Premier League 2017/18 (FA Cup, Carabao cup, Championship)

Кој ќе освои титула?

 • Тотенхем

  Votes: 0 0.0%
 • Некој друг, ќе наведам во одговор

  Votes: 0 0.0%

 • Total voters
  9

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,727
5,266
1,183
Disco
Крајот на една ера во Арсенал, ПЛ и фудбалот општо. Заедно со Херберт Чепмен (кој и се упокоил на клупа на Арсенал, тоа е ненадминлив хард кор (party) ) ќе остане симбол на клубот до крајот на светот :kafe.
Веројатно има вистина во муабетите за сенилноста, премногу чудни ситуации последниве неколку сезони се случија, не е лесно да се води гигант како Арсенал на тие години и со тие очекувања. Сепак останало доволно сенс кај Арсен да се повлече сам.

Ќе биде драма летово, премногу ствари треба да се поклопат за да Арсенал тргне нагоре во резултатска смисла. А во поглед на јак фудбал...уште потешко.

Може да се споменат еден куп утакмици, онаа на Олд Трафорд кога ја освоија ПЛ или бројните спектакли и драми со многу голови секогаш кога играле против Ливерпул, но ќе ја ставам оваа, кога Арсенал имаше 0-3 дома од прв меч вс. Интер и за пролаз му требаа...well...yes :)

 
 • Like
Реакции: Makedonec and existence

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Тоа против Интер е општо недоразбирање, не знам зошто ама многумина го паметат тоа како двомеч од нокаут фаза, а беше од групната фаза. Арсенал требаше да ги тепаат Интер за да бидат прво место во група тогаш и им се одмаздија на најубав можен начин за поразот дома. :)

Секако дека имаше многу убави моменти со Венгер, не верувам дека постои фан кој не би го пофалил професорот. Откако ја изгуби трката со Раниери некако скроз изгуби компас, претходно составувал пак конкурентни екипи со играчи ко Сиган, Силва, Сквилачи, оној Џеферсон и слични антиталенти додека последниве 3 сезони има солидни играчи ама тактички ко да ги пушти и да им рече само да играат како знаат. Криво ми е што не успеа да се опрости со титула во ПЛ, ама еве има шанса да освои Лига Европа и да ги врати во ЛШ.
 
 • Like
Реакции: Makedonec and Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,727
5,266
1,183
Disco
Тоа против Интер е општо недоразбирање, не знам зошто ама многумина го паметат тоа како двомеч од нокаут фаза, а беше од групната фаза. Арсенал требаше да ги тепаат Интер за да бидат прво место во група тогаш и им се одмаздија на најубав можен начин за поразот дома. :)

Секако дека имаше многу убави моменти со Венгер, не верувам дека постои фан кој не би го пофалил професорот. Откако ја изгуби трката со Раниери некако скроз изгуби компас, претходно составувал пак конкурентни екипи со играчи ко Сиган, Силва, Сквилачи, оној Џеферсон и слични антиталенти додека последниве 3 сезони има солидни играчи ама тактички ко да ги пушти и да им рече само да играат како знаат. Криво ми е што не успеа да се опрости со титула во ПЛ, ама еве има шанса да освои Лига Европа и да ги врати во ЛШ.
Тоа беше за прво или за пролаз од група во 1/8ф.?
Па и немаше некоја трка со Раниери, Покетино беше горе долу ама после тоа со Челзи на нервна база Тотнем се распадна последните кола и Арсенал се прикраде некако до второ место во последно коло :kafe
Со некои состави на Арсенал од тоа време друг менаџер би се борел за опстанок, Венгер успеваше да фати 4.место пред Тотнем секогаш(party)

Денес мизерно прво полувреме и солидно второ, особено последните 15 минути кога видовме што може Арсенал. Како да ги разбуди кратката иницијатива на Вест Хем и изедначувањето, штета за Ел Нени, баш кога влезе во јака форма ццц, иста прича секогаш.

