1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Фрустрации

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Мортидо, 30 март 2012.

 1. TheKitten

  TheKitten Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  549
  Допаѓања:
  629
  Нема човечко суштество без фрустрации.
  Фрустрацијата се појавува како резултат на стрес, односно како резултат на нарушена хомеостаза. Не можеме да задоволиме некоја потреба (пример, да отклониме болка) и се фрустрираме.
  Првата фрустрација се јавува со првото запче (3-5 месец).
  Од овој момент, па до крајот на животот, човекот - го боли.
  Физички или емотивно, постојано го демнат фрустрации.

  Јас моментално, сум ептен психофизички исфрустрирана.
   
  На redhead, Реми и The_Mayor им се допаѓа ова.
 2. Мортидо

  Мортидо Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,054
  Допаѓања:
  1,576
  Оти ма? :)

  Не постои човек кој е рамнодушен на се’ и кој го боли цев за се што се случува нему и наоколу. Секој се фрустрира и кога е во блага форма и не честа, фрустрацијата може да е и корисна. Имено, препреките во остварувањето на мотивите се корисни за развојот на самата личност оти бараат од човекот повнимателно да ја оцени задачата и можноста за нејзино извршување, да вложи рецимо поголем напор, да користи поише способности и сл, а све тоа е услов за развивање на различни особини како и за развивање на самата личност. Но има ликови народски кажано ’’живчани оболени’’ кои за безвеза си го отежнуваат животот и бегаат кон анксиозност и агресија. И претежно се нервираат за нешта кои не постојат, односно постојат само во нивната глава.
   
  На TheKitten му/ѝ се допаѓа ова.
 3. TheKitten

  TheKitten Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  549
  Допаѓања:
  629
  Љубов!!! :(
   
 4. Sebastian

  Sebastian Активен Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  174
  Допаѓања:
  110
  Со секојдневниот живот бли да е на училиште,факултет(од страна на професорите) или на работно место( колеги,шеф и слично) можеме да забележиме дека одредени личности со совоите неуспеси се справуваат на многу "незгоден" начин така што фрустраците сопствени ќе си ги излечат на некој кој апсолутно нема никаква заедничка точка со нивниот неуспех.Што мислите вие? Сте биле некогаш во ситуација некој да лечи фрустрации ан вас и како се справувате со тоа?
   
 5. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Што знам, мене ми треба време некој да ме исфрустрира, па да ја опалам на големо.
  Воглавно, кога во секојдневна ситуација се соочувам со нешто што моментално ме напиздува, се користам со сарказам.
  Лошо, не лошо, сами ми излегуваат зборовите.
  Ме фрустрира кога упорно ме лажат. Посебно за ситници кои воопшто не играат битна улога во некој настан.
  Ко мене да ми е од животно значење зашто брат ти кренал телефон, а не ти.
  Ме фрустрира комплексот на супериорност, подбивање и исмевање. Ко тоа што ме вади од кожа, ништо друго.
  Тука некаде е и инфериорноста. Значи ако те пофалам за нешто, го мислам навистина. Нит ти билдам его, нит кажувам за да се осеќаш подобро. Ама не, секогаш следи она „Е како не, така викаш да ме утешиш“, и што повеќе расправаш дека е искрено кажано, толку повеќе оставаш впечаток дека се ваѓаш.
  За друго ќе најдам компромис, не сум тешка персона, па да се фрустрирам зашто сите не сакале да излезат кај што сум сакала јас или слични бесмислени работи.

  А зошто сте ги споиле темите?
  Мене ми имаат баш различен контекст. Првата е општо поинформативно за фрустрација, причини, последици итн.
  Во вторава на Себастиан веќе станува збор за фрустрација настаната од комплекс која се манифестира преку прикривање на истата со глумење лажна супериорност.
  Чисто онака, можело да се преименува во нешто ко „Лечење комплекси и фрустрации“ (трескам од ракав) или што знам, забелешка само, вие поубаво си знаете. (nod)
   
  На Sebastian му/ѝ се допаѓа ова.
 6. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Се изнасмеав на првата половина од текстот... на пример кога ќе лупнете силно на масата и ќе и дадеде до знаење на саканата експресно да се нацрта во кујна, при што таа поразено со поглед во паркетот се упатува кон судоперот... па ќе му ја треснам масата од глава со победничка насмевка! Зарем така командува некој? :^)

  Фрустрации се јавуваат кога не добиваме нешто што сакаме.
  Во сабота наутро комшијата почнал да буши со бормашината уште во 8 саатот. |-(
  Професорката ти рекла да дојдеш тој ден во толку саатот да земеш оцена, ти нацртан таа доцни 2 саати и те одјебува на крај.
  Конечно си собрал парички за парче облека што си го меркал месец дена, одиш да го купиш, го нема или повеќе нема твој број. :banghead

  Понекогаш мора да мавнеш во нешто, да клоцнеш некое столче, да скршиш некоја чинија, за да ти помине фрустрацијата. Јас лично најмногу си ја лечам со музика. Многу многу не се замарам со ништо, знам дека моментално е тоа така и ќе помине.
   
  На Lena му/ѝ се допаѓа ова.
 7. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Мортидо
  Исфрустрирана сум од @ мајмунчево на темава :besen :biggrin


  Ех колку исфрустрирани има кои налетуваат дури и на тепање кога ке им го откриеш вистинското лице или ако им се наруши таму некојси рејтинг.:D
  Сва срека жиро сметка не си знаеме,одма ке ми се кренеше салдото.:unsure
   

Сподели: