Предлози за книги - Со кратка рецензија

Aлиас

Нов член
5 јуни 2012
13
15
3
images
...шепнувачот...за оние кои сакаат неверојатни психолошки заплети ..книга која кажува....како луѓето се поголеми ѕверови и од најкрволочните ....
 

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,194
1,123
Скопје
Имаше една интересна книга на издавачката ќука Ѓурѓа. Се викаше "Тајното досие на CSI Мајами" - Интересни ми се мистериозни книги, но сакам и класика, моментално ме влече книгата ''Рајот може да почека" - Кели Тејлор.

Најубавата книга во живот што сум ја прочитала беше ''Дневникот на еден волшебник'' - Паоло Коелјо. Ги раскажува патувањата на авторот и среќавања со луѓето од светот. Прекрасна книга, доста поучна.
 

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
“Прирачник за антиантиалхохоличари“ од Игор Џамбазов. Озбилно книгава не е само автобиогравска целава приказна е многу поучна за оние што пијат и оние што се со намера да почнат да пијат! Стилот е лесен освен шифрите кој малку ќе мора да се помачите да ги протолкувате ама книгава се чита за два дена! Нема шанси да ја остаиш те интересира што ќе се случи понатму!
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Имаше една интересна книга на издавачката ќука Ѓурѓа. Се викаше "Тајното досие на CSI Мајами" - Интересни ми се мистериозни книги, но сакам и класика, моментално ме влече книгата ''Рајот може да почека" - Кели Тејлор.

Најубавата книга во живот што сум ја прочитала беше ''Дневникот на еден волшебник'' - Паоло Коелјо. Ги раскажува патувањата на авторот и среќавања со луѓето од светот. Прекрасна книга, доста поучна.
АЈде беее... Зарем има вакво нешто? ОЗбилно?

Фаренхајт 451.

Книга која опишува за утопистичко општество каде книгите се немилосрдно уништувани под висока температура. Воедно нуди скриена порака за тогашната цензура врз литературните дела во 50тите. Препорачувам за секој кој е љубител на Орвел како целина. Исто и за филмот V. for Vendetta.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
АЈде беее... Зарем има вакво нешто? ОЗбилно?

Фаренхајт 451.

Книга која опишува за утопистичко општество каде книгите се немилосрдно уништувани под висока температура. Воедно нуди скриена порака за тогашната цензура врз литературните дела во 50тите. Препорачувам за секој кој е љубител на Орвел како целина. Исто и за филмот V. for Vendetta.

Јас знам дека има книга Досиејата на ФБИ, а за CSI:Miami како што знам серија е тоа. :^)
 

девојкатаовен

Полноправен Член
12 јуни 2012
50
50
18
29
„Гревот на нејзината мајка“ - Мир-јам

Не за џабе рекле „Прави што ќе правиш, ама мисли и за последиците“. Како постапките од минатото на мајка и' ќе влијаат на Неда? Кога останува без родители, без нивната закрила препуштена е сама на себе во светот во кој владеат мажите. Оваа писателка не користи стилски фигури, нема трага од метафори, а сепак темата е доста интересна и несекојдневна (според мене). Прекрасниот авијатичар, таинствениот кој се крие зад маската на груб селанец. И додека раката ми копнее да ви ја раскажам целата книга, мислите одлучуваат да престанам овде, да ве оставам во неизвесност, а вие да потрчате до библиотека или книжарница и да ја прочитате.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avona Vi

Биба

Нов член
12 февруари 2012
2
3
3
39
Skopje
mojotblog.com
Сфатив дека во лето претпочитам да читам лесни тралалајки на англиски кои претежно се вртат околу високите кругови на американското општество: Lipstick Jungle, One Fifth Avenue и Trading Up од авторката на Сексот и Градот се супер занимливи книги за жени кои на ваков или онаков начин пробуваат да успеат во Њујорк. Во тој стил е и книгата Bergdorf Blondes од Plum Sykes. Adultery Club е книга во која се раскажува за неверството на еден маж, но интересното тука е што секое поглавје се раскажува од перспектива на различните главни ликови (сопругот, сопругата, љубовницата). Совршена за на плажа е белетристиката на Џеки Колинс, а се толку лесни за читање што се читаат во еден здив, последните кои ги имам прочитано сеLovers and Players и Drop dead beautiful.
Од друга страна трилерите ми се слабост. Минатиот одмор ми се налутија луѓето со кои бев затоа што не можев да престанам да читам :) Станува збор за книгата The Trials of Nikki Hill. Не кажувам повеќе :)

Апсолутен фаворит ми беа и Twilight книгите (немаат допирна точка со филмовите) пред 3 години кога за 3 недели ги прочитав сите 4 (~2,000 страници). :)
 

The_countess

Истакнат Член
10 јуни 2012
441
545
193
29
Аеродромци - Сашо Тасевски

Одличните ликови, моќните дијалози и бизарните ситуации буквално врзуваат за столица.
И додека драмата Кец у кец ѕверски ќе ве расплаче, а драмата Кокошарник ќе ве натера да се замислите за тоа каде живеете, сарказмот и иронијата во преостанатите три драми Аеродромци, Житие по Ице и Македонска одисеја 2101 ќе ве турнат во едно урнебесно расположение, после коешто ќе сакате да ги прочитате одново и одново. Книга која стварно вреди да се прочита
 

Tina Vergova

Нов член
12 јуни 2012
6
2
3
32
Radovish
images
...шепнувачот...за оние кои сакаат неверојатни психолошки заплети ..книга која кажува....како луѓето се поголеми ѕверови и од најкрволочните ....
Blagodarime za preporakata se na
[quote="Aлиас, post: 102287, mem

Blagodaram na preporakata za knigava ke ja procitam vo najbrza idnina mi se dopaga toa sto se nadeavam deka realnoto e temel na knigata so samata preporaka imate navedeno deka ljugeto se pogolemi zverovi i od vistinskite zverovi vistinata e taa. Zatoa vredi da se citaa ovaa kniga.
 

ipopovski

Админ
Член на администрација
30 септември 2011
1,763
2,410
1,133
www.crnobelo.com
Дечки сакам на сите да ви се заблагодарам за предлозите.
Вкупно во конкуренција за книгата влегоа 41 член.

Добитник на книгата е christinna а подолу се скриншотовите од начинот на кој што беше избрана.

Значи сите членови беа додадени во табела со реден број, а потоа преку сајтот www.random.org е избран еден број, односно добитникот на книгата.

Те молам christinna испрати ми точно име и презиме во приватна порака, за да го препратиме во Просветно дело.

П.С. Доколку некој не е во листата со можни добитници, тоа е или бидејќи не напишал препорака, туку само наслов од книга, или поради копи-пејст на препорака од друг сајт.

П.С. Очекувајте нова наша препорака и можности за освојување на друга книга наскоро.

lista-ucesnici.jpg
dobitnik.jpg