Глупи евреи, промашија вчера 100 шанси и во второ се укочија, добар план имаше Покетино со почетен удар да ги поремети како во ПЛ кога ги згазија на исти начин арно ама Сон одлучи баш во најбитната утакмица оваа сезона да исчезне и да промашува гол од 2 метра :facepalm2 очекуван епилог со психолошката лабилност кај Тотнем иако ќе беше подобро финале Тотнем-Сотон, вака финалето ќе го испогани присуството на М.Ј. и гнојот на клупа, се надевам барем Жиру да им расипе славје :zelen
 
 • Like
Реакции: Makedonec

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Тоа беше за прво или за пролаз од група во 1/8ф.?
Па и немаше некоја трка со Раниери, Покетино беше горе долу ама после тоа со Челзи на нервна база Тотнем се распадна последните кола и Арсенал се прикраде некако до второ место во последно коло :kafe
Со некои состави на Арсенал од тоа време друг менаџер би се борел за опстанок, Венгер успеваше да фати 4.место пред Тотнем секогаш(party)
Тогаш не смееја да загубат бодови во завршните две утакмици и ако памтам добро оваа беше претпоследна од групната фаза, победија и со нив во време кога италијаните ја имаа најјаката лига и мислам против Панатинаикос на крај и со подобра гол разлика отидоа во осмина финале.
Со Лестер тогаш беа во мртва трка се` до некаде ова време кога се исповредија пола тим и играа 3-4 нерешени во низа. Памтам тогаш на полусезона беа први, а Озил беше на чекор до историско остварување да постигне најмногу асистенции во една сезона пред да се повреди зимото и после до крај успеа само да се израмни со Анри. Лестер и Тотнам тогаш искористија и излегоа пред Арсенал па на крај Лестер освои титула, а Венгер второ место откако Тотнам прерано почнаа да слават и доживеаа пресврт со Челси. После таа сезона се` тргна наопаку, Белерин кој што претходно доби и признание за најдобар млад играч, почна да се губи (можеби имаше нешто и тоа што Барселона наводно го побараа да се врати, па малку се умисли), Санчез почна со глупостите, Рамзи се повреди на подолго, Казорла операциите, а трансферите кој од кој и почна пропаста.

Јас мислам дека тоа што Арнаутович даде гол ги испровоцира. Си имаат историја со него уште од кога беше во Стоук, еднаш и се степаа поради него. Битно ги потопија за 15 минути. Штета за Елнени, плачеше човекот затоа што може да го испушти светското.
Челси не ги гледав ама би сакал Конте да освои ФА наместо Хозе. Арсенал и Барнли може да здивнат откако Челси стана финалист затоа што сега 5,6 и 7мо место идат во Лига Европа затоа што и двата финалисти се веќе сигурно во европско натпреварување. Ако Арсенал победи во ЛЕ и отиде во ЛШ директно тоа нема да значи уште едно место во европските лиги.

Инаку Клоп ептен изреволтиран против ВБА, не сум видел таква реакција од него.
 
 • Like
Реакции: Makedonec and Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,727
5,266
1,183
Disco
Тогаш не смееја да загубат бодови во завршните две утакмици и ако памтам добро оваа беше претпоследна од групната фаза, победија и со нив во време кога италијаните ја имаа најјаката лига и мислам против Панатинаикос на крај и со подобра гол разлика отидоа во осмина финале.
Со Лестер тогаш беа во мртва трка се` до некаде ова време кога се исповредија пола тим и играа 3-4 нерешени во низа. Памтам тогаш на полусезона беа први, а Озил беше на чекор до историско остварување да постигне најмногу асистенции во една сезона пред да се повреди зимото и после до крај успеа само да се израмни со Анри. Лестер и Тотнам тогаш искористија и излегоа пред Арсенал па на крај Лестер освои титула, а Венгер второ место откако Тотнам прерано почнаа да слават и доживеаа пресврт со Челси. После таа сезона се` тргна наопаку, Белерин кој што претходно доби и признание за најдобар млад играч, почна да се губи (можеби имаше нешто и тоа што Барселона наводно го побараа да се врати, па малку се умисли), Санчез почна со глупостите, Рамзи се повреди на подолго, Казорла операциите, а трансферите кој од кој и почна пропаста.

