Исповед на деца на разведени родители

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Драга FallenAngel

Ти не си ни најмалку виновна за разводот на твоите родители , не треба да бидеш огорчена на себе. Ти сеуште ги имаш и двајцата родители тука за тебе. Можеби не живеете заедно и твоите родители не комуницираат како порано, но една работа никогаш нема да ги раздели а тоа си Ти. Ти си нивно дете и единственото сведоштво за нивната некогашна љубов . Разводите се случуваат многу често и се последица на губење на довербата и љубовта кон партнерот. Можеби тие повеќе немаат заедничка иднина но те имаат тебе и тоа ќе ги поврзува секогаш. Верувам дека си во години кога е малку потешко да се пребродат ваквите работи , и иако можеби ќе звучи лесен и многупати кажан мојот збор , сакам да ти кажам дека не е крај на ништо, ти сеуште имаш и мајка и татко без разлика какви се и низ што поминуваат, обиди се да ја разбереш нивната ситуација и да ја зачуваш љубовта кон двајцата. Ние, луѓето се соочуваме постојано со непријатни ситуации, не повредуваат, повредуваме, но времето ќе излечи се, и еден ден ќе можеш да ја видиш причината и зошто тоа се случило и ќе видиш дека се се случува со некаква причина. Битно е да се собереш, да најдеш сила и да продолжиш ...се ќе биде подобро .....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and O'Connell

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
402
1,073
Eupen
Има во веков и светов луѓе со потешки и далеку помачни судбини од твојата а разводот во денешно време е се почест важно е да не си била физички или психички малтретирана.
и тоа не ти е цел да си ја оправдуваш својата неспособност, со тоа што уперуваш вина на твоите родители секој си има свој живот те изгледале те чувале натака сама одиш во животот, во кој нема пријатели, роднини, и вистинска љубов се е една голема лага на кило.
Ама живот е да се живее со секојдневна борба и верба во никого.

Знаеш што најмногу боли? ! Што се правеа пред мене светци. Се правеа дека се е ок.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: O'Connell

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Знаеш што најмногу боли? ! Што се правеа пред мене светци. Се правеа дека се е ок.
Откако отвори 15 теми, колумни колку си пропатила дека се развеле, дека се карале итн... сега мака ти е оти биле фини пред тебе?
Ај одлучи се што ти е маката уствари, па да те ислушаме.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Just Perfect

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
402
1,073
Eupen
Ти не си ништо крива и не треба да се обвинуваш себе си за глупостите на твоите родители. Зошто те терал тој да зборуваш убаво пред мајкати, зарем тој направил нешто лошо па сака да го прикрие со убавите зборови на детето и поради него автоматски мајка ти да останеше тука?
Откај знаеш татко ти какви далавери правел штом те терал да зборуваш убаво за него?

-Ова е само мое мислење онака површински,формално. Немам никаква злонамера, само сакам да подискутираме, може?

Ни тој ни таа не биле светци. Откако тој додека бев кај него се обидуваше да не спои сите нас јас контра одев оти бев набуцкана од мајка ми. Иако татко ми го сакав како никој друг ближен. Откако се разведоа почнаа тој против неа да збори и таа против него. И мене како некоја кукличка што ја боцкаат со илјада игли така се чувствував. И никогаш не им реков дека тоа ме боли, или ако им речев ќе речеа епа ние ти ја кажуваме вистината. После неколку години јас ја дознав сета вистина воопшто за почетокот на нивната врска и како тато кога во војната ја прашал мама ако загини што ќе прави со мене,таа рекла ќе се исчистела. И тоа многу го повредило.... Дете сум,можеби не треба овие работи да ги знам, но сакав сета вистина да ја дознаам. И откако дознав дека и баба ми е замешана во сето тоа фино лепо и на неа и кажав што мислам за нејзината гнасна постапка тогаш... Од таков брак не се очекуваше дека ќе опстане, но ете во некои мигови ептен ми е мака. А за што сакаше да дискутираме ?
 

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
402
1,073
Eupen
Откако отвори 15 теми, колумни колку си пропатила дека се развеле, дека се карале итн... сега мака ти е оти биле фини пред тебе?
Ај одлучи се што ти е маката уствари, па да те ислушаме.

Се караа но веќе пред разводот. А пред тоа не. И неморате да ме слушате ако толку сум ви комплицирана.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Keepitreal

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Ни тој ни таа не биле светци. Откако тој додека бев кај него се обидуваше да не спои сите нас јас контра одев оти бев набуцкана од мајка ми. Иако татко ми го сакав како никој друг ближен. Откако се разведоа почнаа тој против неа да збори и таа против него. И мене како некоја кукличка што ја боцкаат со илјада игли така се чувствував. И никогаш не им реков дека тоа ме боли, или ако им речев ќе речеа епа ние ти ја кажуваме вистината. После неколку години јас ја дознав сета вистина воопшто за почетокот на нивната врска и како тато кога во војната ја прашал мама ако загини што ќе прави со мене,таа рекла ќе се исчистела. И тоа многу го повредило.... Дете сум,можеби не треба овие работи да ги знам, но сакав сета вистина да ја дознаам. И откако дознав дека и баба ми е замешана во сето тоа фино лепо и на неа и кажав што мислам за нејзината гнасна постапка тогаш... Од таков брак не се очекуваше дека ќе опстане, но ете во некои мигови ептен ми е мака. А за што сакаше да дискутираме ?

