Premier League 2017/18 (FA Cup, Carabao cup, Championship)

Кој ќе освои титула?

 • Тотенхем

  Votes: 0 0.0%
 • Некој друг, ќе наведам во одговор

  Votes: 0 0.0%

 • Total voters
  9

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,727
5,266
1,183
Disco
Палас играат отворен фудбал и ќе беше штета таква екипа па испадне, но ете им се ислпатеше офанзивниот пристап, видов вчера на прегледот кои акции летале против Лестер, сосема неочекувано од Хоџсон иако имаше една слична епизода со Фулам порано.
Де Бур се обидуваше нешто као со контри со затворени опции и пропадна и се обрука, психолошката криза ги држеше после тоа некое коло па 8 кола без гол и бод ама се разбудија навреме со Челзи го тепаа па после замалку и М.Сити, тој србинот што им изведува пенали промаши во последна минута тоа ќе беше јако, првиот пораз на Сити вс. Палас да беше :pusi
И против Арсенал во двете играа отворено (2-3,1-4) и против М.Ј. (2-3) а Тотнем на Вембли како преживеа и победи ќе остане мистерија рамна на онаа за Атлантида, 1000 шанси промашија Палас вклучително и празен гол. Два пати и тоа :x
Добро е да има повеќе екипи како Палас и Борнмут, ќе видиме овие Вулверхемптон вака на прв поглед имаат солидна игра ама не мора да значи.

Екипите кои играат касапски фудбал ќе си испаднат 99% (ВБА, Стоук) е сега Сотон не се такви но мора да има и трет патник за жал, ќе биде хаос последниве кола, дури и месариве ВБА никако и теоретски да испаднат.
Лидс, Форест и Венздеј како и обично таворат на средина во Чемпиошип, жално за такви екипи.
Блекбурн (pulled a Leicester before it was cool :zelen ) се враќаат од бламот на играње во трета лига со Флитвуд и слични :kafe во нешто помал блам играње во втора лига.

Нешто имало шпекулации околу помошникот на Клоп да дојде во Арсенал како менаџер и да биде арсеналовиот Клоп, кознае дали е точно ама може и не е толку лоша опција, барем ќе има офанзивна игра и чудесии (party)
 
 • Like
Реакции: existence

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,727
5,266
1,183
Disco
Шта речи...привршува најлошата сезона во последните 23 а веројатно и 32 (ако се знае дека Греам бил ок во негово време) кај Арсенал, од резултатски аспект. Она што беше уште полошо е што беше така и од аспект на играта, препознатливата атрактивна Жогу Бониту стана се поретка појава. Бизарноста е таква што утре е пресметка за шесто место помеѓу Арсенал и..........Барнли :facepalm2.

Поразот од циганеријата и мизеријата ќе беше ок доколу беше од ок клуб, пример Борусија Дортмунд или оние Рома што испаднаа од Ливерпул. Но испаѓање од дајверско-читерско-цигански збир на неабортирани ликови на кои се палат секакви фиромјани, шип-тари, четници и балии е лоша ствар.

Дефинитивно треба да се продава Озил. Секогаш во најбитни моменти, далеку најплатениот играч во историјата на клубот се претвара во дух. Ако можат да го продадат и доведат Марез ок, ако не пак ок.
Лаказет и Вилшер едини како да им беше стало да победат а покрај нив и Велбек и Чејмберс кој одлично го замени Кошелни. Остало беа педерчиња смрдени.
Монреал брука невидена со центаршутевите во трибини и Бељерин со враќањето на топката назад при поволна позиција за центаршут. Велбек џабе се отепа од трчање да покрива за посраниот Озил и мртвиот Ремзи :facepalm2

Честитки за Ливерпул и посебно Клоп. Некој пред година дена да кажеше дека Ловрен, Кариус, Клаван и некојси Робертсон и Арнолд ќе играат финале ЛШ вс. Реал Мадрид = ќе беше баран упат од матичен за на психијатар :D
Штета што имаат куп повреди но сепак се работи за еден меч, на неутрален терен и се е можно.