Јас мислам дека тоа што Арнаутович даде гол ги испровоцира. Си имаат историја со него уште од кога беше во Стоук, еднаш и се степаа поради него. Битно ги потопија за 15 минути. Штета за Елнени, плачеше човекот затоа што може да го испушти светското.
Челси не ги гледав ама би сакал Конте да освои ФА наместо Хозе. Арсенал и Барнли може да здивнат откако Челси стана финалист затоа што сега 5,6 и 7мо место идат во Лига Европа затоа што и двата финалисти се веќе сигурно во европско натпреварување. Ако Арсенал победи во ЛЕ и отиде во ЛШ директно тоа нема да значи уште едно место во европските лиги.

Инаку Клоп ептен изреволтиран против ВБА, не сум видел таква реакција од него.
Имаше 110% пенал над Дени Ингс, срамотно судење, еден лик од ВБА му удри БОКС во стомак на Ингс после тоа, Салах доби неколку лактови во фаца, срамен однос на ВБА, шегата на Клоп дека ќе бидат фактор во Чемпионшип е на место, имав извесни симпатии да направат чудо ама онаков имбецилен копачки фудбал не му е место во ПЛ, нека одат по стапките на Сандерленд.

Комично беше тоа преклани во Стоук со Монреал и Арнаутовиќ (шип-таровиќ во превод :zelen ) пошто овој презимето му наведува на шип-тарски претци а Монреал во фацата е ептен како од Зајас, пошиптарски делува отколку Џака и Мустафи заедно, која искривена Зајаси појава е :patos

Инаку ако Арсенал донесе некој лик како тој Алегри или Симеоне тоа промптно ќе значи дека нема да ги гледам Арсенал некој период, мораториум се додека сморовите не си одат од Арсенал. Лигави кукавици со копачка идеологија, провокации, дајвање, читерство и остали жабарско-ибериски навики ќе бидат серење на она што е Арсенал од основање како клуб, подобро нека го вратат Џорџ Греам од старечки дом (иако е предавник пошто отиде кај евреите) веројатно трет најјак менаџер после Чепмен и Венгер, има 2 ПЛ, 1 ФА, 2 ЛК и 1 ЛЕ за 9 сезони, not bad at all, вклучително ОНАА титула со гол во последни секунди на Енфилд во директен дуел за титула во последно коло кога им требала победа од најмалку 2 разлика пошто исто бодови :pusi

Арсенал се доближи на бод до Лестер на почеток на март во директ дуел со нив, 2-1 Велбек во 96.минута :zelen два пати го тепаа Лестер 2-5 и тоа првата, следеше апокалиптична серија на Арсенал после таа победа, веќе при крај на март Лестер избега недостижно, после само евреите беа во трка до нервниот слом кој им се задеси.
 
 • Like
Реакции: Makedonec and existence

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Немам зборови за денешната игра. Ако некој навивач на Арсенал се запрашал дали Симеоне би можел да биде човекот што ќе го води Арсенал, тогаш ете го одговорот каква игра ќе гледа. Антифудбал е ова, 10/10 пред гол застанати. Судијата ептен ме изреволтира второ полувреме, ко да сакаше да каже „Доста беа картони за вечерва“. Најмалку уште 3 лежеа, а па оние гнасите шпански се тркалаа по терен само за да изнудат некој картон. Ако Симеоне или некој ваков дојде на Емирати нема ни 20% од утакмиците да ги пратам, не е ова за гледање. Бетер од Хозе е ова.

Некни Ливерпул на пример со Рома утакмица за око. Без вакви глупави бункери, Рома 5-0 губеа па ни во еден момент не играа бункерашки, за разлика од денес Атлетико.
 
