Што ако вашето дете или помал брат/сестра го видите како пуши цигари, а се крие од вас?

Loner

Активен Член
13 март 2016
340
86
28
Skopje
Ја загревам раката и ќе и залепам еден врел шамар ќе и ја трганам цигарата и ќе им кажам на моите.
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
па не знам како би изреагирала, најсериозно. Сигурно нема да и викам лелеле што правиш ти, кој те научил да пушиш или сл. нешто. Знаат децата дека е штетно да се пуши цигари, а и родителите се битен фактор. Ако некој е пишач во фамилијата голема е веројатноста и детето да пуши. :)
 

WolfGirl

Староседелец
21 јуни 2016
214
136
1,053
Jas sum najmalata vo pobliskata familija , pa koga pocnav so cigari sekako se kriev od site , pa i od sestra mi . Koga me fati majka mi , razgovarase so mene , mi rece deka sum uste mala za cigari , da pocekam barem do 18 godini . Sekako ne docekav da napolnam 18 , gi " puvkav" od 16 ipol ( koga me fatija ) , gi prekinav , a naredna cigara zapaliv na 17 ipol . Togas ne se kriev od majka mi i sestra mi , samo od tatko mi se kriev . Denes ne se krijam od nikoj . Vo sklop na muabetot , koga bi gi fatila moite deca so cigara , bi sednala so niv na miren nacin bi razgovarala i sekako bi im kazala da ne se krijat od mene ( zavisno od godinite ) ili da pocekaat ako e toa potrebno . Kako trgnale generaciite , ke se raduvam ako pusat samo cigara .
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Јас да дознам дека некое од децата мои пуши цигари???? Прво нему ќе му ги пресечам рацете, а потоа на другите две - за сваки случај!
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Јас да дознам дека некое од децата мои пуши цигари???? Прво нему ќе му ги пресечам рацете, а потоа на другите две - за сваки случај!
Пу пу...ама вакво мислење од тебе никогаш не би очекувала...зарем ти Аркантосе кој си секогаш разборит би применил таков монструозен метод за казнување?
Боже мој мили, што им станува на луѓето за да се преобратат во вакви лудаци:frantic
(facepalm)
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Пу пу...ама вакво мислење од тебе никогаш не би очекувала...зарем ти Аркантосе кој си секогаш разборит би применил таков монструозен метод за казнување?
Боже мој мили, што им станува на луѓето за да се преобратат во вакви лудаци:frantic
(facepalm)
Добро бе немам јас право некогаш во завиена форма да кажам нешто? :)
Ајде прочитај уште еднаш и кажи ми, дали Аркантос е сериозен???? :)
 

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Добро бе немам јас право некогаш во завиена форма да кажам нешто? :)
Ајде прочитај уште еднаш и кажи ми, дали Аркантос е сериозен???? :)
Немаш душо право да пиѓшуваш во завиена форма, тогаш ке мислиме дека е некој друг...па јас те сакам оној одвитканиот а не маскираниот и изменетиот;)Па и ја се шалам, зарем делував толку сериозно:)
 

Achernar

Староседелец
31 август 2013
2,564
3,840
1,153
Да го споделам моето искуство кога ме фатија прв пат со цигара. Имаше дешавка некоја и поголемиот дел од семејството беа собрани во куќата на дедо ми. Со братучед ми тогаш знаевме да земеме две цигари и само да ги пафкаме без вовлекување, мислам бевме 6-7 одделение. До портата од куќата имаше мал заклон и тука го правевме тоа. На наша несреќа во моментот излезе вујко ми и не виде, како што бевме со цигарите во уста не фати двајцата за уво и не внесе внатре. Имаше долга патека од портата до дворот во кој беа поставени масите каде што седеа сите, и не довлечка за уши до таму. И одеднаш имаш вперени погледи од сите и прашања што се случило. Откако дознаа за што се работи, се случи колосеум, не знам од кого јадевме шлаканици, заушки и влечење за уши. Најфаталните удари ги зададе дедо ми со неговата легендарна прачка по нозете. Го паметам ќутекот до ден денешен, ама џабе, еве дур го пишувам ова си горам цигара и ѕиркам да не излезе вујко ми од некаде:)
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija and Lizbeth