1/2ф. било најефикасно откако се игра овој формат од 1992, со 13 гола на двомеч. Проблемот кај Ливерпул е психичката лабилност но и кондициските падови при крај на мечот, пречесто им се случуваат драми и пресврти.
Стигнаа до финале од квалификации, собориле рекорд за постигнати голови, Милнер :wavespin соборил рекорд за мнајмногу асистенции во ЛШ, на ред е шестата титула за Ливерпул во ЛШ. :)

Брајтон со победа над М.Ј. обезбеди опстанок, одлични игри даваат со Хјутон.
Палас го закопа Стоук и го прати во Чемпионшип и тоа со авто-асистенција за пресвртничкиот гол на крвникот Шоукрос лично :patos
Со тоа и Палас обезбеди ПЛ, а истото го направија и Вотфорд и Борнмут, последниве туркајќи ги Свонси кон втора лига.
Вест Хем е 90% сигурен после потврдувањето на дното од форма на Лестер, ВБА ги тепале еврејте и со тоа сеуште се држат за ПЛ некако со нокти и канџи :patos, борбата ќе биде помеѓу 4 екипи за 2 преостанати места за пад надолу.
 
 • Like
Реакции: existence

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Брајтон се спасија на крај, па дури и ВБА имаат минимални шанси да опстанат кои што не зависат само од нив туку треба сплет околности да останат. Стоук се првите сигурни во Чемпионшип и алелуја веќе нема да ги гледам. Портсмут да ги снајде.
Арсенал со Атлетико шта речи. Имав некои надежи дека стварно ќе запнат за да го испратат Венгер со титула и на крај пола тим спиеше на терен кога треба да бркаат резултат. Штета за Кошчелни, изгледа ќе го пропушти и светското поради повредата. Белерин, Вилшер, Монреал, Џака, Озил, па тоа беше беда да ги гледаш како играат и се влечат по терен. Да можам да носам одлуки одма би ги шитнал сите што не им се игра, каде сакаат нека идат ич нема да ми е гајле дали отишле во Тотнам или во Шрузбери. Денес на пример петарда со Барнли, ги гледаш и си викаш каде беше овој фудбал цела сезона. А убаво почнаа, Комјунити со Челзи на пенали победа, драма со Лестер и после тоа потоп. Овој Бувач од Ливерпул не би го ставил за тренер, некако без искуство ептен е ризик. Едно време се збореше дека Венгер зборел со тој на Борнмут да го наследи ама тоа беше уште лани и никој не планираше дека Венгер нема да го доседи договорот до наредна сезона.
Мојс џабе не е спасител, го донесоа во Лондон и ги спаси од излегување Вест Хем.

Чемпионшип плеј-оф Дерби - Фулам, Мидлсброу - Астон Вила. Ако Свонси се спасат ќе има два велшки тимови во ПЛ, Кардиф се вториот патник директно. Од овие четирите Вила сакам да се вратат во ПЛ и да излезат ВБА и Хадерсфилд иако за тоа да се случи треба да се наредат планетите во чуден распоред :D

Ливерпул јесте да на крај отидоа со тесна предност ама од Рома не се фер кога зборуваат за тоа дека да им досуделе пенал претходно ќе имале најмалку продолженија. Ако судеа се` што треба Рома требаше да биде со 9 играчи на терен, пенал за Ливерпул требаше да има и ваљда судијата виде дека Ливерпул влегоа без тензија и опуштено па ја прифати таа пријателска атмосфера и не судеше толку ама италијаниве некако ептен алчни излегоа на крај.
Патем Стиви Џ во Ренџерс.
 
 • Like
Реакции: Outrider

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Вчера во Чемпионшип, Кардиф - Рединг. Англиски судии at its finest :patos Ова да се случело некаде во Киргистан ај да разберам, ама втора англиска лига?! :eek:
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,727
5,266
1,183
Disco
Брајтон се спасија на крај, па дури и ВБА имаат минимални шанси да опстанат кои што не зависат само од нив туку треба сплет околности да останат. Стоук се првите сигурни во Чемпионшип и алелуја веќе нема да ги гледам. Портсмут да ги снајде.
Арсенал со Атлетико шта речи. Имав некои надежи дека стварно ќе запнат за да го испратат Венгер со титула и на крај пола тим спиеше на терен кога треба да бркаат резултат. Штета за Кошчелни, изгледа ќе го пропушти и светското поради повредата. Белерин, Вилшер, Монреал, Џака, Озил, па тоа беше беда да ги гледаш како играат и се влечат по терен. Да можам да носам одлуки одма би ги шитнал сите што не им се игра, каде сакаат нека идат ич нема да ми е гајле дали отишле во Тотнам или во Шрузбери. Денес на пример петарда со Барнли, ги гледаш и си викаш каде беше овој фудбал цела сезона. А убаво почнаа, Комјунити со Челзи на пенали победа, драма со Лестер и после тоа потоп. Овој Бувач од Ливерпул не би го ставил за тренер, некако без искуство ептен е ризик. Едно време се збореше дека Венгер зборел со тој на Борнмут да го наследи ама тоа беше уште лани и никој не планираше дека Венгер нема да го доседи договорот до наредна сезона.
Мојс џабе не е спасител, го донесоа во Лондон и ги спаси од излегување Вест Хем.