 • Like
Реакции: Makedonec and Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,727
5,266
1,183
Disco
Немам зборови за денешната игра. Ако некој навивач на Арсенал се запрашал дали Симеоне би можел да биде човекот што ќе го води Арсенал, тогаш ете го одговорот каква игра ќе гледа. Антифудбал е ова, 10/10 пред гол застанати. Судијата ептен ме изреволтира второ полувреме, ко да сакаше да каже „Доста беа картони за вечерва“. Најмалку уште 3 лежеа, а па оние гнасите шпански се тркалаа по терен само за да изнудат некој картон. Ако Симеоне или некој ваков дојде на Емирати нема ни 20% од утакмиците да ги пратам, не е ова за гледање. Бетер од Хозе е ова.

Некни Ливерпул на пример со Рома утакмица за око. Без вакви глупави бункери, Рома 5-0 губеа па ни во еден момент не играа бункерашки, за разлика од денес Атлетико.
Тотален срам за фудбалот и спортот општо, онаква мизерија одамна не е забележана, каков Мурињо каков Пјулис, од прва минута буквално одеа да повредат играч, среќа што не летна зглобот на Бељерин, требаше и мораше да се продолжи со картони.
Гризман не знаев дека е онаков остаток од абортус, мивка и проститутка на ранг на Суарез, но тоа е затоа што не пратам несреќи како Примера каде што таквото однесување очигледно се промовира и наградува. Имам нагазено на песји г**на кои имале поголем интегритет од Гризман, кепец запечен ретардиран.
Имаше една ситуација каде Мустафи расчисти топка на некои пола метро од играчот на Атлетико и овој се фати за фаца и почна да се витка на земја:facepalm2, отидоа 2-3 минути...:unsure

Инаку одлично издание на Арсенал, немаше лош играч освен Озил и киксот на Кошелни но и тоа не треба да му се земе за зло пошто беше тотално среќа, топката се одби петпати во нозе на неабортираниот кој и сам не знае како ја смести во гол. Се надевам дека на светско Миле Јединак ќе му скрши нога(party)
Мора да се напомене посебно Лаказет кој одигра одлично и со голема желба и Џака кој за 200% ги надмина своите неможности, изјави дека ќе дадел се од себе за Венгер што е и логично, сепак Венгер го тинтра како да му е син :kafe

Но, интересна е перцепцијата на луѓето кои гледаат фудбал и она што го правеше Атлетико им е прифатливо, па дури и јако. Обично се работи за фиромско-балкански перцепции каде што поимите како hhehe gi zaebaa snaodlivost brat па затоа пратат жабарско-ибериски ужаси полни со корупција и мито. Некогаш некои мали ствари кажуваат многу за популацијата.

Арсенал и да испадне и да не освои ништо никогаш повеќе ќе остане клубот кој ми подарил безброј феноменални вечери исполнети со Жогу Бониту (прекрасната игра) но тоа надополнето со островски шмек.:kafe Ми текнува првото коло оваа сезона со Лестер требаше да излегувам нешто летно време договорен ама не можев да станам бе, онаа драма не се пропушташе 4-3 на крај со 2 пресврти, Жиру во 89 ја реши, кое отварање на сезона :pusi...и си закаснив на крај :nah
Merci beaucoup Arsene.

Не знам што им носи гледање на Атлетико на рандом лик, кукавичко бранење секое коло!? Веројатно се работи за идентификација со нечиј успех, стара психолошка матрица каде што сопствената небитност се покрива со нечиј далечен успех, жално.

Второто полуфинале видов хајлајтс и таму срамни одлуки на штета на Залцбург...
 
