Црна Хроника (убиства, сообраќајки, самоубиства)

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Моментот кога на некој му е потребна помош не е момент за да расправаш за политика, да фаворизираш одредени партии или нешто слично. Уште помалку се потребни фото заебанциите на фб со Скопје личи исто ко Малдиви.
Моментот кога го преќутуваш виновникот е многу лош момент. Потребна им е помош да, кажи ми ти дали си на лице место? Ченто, Арачиново не е битно, дали си таму?
Друга работа, нашиот народ е проклет, гледа само да украде нешто, дури и вода. Значи како прво помош треба да се носи на лице место, да видиш со свои очи дека е дадено, а не по пунктовите. Џабе ми ставаш ти мене каде има пунктови, џабе има, бидејќи крадат и даваат на познати. Ако не веруваш тогаш твој проблем.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Мислам дека е време да се замеша политика, посебно по вчерашните посети на нивниот „врховен“ воЏа, режирајќи ријалити шоу со парада на типци со лопати, изигравајќи „спасилац“ иако добро знаеме дека освен претседател на партија, он нема никакво право за давање на наредби на луѓе кои во моментот правно се супериорни. Настрана таа мизерија, истотака како што спомна Ита, има луѓе кои бараат помош но се репресирани само затоа што немаат никаква врска со владеачката партија.
Да не заборавам за граѓанската иницијатива парите од тркалото да се пренаменат за помошта на овие луѓе.
Некаде прочитав дека за секој настрадан ќе се дале по 3000 евра, сума сумарум некои 125 000 се собрани. За разлика од тоа, шимпанзото во зоолошка ќе си ужива во апартман од 250 000 евра.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Зборот беше како сите што донираат,така и ти како неприкоснован спросоид,да брцнеш рака во џеб,па како хуман граѓанин,да помогнеш на некоја безпомошна душа.
Но твоето категорично,НЕ,само ја потврди твојата незаинтересираност и безгрижност,према својот народ.
Твое право е дали сакаш да помогнеш,добрара душа,без предрасуди и омаловажувања се раѓа,ти не си од тие.
Ти од најкултурните ли соросоидин си,или ги има и бетер од тебе,а?
Јас не убивам луге.

Тоа е тоа зборче.
Неам јас мој народ, иако од некои општочовечки моменти, си викам дека на толку собрани даноци и давачки и 180.000 бирократија би требало да нема апокалипси после три часа дожд, или ако има - последиците да бидат многу помали.

И тоа како убиваш, од твоите раце секој ден капе крв, злотвор си.
Сега наводно хуманитарната помош ја делеле прво на мврофци а за остали ако остане. Исто чистеле прво пред куќи на партиски членови и функционери а остали нека се снаоѓаат.

Ете го пастирот отиде да се слика таму и да блокира патишта и да прави хаос во време кога е потребна проодност, нека спасува раја.
Само Пол Пот за вас бре.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Ова веќе станува мизерија и брука за Државата и за нас ко народ што го трпиме лопатарот.
Не знам за вас, ама мене толку многу ми е проѕирен лопатарот и целата негова власт што само да зинат знам дека лажат, се гледа т.е се приметува дека глумат дека им гори под нозе и дека буквално се сакаат да си свртат во нивна корист.
И ич ама баш ич не им е гајле за луѓето кои загинаа и кои настрадаа во поплавата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Не е време за политика додека не помогнеме на сите. После за едно 2-3 недели за политика ќе збориме. Сега е побитно да се помага.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Па мислам дека ни еден амбасадор не дојде да помогне , а се бутка да дојде и да игра фудбал со политичариве , а сега нигде го нема , исто и ЕУ ,а држат лекции и солат памет ..
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Па мислам дека ни еден амбасадор не дојде да помогне , а се бутка да дојде и да игра фудбал со политичариве , а сега нигде го нема , исто и ЕУ ,а држат лекции и солат памет ..
Австрија даде пола милион евра, пишав погоре. Е сега да изградат нови населби ниту мораат ниту па сакаат, ете доволно пари за да се средат куќите и дел од патиштата, финтата е што тие пари ќе се украдат.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Тоа е повеќе од јасно , нема сите али секогаш оди во проценти , голем поздрав до Русите , и Турците од Бурса со 7 шлепера ...
Сега треба да ни биде јасно дека секој си ја работи својата работа ,од тие групи поединци кој се на терен и хумани со лажни маски , од типот на рудари кој бараат вредни предмети ,да не заборавиме .
Исто така со хуманитерната достава од секаде во европа ,а и тука од внатрешноста си работат и оние со црниот пазар , ајде уз ова нека помине и моево , мислам дека најголем придонес во целава ситуација дава АРМ која ги држи под контрола сите поплавени подрачја .. со лесно нека е !
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Тоа е тоа зборче.
Неам јас мој народ, иако од некои општочовечки моменти, си викам дека на толку собрани даноци и давачки и 180.000 бирократија би требало да нема апокалипси после три часа дожд, или ако има - последиците да бидат многу помали.

И тоа како убиваш, од твоите раце секој ден капе крв, злотвор си.
Сега наводно хуманитарната помош ја делеле прво на мврофци а за остали ако остане. Исто чистеле прво пред куќи на партиски членови и функционери а остали нека се снаоѓаат.

Ете го пастирот отиде да се слика таму и да блокира патишта и да прави хаос во време кога е потребна проодност, нека спасува раја.
Само Пол Пот за вас бре.

Аха,значи немаш твој народ!?Не е ни чудно,читајки ги твоите саркастични постови,само дивјаци слезени неодамана од планина можат вака да кажата!
Значи сите кренале раце од тебе,и се решиле од твојата негрижа.(Прашање е дали и родителите не те исфрлиле до сега).
Знам дека нема да помогнеш за насраданите бе пријателе,со празни џебови не се помага.Одамна поминаа времињата кога кршевте пари на секој ваш чекор.
Ама на се има крај,така и за вас.

Прашањето за помошта,ти го поставив намерно,зошто видов дека во најгорките моменти во државата,секогаш сереш по форумот,и ја користиш можноста,како задоволство на своето его,да кажуваш секакви прикаски.
Истиот случај беше и со куманово(дивото насеље),само жртвите ги броевте.
Не бива ништо од тебе,за овчар не те бива,а најмалку за политика,што се трескаш од земја бе ајван!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno