Аниме

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Black Butler
Kuroshitsuji_Volume_1_cover.jpg

И еве ја серијата од која е мојот омилен аниме лик, Себи, секако.:)
Е па, приказната е супер, има и одлична комедија од која сеуште се убивам од смеење (можеби само мене ми е толку смешно). А и ликовите (посебно Себи)
се супер. А и музиката (две песни) се од Калафина, мојот омилен јапонски бенд.;)
Приказна - Ciel е дете на богата фамилија. Еден ден, во несреќа (мислам дека беше) умираат неговите родители. Тој прави a trade со демон: Демонот ќе го чува и ќе ги почитува и исполнува неговите наредби - да ја чува неговата душа за на крајот да може да ја изеде. Момчето ја продава својата душа на демонот, Sebastian Michaelis.(inlove)
Себи (Sebastian Michaelis) е сега батлер на момчето...и така се случуваат многу работи потоа...
Ликови
Па секако дека е чиста десетка. Сите ликови се добри, но и да не беа, Себи ќе беше доволно за десетка.(inlove)
Ciel - Момче на 12-13 години кое си ја има продадено душата на демон. Пред несреќата бил весело дете, но сега секогаш ја има оваа фаца::|. Сепак, добар лик е.
Sebastian - Демон кој работи како батлер. Негова задача е да го заштити Ciel и да ја исполни секоја негова наредба. Добар е во речиси се: готвење, свирење, being обезбедување...
Ако добро приметив, ги убива непријателите со прибор за јадење.:rofl
Се однесува љубезно кога е батлер...дури и смешно изгледа.:)
Понекогаш знае и да ја претера работата...Всушност имаше една ситуација кога сакав да го убијам, но нема да кажам која бидеќи ми е срам.:sram
Grell - Демон/батлер кој се однесува како невозможно мутав, но всушност
со тетка му на Ciel стојат зад многу убиства
Како да го објаснам ова, малку е п***р. Заљубен е во Себи. А ако добро се сеќавам, Себи се ежи од него.
Madam Red - Тетка на Ciel, секогаш облечена во црвено. Ако добро се сеќавам, докторка е. Добро, другото е спојлер.
*Има и втора сезона, а во втората сезона има и нови ликови (кои нема да ги напишам овде).
Анимација - Прилично добра. Има интересна акција, стилот не е лош. Изгледот на ликовите е одличен. Нема многу да ја должам со оваа.
Музика - О-Д-Л-И-Ч-Н-А.
Еве прво песните од Калафина:
Aјде сега и другите, кои исто така се добри, па и повеќе од тоа:
Од мене: 10/10
Следна: Strawberry Panic!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kaarikuto

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Strawberry Panic!
strawberry-panic_o.jpg

Ова е една чудна серија...
Во неа нема ниту еден машки лик и 95% или можеби и 100% од ликовите се лезбејки.
Да, јури е. Интересна серија беше. Но, сеуште се мислам дали е за гледање.
Едноставно, забегана е серијата...
Приказна - Нагиса е девојка која оди во ново средно училиште за девојки. Новото училиште се наоѓа на рид заедно со две други училишта. Сите три училишта работат заедно.
Наместо да влезе во нејзиното училиште, таа оди понатаму, со сопнува и паѓа надолу по некоја низинка. Таму наоѓа чудна, но убава девојка who's trying to kiss her.
Подоцна Нагиса дознава дека таа девојка е Etoile, најпочитуваната ученичка, онаа на врвот. Нејзиното име е Шизума, но таа е моменталната Etoile, па затоа сите ја викаат така.
Нагиса ги запознава и другите девојки...и така...
Ликови - Ликовите во серијата се нешто помеѓу добри и супер. Повеќе кон супер.
Нагиса - Слатка, наивна девојка која оди во ново училиште. Нормален главен лик...Чуствителн, добра, бла бла..
Шизума - Мистериозна, убава девојка. Најпочитувана во училиштето. Често манијачи помали од неа.
Хикари - Уште една од оние слатките, но многу подобар лик од Нагиса. Член на училишниот хор.
Амане, Тамао, Јаја, Чикару, Чијо, Канаме, Мијуки, Момоми, Шион...
Омилени ликови: Шизума, Амане, Мијуки, Канаме.
Анимација - Не дека е некоја прекрасна...
Но, затоа изгледот на ликовите е супер и училишните униформи исто така.
Музика - Прво ми беше просечна и досадна, но подоцна ја засакав.
Од мене:8.5/10
Следна: Mirai Nikki
 

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Заборавив јас на ова...
Епа може ли наместо Mirai Nikki следна анализа да биде Monster?
Ја немам изгледано целата серија, ама кога ќе ја изгледам....
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Death Note некако многу безвезна ми беше првата епизода,како да сум ментол па се ми џвакаат и ми кажуваат.Ја почнав FullMetal Alchemist: Brotherhood па ќе видам и ќе напишам некоја рецензија во иднина ако вреди
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Death Note некако многу безвезна ми беше првата епизода,како да сум ментол па се ми џвакаат и ми кажуваат.Ја почнав FullMetal Alchemist: Brotherhood па ќе видам и ќе напишам некоја рецензија во иднина ако вреди

Па секоја серија треба да започне со некаков вовед.

FMA:Brotherhood ти е исто ремек дело како Death Note, така да правилен избор на аниме серија.
 

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Ајде, да си го исполнам ветувањето:
Monster
18793.jpg

Епа, се работи за добар лекар на кого би требало да го очекува добра кариера.
Еден ден доаѓа жена чиј сопруг умрел бидејќи Тенма наместо да го оперира него, оперирал некоја влијателна личноост(така му било наредено) и му ја префлра вината.
Сакајќи да не направи грешка повторно, решава да не ги почитува наредбите и да оперира момче погодено во глава наместо „важна“ личност. Но тој всушност повторно прави грешка.
Со момчето е и неговата сестра која е во некаков шок и зборува „бесмислици“(кои сепак имаат смисла).
И после се случуваа поважните работи. Но нели повеќе не се кажува.

Сите ликови се добри според мене. Прво ме нервираше Ева, поранешната свршеница на докторчето, но после почнав да ја толерирам.
Омилен лик ми е Јохан, момчето кое Тенма решава да го оперира. Еве ќе откријам сама дека има нешто „сомнително во врска со Јохан и сестра му“.

Анимацијата е во ред. Музиката ми е некако интересна. Ми се допаѓа.
10/10
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Struggler and Ghtalpo

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Имам трауми од Хигураши и Elfen Lied. Минатата ноќ ги сонував и мислев дека ќе повратам во сонот. За ваше добро, не ги гледајте. Добри се но не се за гледање.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: beautifull liar