Чемпионшип плеј-оф Дерби - Фулам, Мидлсброу - Астон Вила. Ако Свонси се спасат ќе има два велшки тимови во ПЛ, Кардиф се вториот патник директно. Од овие четирите Вила сакам да се вратат во ПЛ и да излезат ВБА и Хадерсфилд иако за тоа да се случи треба да се наредат планетите во чуден распоред :D

Ливерпул јесте да на крај отидоа со тесна предност ама од Рома не се фер кога зборуваат за тоа дека да им досуделе пенал претходно ќе имале најмалку продолженија. Ако судеа се` што треба Рома требаше да биде со 9 играчи на терен, пенал за Ливерпул требаше да има и ваљда судијата виде дека Ливерпул влегоа без тензија и опуштено па ја прифати таа пријателска атмосфера и не судеше толку ама италијаниве некако ептен алчни излегоа на крај.
Патем Стиви Џ во Ренџерс.
Ептен чудна ситуација ми е ова со Џерард мислев дека е шега ама вистина било, wait what ми беше реакција :unsure крши некои традиции ама ок, од сите екипи како отиде во Ренџерс ццц, а Селтик го бараше за играч кога си отиде од Ливерпул во САД ама ете... како и да е не очекувам да покаже којзнае што.

Вилшер не се влечеше пробуваше да рашири игра да направи играч вишок поминуваше играчи на Атлетико па ќе додаде и гледаш другиот ја вратил назад, додавање во аут и центаршут во трибини...
Овој Еди Хау од Борнмут и сам има изјавено дека кариерата ја копирал од Венгер и дека му бил духовен татко нешто во таа смисла, така да би било и после Венгер - Венгер ама штета што нема искуство во појак клуб и не се знае како би се снашол во екипа со големи ега, мрцината Озил на пример, во ред бил надвор од терен ама на терен надокнадува со незалагање па пак на исти qratz се сведува...среќа што гомцето Санчез си отиде со саможивната манија, ебаму содомитот.

Вчера во Чемпионшип, Кардиф - Рединг. Англиски судии at its finest :patos Ова да се случело некаде во Киргистан ај да разберам, ама втора англиска лига?! :eek:
Хахах сенката наместо линијата, ги има мавнато сонцето во глава сите на терен па овие од Рединг не се бунат немаат приметено :patos
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Ова со аутот го повлекувам зборот. И мене ми беше чудно што сите некако не се загрижија ич и решив да прочачкам коментари околу тоа и наидов на слика од пола час претходно.
out.jpg
Ете не биле па до толку :D

Џерард и мене некако ме изненади. Знам дека Селтик го бараа кога најави да си оди од Ливерул ама ова баш во Ренџерс чудно ми дојде. Ќе видиме како ќе се покаже, не ми изгледал никогаш како играч со тренерски предиспозиции ама што да знаеш па се` е можно.

Што знам јас имав впечаток дека единствено Чемберс трчаше и назад, Лаказет и Велбек по нешто пробуваа. Монреал е многу хајпнат играч што од фановите што од медиумите, ако го пратиш само него на утакмица ќе видиш којзнае колку грешки во одбрана во однос на позиционирање на терен, поставување на телото, блокирање центаршут, бркање топка, еден на еден по страна... пре би го играл Гибс, а би го шитнал Монреал. Гибс барем секогаш излегувал и давал 100% од себе и сметам дека неправедно беше седнат на клупа две сезони.
Нешто се збори дека почнале играчите да се бунат против Озил затоа што често не играше и беше нешто болен.

Околу тренерите ете нешто денес поконкретни написи околу Алегри во Арсенал, а Раниери да појде во Тотнам на местото на Почетино кој веројатно ќе оди во ПСЖ. Од Арсенал најавиле дека пред светското ќе се знае кој ќе биде тренерот па уште малку има да дознаеме.
 
