Што ако вашето дете или помал брат/сестра го видите како пуши цигари, а се крие од вас?

Big Berta

Староседелец
7 февруари 2015
106
208
1,053
Сестра ми на времето... Многу ми беше неубаво. Знаев дека пуши некој период затоа што ѝ имав ајдено упаљач во џеб. Кога ја фатив на дело, само што извади цигара да ја запали ѝ пријадов неприметно и го запалив упаљачот пред неа. Што фајде ако се дерев и забранував? Мислам дека ѝ одржав доволно лекции и дека беше доволно свесна за последиците.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Нема влијание контра офанзивата никогаш ,само доведува до инат кај кој се губи секоја шанса да се елиминира секој вид на порок ,така да се изразам ... :kafe
 

Jack123

Истакнат Член
25 јули 2016
28
8
303
24
Сестра имам помала 13 год е зависи кога ќе ја видам ако ја видам се дур не наполни 18 19 ќе јади голем чотек хеје
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
30
Ке му ги кажам негативните работи после он си одлучува
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Никогаш не ми било јасно ова криење и кревање фама околу едни цигари.
Секако, сите знаеме дека се штетни, ама демек забраната некого некогаш го спречила да пуши.
Сум палела по некое цигаре уз кафе/пијачка, можеби 3 пати во годината, но никогаш не станав пушач. Едноставно ми е одвратно. Другар се откажа после долги години пушење, другарка па пропуши некаде на 24.
Подобро со мене нека седне, нека испуши по некоја цигара уз кафе и муабет отколку да бега надвор и да се крие по другар(к)и ко мислиш тежок криминал прави.