17то Светско првенство во кошарка - Шпанија 2014

Кој ќе биде шампион?


  • Вкупно гласале
    5
  • Poll closed .

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Кога ќе завршат пиши што се случувало. Јас немам каде да гледам. :)

Anal molestation доживеа Аргентина, во првиот дел стварите беа под контрола, во второто се распадна играта, Сплитер ги издоминира под кош кога се кршеше резултат, од надворешни позиции беа подобри а селекторот на Аргентина на крај се решил да пријави исчезнување во мадридската полиција, две лица биле последен пат видени за време на тајм аут после што им се губи секаков траг. Се апелира до граѓаните на Мадрид доколку ги забележат лицата Скола Л. и Ночиони А. да ја известат најблиската станица.
Приџони единствен на ниво макар да рано направи 4 лични и мораше да биде заменет, после долго време прв пат видов тројка и дополнително (facepalm) нормално за Бразил. Не ми е мака пошто изгубија поштено од подобар противник.

Добар е Бразил, очекував некаква драма ама испадна силување на крај, селекторот им е творецот на златната генерација на Аргентина кога дробеа дрим тимови, со среќа нека им е понатаму, имаат одлично уигран тим :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Значи пак наместија да не се сретнат Шпанија и САД пред финалето цц. Не памтам кога играле овие две меѓу себе а тоа да не е финале.

САД - Словенија, Литванија - Турција, Србија - Бразил и Шпанија - Франција се четвртфиналните натпревари. :)

Од овие најинтересна ќе биде Шпанија - Франција, ако не се повампират Французиве тогаш лесна утакмица за Шпанија ќе биде. И Турција - Литванија би рекол дека ќе е интересна, Турција уствари ептен среќа имаше против Австралија, повеќе шанси на Литванците им давам, другиве се знае како ќе завршат.
Србија губи од Бразил а САД како на тренинг. :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Бразил јако се усерува, а самиот факт дека четниците ќе играат полуфинале е само потврда за дното во кое се наоѓа кошарката надвор од НБА. Било која рандом екипа (Финска да речеме) ќе го отепаше Бразил денес, тотално незаинтесирани за мечот, како да ги донеле под казна на терен. А играат против епипа која ја победија пред една недела :rofl
Неквалитетот комбиниран со дебилниот систем на такмичење на ФИБА каде се наградува истиот е само резултат на морните кои седат во таа организација.
Јес` да е ФИФА корумпирана и сето тоа ама ФИБА е спој на корупција и некомпетентност. Не е чудно што на 1/4 ф. на СП зјапаат полупразни сали и САД растура со трет состав со по 40 разлика...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Што е бре со ова форматот на свецкото? Ептен тапа го направиле. Можеле малку да ги вкрстат или пак ждреб за 1/4 финале, вака реванши се прават.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Колку само беа потценети Французите пред утакмкцава. Џабе беше и тоа што судиите беа на страна на Шпанија, јас за Шпанија бев и сакав да победат ама не со судиска помош.
Имаа направено супер тим, според мене само Шпанија ќе можеше да им се спротистави на САД. Сега тие играчи ќе ги нема, убаво ќе беше барем со злато да се простат од репрезентација ама ете. Во иднина нема да се плашат толку од Шпанија, па можеби ќе видиме некое изненадување на европското. :)

Франција вчера без неколку добри играчи им одржа лекција, браво. Диао мајсториште, тројки, влезови, одбрана, сам ги победи Шпанците. Па уствари затоа и победи Франција, заради одбраната која ја играа и не им оставија ни малце простор на Шпанците, ги натераа да шутираат тројки од секаде, 2/20 мислам дека шутираа за тројка. Тоа се случува само кога ќе го потцениш противникот, истото се случи и во финалето на европското. :)

Не знам дали ќе може Франција да им се спротистави на Американците ама ќе видиме. На САД не им одговара европскава кошарка и правила, ама кога сакаат да играат, победуваат, јас се надевам на изненадување. :)

Србите не можам да ги поднесам, се надевам ќе си го добијат од французите.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Сега посакувам САД да изгубат па после нека се сликаат педерите од фиба и нека ги местат пак САД и Шпанија во финале. :)
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Ништо од изненадувањето вчера. Литванците ептен паднаа во второто полувреме, во првото се држеа колку толку ама после ништо.

Вечер ќе биде неизвесно, колку и да не ги сакам србиве сепак не може да се каже дека се лоши, Франција да ја повтори играта како против Шпанија убедливо ќе победи. :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Што дочекав да видам цц, да ви ебаам србите гадни :mad:
Не дека французите не спиеја скоро три четвртини, ама и србите малку на среќа се провлекоа плус по некоја судиска грешка во нивна корист.
Завршницата драми. Батум малку фалеше да ги реши србите кои последната четвртина се молеа да помине зашто паднаа на кондиција. Против Америте типувам дека ќе губат 30+. Франција без Паркер и Ноа и не изиграа лошо на првенството.