 • Like
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,727
5,266
1,183
Disco
Ова со аутот го повлекувам зборот. И мене ми беше чудно што сите некако не се загрижија ич и решив да прочачкам коментари околу тоа и наидов на слика од пола час претходно.
Отвори ја прикачената датотека 32490
Ете не биле па до толку :D

Џерард и мене некако ме изненади. Знам дека Селтик го бараа кога најави да си оди од Ливерул ама ова баш во Ренџерс чудно ми дојде. Ќе видиме како ќе се покаже, не ми изгледал никогаш како играч со тренерски предиспозиции ама што да знаеш па се` е можно.

Што знам јас имав впечаток дека единствено Чемберс трчаше и назад, Лаказет и Велбек по нешто пробуваа. Монреал е многу хајпнат играч што од фановите што од медиумите, ако го пратиш само него на утакмица ќе видиш којзнае колку грешки во одбрана во однос на позиционирање на терен, поставување на телото, блокирање центаршут, бркање топка, еден на еден по страна... пре би го играл Гибс, а би го шитнал Монреал. Гибс барем секогаш излегувал и давал 100% од себе и сметам дека неправедно беше седнат на клупа две сезони.
Нешто се збори дека почнале играчите да се бунат против Озил затоа што често не играше и беше нешто болен.

Околу тренерите ете нешто денес поконкретни написи околу Алегри во Арсенал, а Раниери да појде во Тотнам на местото на Почетино кој веројатно ќе оди во ПСЖ. Од Арсенал најавиле дека пред светското ќе се знае кој ќе биде тренерот па уште малку има да дознаеме.
Озил е болен но во умот, ќе видиме сега на СП како ќе трча како навиен за Германија, како и обично.
Монреал е променлив нема константност, една ќе изигра јако а 2-3 монголоидно (она со Свонси беше врв).
Вчера конечно Лестер успеа да го порази Венгер, на крајот на неговата кариера, повторно шизофренична ситуација каде што имаме драстична разлика во неколку дена (совршени 5-0 со Барнли, мизерни со 1-3 Лестер) како целиот клуб да е скизо. Ужас, беа, дно, мизерија.

Хадерсфилд со две нерешени кај М.Сити и Челзи се спасиле, сега останува Саутемптон да загуби со 0-5 дома од Сити а Свонси да тепа 5-0 со Стоук, сценарио на раб на лудило, така што познати се веќе патниците надолу. Очигледно Сотон е поквалитетна екипа, се покажа тоа во директниот дуел за опстанок завчера, имаат играчи за повисок пласман.
Нема да има велшко дерби наредна сезона :p

Џерард се јача нешто со изјави, има материјал за нови memes наредна сезона :zelen
Сигурно е во потрага по освојување на ПЛ, макар била и селската, макар и како менаџер наместо како играч.

https://www.thesun.co.uk/sport/football/6238331/arsene-wenger-everton-farhad-moshiri/

Там там таааааааааааааааам :D
 
 • Like
Реакции: existence

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Хадерсфилд се спасија и тоа со којзнае колку среќа, ќе гледаме пак копачки фудбал и наредна сезона. А во Челси па Жиру се наметна како прв напаѓач.
Арсенал оваа календарска година на гости немаат освоено ниту еден поен, најлоша статистика во последни 50 години е сезонава во гости. Дома само две изгубени од Манчестерци, на гости потоп, ко друг тим да гледаш.
Венгер имаше едно интервју пред некој ден и рече дека и самиот бил изненаден колку многу понуди добил ама до крај на сезона нема да разгледа ниедна и негово барање било да остане во клубот позади новиот менаџер. Ќе видиме како ќе се одвиваат работите ама ако планираат само Венгер да си оди тогаш не прават ништо затоа што тренерите се ужас. Шчезни кажуваше дека во Лондон тренинзите само го одржувале во форма, додека во Италија многу повеќе напредувал поради различни тренинзи. Според одбраната последнава сезона се гледа и Стив Булд колку е спремен да ги подготви убаво, на корнери се губеа против сите, зонска одбрана катастрофа. Треба чистка убава и стварно треба Венгер да го задржат затоа што досега сите конци ги влечеше и подобро ќе биде да напушта полека отколку наеднаш се` да тргнат одново.
Сношти боооооринг боринг ман јунааајтед. Шта речи, досада до немај каде.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,727
5,266
1,183
Disco
И така лигата заврши, не беше една од појаките сезони иако имаше моменти :)

Иако Премиер Лигата е име за кој не платиле копирајт на шкотската премиер дивизија и од 1992 се употребува како синоним за топ левел лигата во Англија поради правење смисол за широката меѓународна млада и неписмена популација која не знае таблица на множење, сепак муабетите за "рекордот" на Ширер од 34 гола и обидот на Салах со 32 да го стигне се идиотски во најмала рака.

