и амонијак има во нив, за да се уништат бактериите кои брзо ги напаѓаат истите тие делови.
Има и од друг аспект. Тоа секако е убиено за да стигне на твоето мени
Твојата печурка е убиена за да стигне до твојата трпеза.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Јас последниве 4 години не сум вегетеријанец, сум омнивора и не сум имал никаков здравствен проблем.
Што докажува тоа?
Можеби имаш, а не си свесен за тоа... или дека за едно десеттина години ке почнеш да консумираш една шака таблети
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Можеби имаш, а не си свесен за тоа... или дека за едно десеттина години ке почнеш да консумираш една шака таблети
Можеби брат ти има ама не е свесен за тоа. Средното име Ванѓа да не ти е?
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Твојата печурка е убиена за да стигне до твојата трпеза.
ти не си достоен да ме критикуваш на оваа тема. Поради мене годишно умреле килограм печурки и една и пол. риба.
А поради тебе колку животни умираат годишно, колку крави се насилно измолзени? Башка што и ти убиваш растенија

Можеби брат ти има ама не е свесен за тоа. Средното име Ванѓа да не ти е?
Да, гледаш и сонови толкувам, наскоро и гравче ке почнам да фрлам (коски не )
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
ти не си достоен да ме критикуваш на оваа тема. Поради мене годишно умреле килограм печурки и една и пол. риба.
А поради тебе колку животни умираат годишно, колку крави се насилно измолзени? Башка што и ти убиваш растенија
Николку животни не се убиени поради мене баш. Ниедно животно не настрадало баш поради мене. Годишно кило печурки и една ипол риба? Не верувам.
Ти не си достојна да збориш колку тоа животни умреле поради мене.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Да, гледаш и сонови толкувам, наскоро и гравче ке почнам да фрлам (коски не )
Гледам, почна и да предвидуваш за 10 години унапред.
А може да ми кажеш дали ќе фатам нешто карцином?