На форум не би требало да солиме памет кој колку е виновен затоа што секој си има своја вистина и секој си е до некаде во право. Ти како нивно дете треба најмалку да се обивнуваш дека ти си ВИНОВНИКОТ за нивното разделување односно развод. Да не должам многу многу со филозофирање то е то, тие треба да бидат свесни за постапките што ги носат во иднина и како би влијаеле на нивните деца доколку ги имаат, а во случајов ти.
Епа то е то што сакав да подискутираме... ме интересираше малце подлабоко што точно се работело.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

TheCountess

Нов член
12 април 2013
1
2
1
25
Vaka sega, jas sum dete na razvedeni roditeli. Moite se karaa, tatko mi ja imase iznevereno majka mi, i on me imase ednas odneseno kaj ljubovnicata. i ok, mng stvari se desija, se razvedoa, jas bev 1vo odd. Sega sum osmo, tatko mi e prezenet, ima dete, i pak ne zima mene i brat mi, i da ti kazam deka mi e bolje vaka: 2 pati godisno si idam na odmor :p mnogu jadat gomna lugjeto, ama ne im obrnuvaj vnimanie. shto pomalku obrnuvas vnimanie shto vikaat, toa posrekjna kje bides. Toa e minato, ti ne si kriva shto se razvele tvoite, nitu pa e neshto sramno. sega sekoj 3 par e razveden. I jas doznav mnogu odvratni raboti sho gi praele moite, i u kakvi stvari bile zamesani, ali ednostavno ne se zamaram, oni si go upropastile svojot zivot, nema da dozvolam mojot da go upropastat nivnite greski. samo uci od niv i ne se zamaraj
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and melpomena

neevazno

Нов член
12 април 2013
1
7
3
46
Ок прочитав све и неможев да одговорам прво на темата а после и на Фолен Ангел,,,,американциве мозокот ни го испраа со нивните срања!!!! ајде бе, да збориме за деца од 2-7 години па како они проаѓаат низ разводите, ќе разберам,,ама на возраст каде што може да отварате теми на форуми ???? Ало, како што рекоа погоре има пострашни работи од разводот на вашите родители.Јас изгубив родител (вистинско губење -смрт) кога имав само 10 години,,тоа е страшно,,но животот продолжува и неможеме да плачеме и да одиме по психијатри .... А твоите родители имаат право да се разведат исто како што имале право да се земат, и то ае само нивна работа и ничива друга,,и немаат тебе што д а ти образложуваат како и зошто....и друга работа,,,она демек ради детето они у ствари цел живот ќе бидат заедно,,,абе ајде доста и со тоа, да сакале цел живот да бидат заедно немало да се разведат...луѓето прават грешки, п аи овозрасните луѓе, и разводот е цената н атие грешки ,но незначи дек анекој треба цел живот да плаќа..ако ти се двајцата родители ок, почитувај си ги и сакај ги и двајцата,,ако еден од нив е ѓубре, избриши го и готово,,,другиот родител не е виновен за то ап ада моар све да има хармонии,,има луѓе кои с е ѓубриња, а за жал некогаш такви се и родители..доста со амерканизам и нивни сфаќања,видете пола нација се сериски убици
 

Just Perfect

Активен Член
3 април 2013
137
120
43
Прво да одговорам на темата...
Кај мене се разведени од кога знам за себе..со исклучок на еден период кога беа повторно заедно заради болеста на татко ми и имотот..воедно татко ми од секогаш бил женкар.. Но никогаш не сме се почувствувале запоставени поради тоа ниту јас ниту сестра ми...секогаш бил тука за нас кога ни требало..додека мајка ми... па да не излезам сноб..но навистина е целосна спротивност од него..цел живот го посветила на тоа да не одгледа и воспита нас како треба... и никогаш ништо да не ни фали...
Комуницираа за се постојано иако не беа заедно... Така да..разводот нема никаква врска со децата...подобро да се разведат него да ги гледаш како се измачуваат затоа што немаат исти гледишта на животот..е дури тогаш ќе мислиш дека ти си причината за нивната болка...зарем треба да се остане во брак само поради дете????Никако не сум за тоа...

Е сега малку да се исклучам од темава...
драга Fallen Angel имам чувство за тебе дека сакаш само да бидеш во центар на вниманието...(puke)
ах да... и
Толку за вечерва...
Ајде да видам кој ќе се осмели да каже нешто за свои искуства...
ма дај те молам... што има некој да се осмелува...како ова да е воена тајна....
 

Keepitreal

Полноправен Член
3 мај 2013
78
38
18
Се караа но веќе пред разводот. А пред тоа не. И неморате да ме слушате ако толку сум ви комплицирана.
Испукајсе без гајле.

Јас искрено не сум дете на разведени родители, но цел живот сум како таков. Ни ронка внимание не ми посветиле барем ја сум добил таков впечаток. Но јас мислам дека цела негатива од тоа сум ја пртворил во позитива и сум среќен што успеав.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina