Фитнес - прашања, одговори, заблуди, совети, мотивација...

Колку пати неделно вежбате?

  • Еднаш неделно

    Гласови: 8 6.8%
  • 3-5 пати неделно

    Гласови: 62 52.5%
  • Секој ден во неделата

    Гласови: 28 23.7%
  • Не вежбаам воопшто

    Гласови: 20 16.9%

  • Вкупно гласале
    118

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
И кога не вебжаме или извршуваме некаква физичка активност мора да имаме правилна позиција на телото

6703_464453530275867_1546522432_n.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini

li..na

Нов член
18 февруари 2013
6
5
3
31
Вежбам 2 месеци по 5 пати неделно , по 1 час за жал во домашни услови , моментално нема фитнес во градот :( целта ми е да го обликувам телото и да го затегнам , да ги стопам масните наслаги кај стомакот да го затегнсм и подигнам задникот .... А притоа да не ослабнам , ако може совет дали можам да ја исполнат таа цел во домашни услови , дали треба да зимам топачи на масти или што ... Имам голема мотивација само треба да ме воведе некој во правилниот пат
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bibi@, Gemini and Trajche

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Вежбам 2 месеци по 5 пати неделно , по 1 час за жал во домашни услови , моментално нема фитнес во градот :( целта ми е да го обликувам телото и да го затегнам , да ги стопам масните наслаги кај стомакот да го затегнсм и подигнам задникот .... А притоа да не ослабнам , ако може совет дали можам да ја исполнат таа цел во домашни услови , дали треба да зимам топачи на масти или што ... Имам голема мотивација само треба да ме воведе некој во правилниот пат

Супер е што си почнала да вежбаш, дали предходно имаш се занимавано со некој друг спорт?
2 месеци е реално мал период (почетнички), за добро обликувано тело е сеа зависи каква перцепција имаш во главата и што сакаш да постигнеш можеби според твоите очекувања може и во домашни услови со некои вежби па и со кардио надвор од домот да ја оствариш својата цел.
Е сега неможе масни насалги да се топат само на одредено место, туку тие се топат секаде поеднакво.
Задникот за да го подигнеш, кралска вежба ти се чучњеви, а за навистина импресивен задник да имаш, релано ти треба теретана каде ќе вежбаш со тежини.
А притоа да ја задржиш мускулната маса тоа се прави со исхраната.
Не ти требаат топачи на масти, не се тие магичен напиток со кои ќе ја псотигнеш целта преку ноќ. Подобри тие пари вложи ги во стек, јајца...
Е сега не знам од кој град си, ама убаво распрашај се дали има теретана во градот, сигуро ќе најдеш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: li..na

Bibi@

Староседелец
Најфотограф
1 март 2012
399
743
1,103
Вежбам 2 месеци по 5 пати неделно , по 1 час за жал во домашни услови , моментално нема фитнес во градот :( целта ми е да го обликувам телото и да го затегнам , да ги стопам масните наслаги кај стомакот да го затегнсм и подигнам задникот .... А притоа да не ослабнам , ако може совет дали можам да ја исполнат таа цел во домашни услови , дали треба да зимам топачи на масти или што ... Имам голема мотивација само треба да ме воведе некој во правилниот пат
Можеш и во домашни услови да ги постигнеш саканите резултати доколку си упорна. Јас вежбам трета година по ред околу 5 минути дневно,што ми е сосема доволно да ги добијам саканите резултати :)
Секако треба малку да внимаваш на исхраната ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: li..na

li..na

Нов член
18 февруари 2013
6
5
3
31
Претходно трчев по 35 минути секоја вечер на патека за трчање , и ослабнав , знам дека неможе преку ноќ да се дојде до посакуваните резултати , но јас сум упорна :) за теретана има една малечка но нема справи , што се однесува до исхраната се трудам да внимавам , да препорачате некоја прогама за вежбање , мојата што ја вежбам сама си ја составив и може и затоа нема ефекти , инаку благодарам за советите многу сте љубезни поздрав
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Претходно трчев по 35 минути секоја вечер на патека за трчање , и ослабнав , знам дека неможе преку ноќ да се дојде до посакуваните резултати , но јас сум упорна :) за теретана има една малечка но нема справи , што се однесува до исхраната се трудам да внимавам , да препорачате некоја прогама за вежбање , мојата што ја вежбам сама си ја составив и може и затоа нема ефекти , инаку благодарам за советите многу сте љубезни поздрав

Пробај инсенити воркаут. Не ти треба тежине, не ни треба ништо. Само време, воља и мотивација. Ако веќ си пазиш на исхрану супер.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Претходно трчев по 35 минути секоја вечер на патека за трчање , и ослабнав , знам дека неможе преку ноќ да се дојде до посакуваните резултати , но јас сум упорна :) за теретана има една малечка но нема справи , што се однесува до исхраната се трудам да внимавам , да препорачате некоја прогама за вежбање , мојата што ја вежбам сама си ја составив и може и затоа нема ефекти , инаку благодарам за советите многу сте љубезни поздрав

За да измениме или да ти препорачаме нешто, би било добро да ни кажеш како вежбаш до сега...
 

li..na

Нов член
18 февруари 2013
6
5
3
31
За да измениме или да ти препорачаме нешто, би било добро да ни кажеш како вежбаш до сега...
Значи вака : 15 минути степер , 3 серии по 25 повторувања чучњеви , 3 х25 легнста на грб и кревање на една па др нога , 3х25 расчекор на една па др нога , 3х25 клекната на колена и кревање на една па др нога, класични стомачни 3х 20 , 4х10 вежба за долните стомачни легната на грб , со рацете се држам за стол и ги кревам нозете истовремено и двете , потоа правам 3х 15 странични стомачни , 3х20 склекови и 3х10 се фаќам на краевите на стол со исправени нозе се спуштам до земја и пак се враќам во правобитна положба , не знам колку можете да ме разберете :). Ако има проблем ќе постирам слики
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Значи вака : 15 минути степер , 3 серии по 25 повторувања чучњеви , 3 х25 легнста на грб и кревање на една па др нога , 3х25 расчекор на една па др нога , 3х25 клекната на колена и кревање на една па др нога, класични стомачни 3х 20 , 4х10 вежба за долните стомачни легната на грб , со рацете се држам за стол и ги кревам нозете истовремено и двете , потоа правам 3х 15 странични стомачни , 3х20 склекови и 3х10 се фаќам на краевите на стол со исправени нозе се спуштам до земја и пак се враќам во правобитна положба , не знам колку можете да ме разберете :). Ако има проблем ќе постирам слики

Супер се разбираме, добар е тренингот...солидно. Е сега уште ако може да ни кажеш како се исхрануваш па да ти помогнеме зошто тоа ти е 70% од постигнување на целта.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: li..na