Ако тоа на Ширер е рекорд онда Ливерпул има 0 титули (92 наваму) Арсенал само 3 а Евертон и Њукасл не постојат.:pusi
Не може да се бројат титули и едни статистики а други не, ради малезиски или балкански тв фанови со меморија на златна рипка.

Затоа што извесен Дикси :zelen (јако име) Дин од Евертон во шампионската за нив сезона 1927/28 постигнал 60 гола во прва лига. Со тоа го надминал рекордот од сезона претходно на некојси Џорџ Камсел од Мидлзбро - 59 парчиња. Е тоа е соборување на рекорд.
Тоа е рекорд со големо и вечно Р а тоа од Ширер иако значајно достигнување е далеку на листата, ништо посебно.
Ширер, Анри, Бергкамп, Рајт, Раш, Кејн, Салах, Ван Нистелрој, Бербатов, Дефо...се далеку од рекордите, уствари не можат ни да присмрдат наоколу, колку и да биле јаки играчи.

60 гола. Во една лигашка сезона :kafe
http://www.footballsite.co.uk/Statistics/Articles/SOS-Dean'sGoals.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_English_football_first_tier_top_scorers#All-time_topscorers_with_over_200_goals

Анри на пример, играчиште и легенда без сомение, но со 175 ПЛ гола на 258 утакмици би бил некаде...околу 50.место :)
Ако не, нека ги бројат арбитрарно, шо знам од 2017, Салах најјак евер и готово :frantic
 
 • Like
Реакции: existence

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Малку се претера со Салах ама не е дека нема добар учинок. Во тоа време поинакви биле правилата, види колку ќотек јаделе голманите, плус имало доста контроверзии за фантомски голови. За ова време учинокот на Салах е вреден признание ама нему не треба процентот со минутажа да му се пресметува туку со погодоци/обиди треба да му биде коефициентот затоа што колку што погодува дупло промашува.

Инаку се случи и тоа, Арсенал нов тренер Унаи Емери мајсторот за Лига Европа. Чех и Елнени веднаш добија нови броеви (1 и 4 соодветно) што веројатно значи дека ги планира како првотимци. Кружат некои шпекулации дека Арсенал имале само 50 милиони за трансфери и настана збунка околу тоа. Некои шпекулираат дека тоа се вкупно парите и ќе мора да се продадат играчи за да се купи некој, други шпекулираат дека тие 50 милиони се за плати и бонуси на фудбалерите годишно и моментално каша попара е со тоа затоа што од клубот немаат официјално соопштение колку планираат да трошат (што и не би го направиле никогаш). Лично мене изборов не ми се допаѓа воопшто. Првин изиграваа нешто ко риалити шоу и ги викаа еден по еден Анри, Артета и не знам таму кој друг, па на крај сите објавија дека Артета е новиот тренер и утредента од никаде Унаи нов тренер. Слаб избор е ова и Артета и Унаи не би ги поставил воопшто. Требаше да се запне по некој стар лисец, пример Бенитез кој најави дека ќе си оди од Њукасл.
Исто така и Евертон и Вест Хем ќе мењаат тренери, Пелегрини се враќа во Англија во Вест Хем, а во Евертон се шпекулира за Марко Силва.

Во најава на светското исто така паднаа и некои чудни одлуки. Од Франција и Англија изоставени Лаказет, Вилшер, Марсијал и Харт, од Белгија Раџа Наинголан кој трча по 90 минути ко мрднат изоставен затоа што се скара со тренерот, Икарди од Интер прв стрелец во Италија го оставија. Ќе биде интересно некоја афричка репрезентација да искористи и да стигне подалеку :D

Патем @Outrider кога имаш време отвори тема за свеЦко.
 
 • Like
Реакции: Outrider