Последна промена:
 • Like
Реакции: Makedonec and existence

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Со атлетико стварно сите одиграа баш убаво. Дури и Бељерин беше ко друг играч, Мустафи и Џака не правеа киксови ко што знаат, Лаказет беше одличен. Не ми е ни мене јасно зошто општо јавноста го доживеа ова со такви реакции па насловите беа „Атлетико му покажа на Арсенал како се игра фудбал“, „Арсенал срушен среде Лондон“ и слично. Коментарите не се ни за кажување, точно баш така многу кажува тоа за менталното здравје на народот на балканот. Па уште и воздигнување на Симеоне како тренериште. Шпански, италијански и француски фудбал не гледам воопшто и не планирам да ги гледам затоа што таму се наградуваат и возвишуваат дајвери и читери, бункераши се гледаат ко национални херои.
Сабајлево читам дури и Симеоне дал некоја изјава во стил „Да се браниш 80 минути со 10 играчи треба да имаш муда“ :facepalm2 Шта речи, ова ни Хозе не го прави и не се глупира вака. Се надевам во Мадрид на реваншот ќе биде и Мики вратен од повреда па ќе гледаме малку потехнички фудбал. Секако Атлетико ќе бидат од прва минута во формација 10-0-0 за да зачуваат резултат 0-0 па така да Венгер нема многу избор околу тоа каква игра да форсира. Да имаше на пример некој ко Подолски со разорен удар друг муабет ќе се правеше, тогаш влегуваше во игра и шутирање од 25 метри и барање фаул во тој простор за слободен удар. Се надевам дека ќе ги отворат убаво и конечно ќе заврши таа ера на антифудбал.

Ливерпул денес испуштија голема шанса, а Салах испушти шанса да се израмни со ван Нистелрој и да ја продолжи одличната серија. На крај Маринер се направи и слеп и не досуди чист пенал за играње со рака, а и копачкото во Стоук се врати и може да се спокојни што барем не заминаа со уште некоја повреда Ливерпул. Кристал Палас не се нормални што прават во втората полу-сезона. Од кога дојде Хоџсон ко друг тим да гледаме, денес 5-0 со Лестер и огромен исчекор за останување во лигата. Јас по првите 8 кола мислев дека ваков тим кој 8 утакмици не може ни гол да постигне нема да опстане ама ете на чекор се да останат во Премиер.
Во Чемпионшип, денес Крис Коен, капитенот на Нотингем Форест се пензионираше и ја одигра последната утакмица. Релативно млад се пензионираше, само 31 година, ама нешто се шушка дека ќе го спремаат за тренер.

Утре Арсенал против Атлетико од Англија, ова ќе биде нешто ко генерална проба пред утакмицата во четврток :zelen

Инаку околу Венгер, може и оставам погрешен впечаток периодов затоа што сакав да ја напушти позицијата. Венгер е за мене тренериште, човек кој донесе револуција и некој кој почна со техничкиот фудбал. Онаа игра „на прва“ беше преседан во Англија, им ги подари The Invincibles, тим каков што не виделе и не верувам дека во скоро време ќе видат. Човек кој го сакаше клубот и би сакал стадионот кој го изгради да го носи неговото име во знак на благодарност од клубот за се` она што направи за Arsenal FC. Merci beaucoup Asene.
И ме иритира малку целата ситуација со навивачите кои што едвај чекаат да го нападнат Венгер за било што. Не е тој за денешниот фудбал во кој парите се главното средство и каде играчите не се така приврзани за клубовите како порано туку парите се на прво место па после се клубовите, можеби тоа не го сфати на време и затоа почна да губи осет со реалноста па мислеше дека некако ќе ги натера играчите да веруваат во тимската игра додека овие размислуваа со која јахта ќе прават забави. И целото тоа што се случуваше падна на рамениците на Венгер затоа што тој никогаш не дозволуваше било кој друг да е крив надвор од соблекувалната, никогаш не рекол лош збор за било кој играч што го тренирал и секогаш кажуваше дека е негова одговорноста. Пишав пред некое време (се осеќаше дека ќе дојде денот за да си оди Венгер) и стојам на тоа дека следи период кога клубот ќе си ја бара својата игра, турбуленции и падови, нешто слично ко Милан и Интер од италијаните кои од гиганти станаа тимови од средна класа. И сето тоа би било во ред се додека играчите се трудат и не се донесе некој нов Хозе, тогаш не верувам дека би ги гледал.
 
 • Like
Реакции: Outrider and Makedonec

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Ова нешто Хозе не играше 10-0-0 формација пошто последна утакмица на Венгер на Олд Трафорд изгледа :D
Добра утакмица, Арсенал со речиси комплетно втор состав и опуштени растеретени од притисокот затоа што речиси сигурно ќе играат ЛЕ а за ЛШ ќе видиме. Освен двата пенали кои што не им ги досуди и преголемата толеранција на физичка игра немам некои замерки. На циганот Алексис мило ми беше што му ја собраа топката и не постигна гол и уште помило ми е што Микитаријан им даде гол на среде ОТ. Не е поразов нешто лошо, напротив убаво одиграа, особено Белерин и Мејтланд Најлс, а после и Микитаријан секако. Се чуваа сили за во четврток и за достојно испраќање на стариот.

Во Лондон Сити се изедначија со рекордот на Челси во постигнати голови и веројатно ќе го соборат тој рекорд наредните три утакмици. Прекрасен гол постигна Кресвел за Вест Хем ама премногу лесно допуштија Сити да контролираат и да освојат 3 бода.
 
 • Like
Реакции: Makedonec and Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,727
5,266
1,183
Disco
Чудна бункеровидна игра имаше во второ од страна на Арсенал, веројатно како последица на ситуацијата и играњето со пола состав од средношколци, но сепак М.Ј. овој пат победи пошто беа подобри и за едно чудо немаше некои големи срања, дури и Фергусон излезе да искаже поштовање кон Венгер.
Дебитантот Мавропанос (1,6 милиони фунти чинел!?) го стави во џеб гомцето Санчез, не се виде воопшто, само таа стативата што уствари спаси Бељерин и фрики се одби на нога на Погба, испадна дека кавкаскиот Меси :kafe има три пати појак биланс после трампата од индиосот со зоофилски склоности (кучиња).:zelen
Се знаеше дека Мурињо ќе ја стави грмушката како сидраш и ќе пумпаат топки накај него, тоа е планот Б,Ц, и ЗЕД на Жозета, ама ете, често му успева, ги има извадено неколку пати така, па и пред тоа со Ван Гал.

Грчето и Најлс треба до година да добијат повеќе шанса :)

31 година пензија:unsure , да не е тоа некаква повреда, како оној Еди Хау во Борнмут ама не сум сигурен дали се повредил или сам така одлучил Хау, штета што ликот нема искуство поголемо, ќе беше одлична долгорочна опција за Арсенал, само во напаѓање му е умот и не се плаши од никого, чудесии направи со Борнмут, екипа на која и се заканувал распад и ликвидација.

Во другите вести, ова коло на спектакуларен начин на две кола до крајот во селската ПЛ = Селтик со петарда го испрати Ренџерс и ја освои титулата по 49.пат. После петтиот гол во 53.минута очигледно се смилуваа и не сакаа да го понижат противникот со јуриш накај двоцифрен и така рекордот од 7-1 од 1957 останува недопрен. Во ова коло имаше уште една прејака утакмица, Хиберниан-Килмарнок 5-3, Хибси во потера по сензационално второ место. Штета што фудбалот замина во ваков правец па помалите лиги пропаднаа, какви спектакли има и имало во Шкотска но џабе е сето тоа... :(

Уживајте во убавините на Селтик и Селтик за сиромашни (Хиберниан).


Чудна е рајата, не сака да гледа јак фудбал, чиста и фер игра со многу голови, него сакаат Атлетико, Лимонтус и такви дебилштини, како само им се плаќа за тоа нешто, наместо да просперираат лигите со ефикасен и атрактивен фудбал...
На Фан-ТВ имаше интервју со некаков ДАНЕЦ навијач на Атлетико кој се забрал од ДАНСКА во Лондон да го гледа полуфиналето, значи минимум ќе потроши 500-600 евра запален целиот по бункерот и дајвањето на гремлините ибериски. Страшно е до каде може да оди менталната попреченост. Само што кажа паметно дека Лаказет е подобар играч од Гризман, друго само лупаше глупости :D

Од Данска бе ццц.......:confused:
 
Последна промена:
 • Like
Реакции: Makedonec and existence