Koлкава слобода треба да им се дава на децата? | Црнобело Форум

Koлкава слобода треба да им се дава на децата?

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
1:Родителот?Па до некаде да до некаде не но зависи и од околината кое го опкружува,друштвото...пријателите...Но јас знам едни строги родители кои што едното дете го изгледаа одлично а другата беше мирна се додека не се здружи со лоши деца.Сега дали е секогаш и до нив?едното супер одгледано едното испуштено...
Ке повторам,се здружи со лошо друштво...
2:Ке му кажеш а како ке го сфати тоа тој/таа?И велиш до твоето досегашно искуство...значи досегашно што не значи дека нема да се случи во иднина.
Не знаеш што ке се случи.Така?
3:Не мислам на фамилија со лошо финансиска ситуација туку со однесување...Татко Пијаница,Мајка Ај донт гив а фак...Детето барабиште...Ама еве што ке се случи ако лугето ја зборувале вистината и самиот се осигураш во тоа? Arkantos самиот?

1. Ама ти мене не ме сфаќаш. Родителот ако не успее да го следи развојот на детето ќе кракира. Во тој развој спаѓа и менување на друштво. Каков родител би бил јас ако не знам дека детето ми излага секоја вечер во Кале, а притоа знам дека во Кичево Калето е јавно збиралиште на сите што се шприцаат итн?
Значи ако јас го пратам сето тоа, ако зборувам- на начин на кој што би ме разбрало детето, ќе биде се’ ок.
Секако дека вака на теорија ми е лесно да кажам како планирам да ги воспитам своите деца, ќе видиме како ќе се покажам за некоја година.
2. Знам дека ќе се трудам да ја исполнам својата замисла. Мајка ми 80% успеа во својата работа со мене, а со сестра ми 98%. Што значи таквиот начин на поставување авторитет и целосно опуштање со децата, да ме гледаат како пријател кога се разговорите во прашање... е полн погодок.
3. Никогаш нема да забранам дечко на ќерка ми, ниту пак девојка на син ми.
Општо правило е дека забранетото е послатко. Секоја нормално образована индивидуа би се тргнала од багабонт само што ќе го забележи тоа. Јас можам само да ја насочам како да го увиди.

Дополнување:
Детето ќе ме лаже само ако знае дека ако ми ја каже вистината има да биде отерано у ку*ац, истепано со сукалка и казнето на неодреден временски период.
Моето дете нема да добие ниту една од овие три работи. Ќе добие цела ноќ разговор, има да му излезат хемороиди на газ од седење и слушање. И нема да има потреба да ме лаже.
 

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
453
645
193
33
Неготино
офф т.-не ми е јасно никако зошто се фаќате за копирањето
па сакала дискусија да се развие и на овој форум-така ја сватив (и тоа не е лошо)

он топик-децата во тие години со бубачки во глава треба да им се дозволи се да прават
да шетаат да имаат дечковци/женски
едноставно сите моменти кои се случуваат во секоја возраст се единствени,
различно е кога излегувањето и криењето од дома се случуваат на 13 и на 23 години
затоа јас сум за доживување на моментите во времето кога е потребно,а не кога веќе тоа поминало:)
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
офф т.-не ми е јасно никако зошто се фаќате за копирањето
па сакала дискусија да се развие и на овој форум-така ја сватив (и тоа не е лошо)

он топик-децата во тие години со бубачки во глава треба да им се дозволи се да прават
да шетаат да имаат дечковци/женски
едноставно сите моменти кои се случуваат во секоја возраст се единствени,
различно е кога излегувањето и криењето од дома се случуваат на 13 и на 23 години
затоа јас сум за доживување на моментите во времето кога е потребно,а не кога веќе тоа поминало:)
Значи ти си за да едно девојче од 13 години има дозвола да пие да пуши да не спие дома (а родителите да не знаат точно каде е затоа што се ислажани дека спие кај другарка).
Ти си за толкава слобода на децата баш затоа што се тие моменти единствени?
 

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
453
645
193
33
Неготино
не да се дрогира и проституира
никогаш тоа не би го дозволила
но во делот да излегува и да има дечко сум за,затоа што тие моменти се единствени и во тоа време посебни:)
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,794
1,153
26
Битола
да не се дрогират
машко - шо сака нека прај само да не е геј
женско - шо сака нека прај само да не е проститутка
 

radioactive

Истакнат Член
14 април 2013
54
39
118
да не се дрогират
машко - шо сака нека прај само да не е геј
женско - шо сака нека прај само да не е проститутка
Очигледно си човек со плитки мисли мој драг пријателе
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,794
1,153
26
Битола
Очигледно си човек со плитки мисли мој драг пријателе
оди соли памет на друг чупе сите имат право како сакаат да си ги одгледаат децата..ако сакат твојте да се то нека се твоја работа и не се мешај ко не се разбираш и немаш поим !
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
оди соли памет на друг чупе сите имат право како сакаат да си ги одгледаат децата..ако сакат твојте да се то нека се твоја работа и не се мешај ко не се разбираш и немаш поим !
Што сака нека прави машкото само нека не е геј.
Тоа значи, нека пие, нека пуши како ненормален, нека легне со проститутка.
Нека не се враќа дома по 20 дена. Нека краде.
Што сака нека прави.

Ова е кога викам дека не е секој човек за родител...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: radioactive and Gemini

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,794
1,153
26
Битола
Што сака нека прави машкото само нека не е геј.
Тоа значи, нека пие, нека пуши како ненормален, нека легне со проститутка.
Нека не се враќа дома по 20 дена. Нека краде.
Што сака нека прави.

Ова е кога викам дека не е секој човек за родител...
па сварно немате мозок вие демек ако му речите за овие работи ти ќе го спречиш сака неќи ќе пиее сака неќи ќе пуши цигари и ќе легни со проститука ЕДНО..ДЕНЕС НЕМОЖИШ ДА МУ НАРЕДИШ НА ДЕЦАТА ТИЕ ВРЕМИЊА ПОМИНАЈА !!
 

radioactive

Истакнат Член
14 април 2013
54
39
118
оди соли памет на друг чупе сите имат право како сакаат да си ги одгледаат децата..ако сакат твојте да се то нека се твоја работа и не се мешај ко не се разбираш и немаш поим !
претходниот член го кажа моето мислење во однос на твојот коментар, така да немам понатамошни коментари