Црна Хроника (убиства, сообраќајки, самоубиства)

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Нема некоја петиција да се потпише?
Едно говно помалку на светот, еден цајкан помалку, еден сексуален предатор помалку.
Можам да претпоставам дека ја варал наоколу вребајќи помлади женски особи.
Тешка му црна земја, дно од хомо-сапиенс врстата.
Не знам, ништо такво не сретнав. Не мислам дека некому му е гајле, освен на домашните.
А, и да им е, знаеш дека се плашат да се вмешуваат вака кајшто има цајкани вмешано. Си владее овде она старото „Седи си мадро, да не одиш модро“.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не знам, ништо такво не сретнав. Не мислам дека некому му е гајле, освен на домашните.
А, и да им е, знаеш дека се плашат да се вмешуваат вака кајшто има цајкани вмешано. Си владее овде она старото „Седи си мадро, да не одиш модро“.

Како никој не застанува зад жртвата, уште еден типичен случај. Имаше нешто слично во Хрватска пред 5-6 години околу 30 годишна жена изврши убиство на свекрва пошто оваа беше социопат и правеше тешки срања па ја осудија на 32 години, дно блам и јад од правосуден систем, а во реалност немаше опција освен физички да ја елиминира пошто свекрвата се закануваше дека ќе и ги одере децата еден ден и што све не.
Мажот за среќа знаел реалната прича и организираше настани за поддршка на жена си на која и бил благодарен што ги спасила децата од социопатската му мајка која него го имала млатено како дете до крв.

Мака ми е што сум во ваква ситуација, да беше поинаку ќе организирав петиција за неа, ептен штета вака......... :(
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Како никој не застанува зад жртвата, уште еден типичен случај. Имаше нешто слично во Хрватска пред 5-6 години околу 30 годишна жена изврши убиство на свекрва пошто оваа беше социопат и правеше тешки срања па ја осудија на 32 години, дно блам и јад од правосуден систем, а во реалност немаше опција освен физички да ја елиминира пошто свекрвата се закануваше дека ќе и ги одере децата еден ден и што све не.
Мажот за среќа знаел реалната прича и организираше настани за поддршка на жена си на која и бил благодарен што ги спасила децата од социопатската му мајка која него го имала млатено како дете до крв.

Мака ми е што сум во ваква ситуација, да беше поинаку ќе организирав петиција за неа, ептен штета вака......... :(
Па добро, петиција е обично онлајн, ако имаш некаква идеја, може можеме некако да ја реализираме.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Па добро, петиција е обично онлајн, ако имаш некаква идеја, може можеме некако да ја реализираме.

Не знам како оди тоа по социјални мрежи, како прво да се дознае име и презиме на типката, во весници имаше само иницијали иако не е малолетна? Како оди тоа онлајн?
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco


:frantic:frantic:frantic
За среќа нема потреба од петиции, донесена е ослободителна пресуда за младата жена која се спаси од предаторот притоа упатувајќи го на оној свет, каде гадот цајкански и припаѓал.
Толку ретки се ваквите исходи кога правдата победува во фиром што човек не знае дали да се чуди или не.
Но во случајов доказите во полза на обвинетата беа толку јаки што ниту заштитеноста на цајканите не можеше да ги побие, медицински налази за тешки и трајни повреди и што све не. Силувањата гратис.
Се надевам дека младата жена ќе најде сила да се справи со психолошките последици сега откако физичките ќе ги нема, дека ќе има помош од луѓето кои по дифолт треба да и помогнат.
Конечно позитивна вест, алелуја :sreken
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Сличен случај како овој со Пале, само што овде дудуков имал цели 42-3 пријави во полиција, меѓу кои многу за насилство, тешки кражби, нанесување повреди, итн. и никој не интервенирал дури не дошол со мачета, им ја скршил вратата и било или тој нив да ги убие или тие него.
Реално, можеби не е убаво ова што ќе го кажам, ама мило ми е што се дешава ова на вакви насилници и отпадоци на општеството, па може утре барем на еден ако му бидат случаиве ко потсетник и лекција, добро ќе е.
Секако, сметам дека дедото заслужува слобода. Направил нешто што морал, а спречил уште еден лудак да шета по улици и да тромози невини луѓе.


Друга тажна вест која засега уште се развива, а веќе се пројдени 48 часа и шансите се намалуваат при толку снег во регионот... Десет годишно детенце исчезнало во прилепско, а за да се полоши работите, истото е со посебни потреби. Како дошло до тоа да не е надгледувано (или можеби првпат се дешава вака, не ги судам веднаш родителите) и да фати којзнае каде, уште не се знае.
Последната вест е од пред саат време. Прежално, срце мило.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Како ликови со по 40-50 пријави, дебели досијеа и остало шетаат по улици? колкави се казните и колку судството ги овозможува насилните кримоси? Чим се појавил со мачета јасно е дека имал хомицидални цели.
Таткото направил добро дело и лишил еден створ од живот.
Останува на девојки и жени да избегнуваат сомнителни ликови, особено да не влегуваат во брак со нив. Да, може се "интересни", може се kewl, може проработува женската илузија дека ќе го променат грешникот и ќе направат чоек од него, сето тоа треба да се смени од корен, но за жал никаде нема упаство за тоа, нема кој да даде совет, нема ништо никаде.
Колку би било фино да има предмет во средно кој би се бавел со меѓучовечки односи наместо срање предмети.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra and Prashina

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Скоро секој ден проверувам вести за ова детенцево Петар.
Еве веќе две недели како го нема, ко земја да го голтнала. Шансите да е живо на таа негова состојба се веќе... па да не речам нула, ама реалноста друго вели. :(
Над 100 цајкани, дронови, што не... и да не го најдат, па или се стварно неспособни или некој нешто крие.

Мајка ми некаде на ТВ слушнала дека го обвиниле таткото дека можеби во напад на лутина или случајно му направил нешто, ама не можам да најдам никаква информација никаде.
Не знам зошто оваа вест минува толку неприметно...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Скоро секој ден проверувам вести за ова детенцево Петар.
Еве веќе две недели како го нема, ко земја да го голтнала. Шансите да е живо на таа негова состојба се веќе... па да не речам нула, ама реалноста друго вели. :(
Над 100 цајкани, дронови, што не... и да не го најдат, па или се стварно неспособни или некој нешто крие.

Мајка ми некаде на ТВ слушнала дека го обвиниле таткото дека можеби во напад на лутина или случајно му направил нешто, ама не можам да најдам никаква информација никаде.
Не знам зошто оваа вест минува толку неприметно...

Раја е преокупирана со секодјевие, не се замараат со вакви работи, апатија до коска.
Имало сличен настан наводно во истото село пред некоја година кога исчезнало девојче, па се споменувале црни комбиња и такви ствари.
Вакви исчезнувања зачестија последно време и покрај тоа што е денес потешко да се исчезне него било кога.
Да беа животиње, мечки, волци, пак ќе имаше леш, делови од леш, облека, крв, некаква трага...ова базди на киднапирање.
Не знам дали во МВР имаат кучиња трагачи кои обично по запад се употребуваат да го откријат последното место каде било детето...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Најново што најдов е од пред 10 дена, загрижувачки.
Не може бе вака да го снема само. :(

Едит: Се расчитав повеќе...
Курир е дно, секако, ама што е ова, побогу?
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider