Форумски весник ,,Црнобело" (издание бр.5) | Црнобело Форум

Форумски весник ,,Црнобело" (издание бр.5)

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,522
14,430
1,683
Таму каде што треба
Новогодишната еуфорија недостасува годинава во луѓето,очигледно дека освен елките и дворовите заворавиле да си ги накитат и душите.Извинете ме, но во овој број недостасува таа некоја празнична магија(сепак е предновогодишен број каде можевте да употребите многу празнични декорации на весникот),имаше премногу интервјуа кои ги прескокнав,кратко кажано содржински ништо посебно.
Нашите души (зборам за луѓето од тимот) беа прекрасно празнично исполнети и украсени ,жал ми е што не можеше да ја осетиш таа рефлексија и во твоите очи.

Незнам што ми се случи со компјутерот на работа,но лајкот ти е даден по грешка.Интересно би било да ни кажеш за која поента станува збор што би се изгубела?Моето мислење го дадов и не лажам никого.Една причина некој да ми каже со која би ме заинтересирал да го прочитам весникот?Содржината е досадна и не верувам дека некој ќе чита,може само да прелета преку пишаниците.Дизајнот воопшто не е битен за весникот,најбитно е дали ќе биде занимлив за нови членови.Ако си го правевте за сами да си го читате,тогаш ви е ок.
Кажаа веќе неколку члена дека не може весникот да биде осуден на критики доколку не е прочитан. Нормално дека примаме и добредојдени се секакви критики а најубаво ги примаме лошите критики како мотив да бидеме уште подобри. Не чинеше дизајнот,го подобривме,баравте да нема копи-пејст од форум и тоа го променивме... Но би сакала да слушнам добри аргументи за лоша критика,но не прифаќам критика на не прочитан весник. :)

Ајде сега искрено да Ви одговорам! Немам некоја посебна идеја за весникот,но верувајте дека кога ве читам пред мене е "слика"на вредни,трудољубиви млади луѓе,кои од се срце се залагаат да живее форумов,се обидуваат да внесат нешто ново но на Голема Жалост,тој труд не наидува на заслужна пофалба или награда.Прво прашање е ,која беше целта за да оживее форумот,кои членови би го читале,за кого би бил занимлив?Интервју може да отворите како нови теми,ако тој дел ви е интересен,мене ми е тоа најдосадно(можеби кога прашањата би биле провокативни и несекојдневни,би се обидела да задржам внимание),останатата содржина е прочитана од форумот и не гледам потреба за повторување.
Очигледно не ми ја разбра поентата,не е штосот да исполнувате барања,туку вашиот напор да има ефект,публицитет,да донесе нови членови...........јбг.ако не е така,тогаш за кој ку**ц ви е весникот?Единствено ако имате премногу време на располагање и не знаете што да правите,па да го трошите залудно.
Прочитав дека сме се собрале и правиме нешто од што имаме време на претек и досадно ни било...патем сите сме со обврски,учења,работа така да слободното време со задоволство го користиме релаксација со весникот. Целта можеби и не е толку за да оживее форумот,колу што е дружењето и размменувањето на позитивни енергии.
Зошто ние би домкнале некој со сила?! Ајде земи прави весник со цел да донесеш нови членови ако тебе тоа ти фали овде,реализирај го тоа,немам ништо против. :)
Сите што се чувстуваат убаво овде си седат или наминуваат по некогаш... весникот напоменав со која цел е според мене..
П.с.Ти благодариме на критиките,но кога ќе имаш време прочитај ги соджрините па наврати пак за да ни дадеш нови сугестии.Добредојдени се во секое време.
Среќни празници!
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,199
1,133
Така постепено привлекуваме луѓе во сектата. Овој број со слика, нареден со обред, магија...
Орхидејка, лошо си ја разбрала поентата на форумски весник.
Еве, надолго ќе раступам...веројатно и ова ќе ти е долго и досадно, ама ај.
Весникот е од членовите и за членовите. Јес да може да привлече некого да се регистрира, ама апсолутно е меѓу последните нешта што би довеле нерегистриран член на форум. Првенствено зашто 99,9% што го посетуваат форумот ко гости, не ни знаат дека такво нешто постои овде, туку идат за други теми.
Друго, не можеш да очекуваш овде Латас вести или кој лубрикант да се избере, Баба Мразица поза на месецот и кревање притисоци, туку нешто поврзано со членовите и форумот, чат-пат надвор од него, за баланс. (Требаше оние гаќите со капче да ги ставиме Јами што ги предложи :D )
Викам ај да не бидам сноб да те цитирам ко циганката циганчето што си го брани, ама што не е - не е.
Ем велиш не си прочитала, ем се буниш. :eek:
Ајде за наредново да те прашаме кога и со кого си изгубила невиност, што пикантерии сакаш и дали би се придружила во секта/култ за три милиони евра?
Тоа е она што би читала? Можда, ама не секој се осеќа пријатно да одговори на тоа...впрочем, и за тоа има веќе теми. :D
Трето, содржината не била битна, туку украсите? :eek Немало празнично - уште едно напразно зборење пошто очигледно стварно ништо не си прочитала.
Во досадните интервјуа имаш за Нова Година - тоа се разговори, не е од форум копирано, имаш колумна за Нова Година, предлог-украси за празнициве, рецепт за празнични колачиња, филмови со празнична тематика, празнична музика, насловната е со лампиони :D, па дури и хороскопот е за овој празничен период.
Речиси ништо од ова не е копирано од форумскиве теми, освен колумната.
Што повеќе би додала, освен можеби рубрика за тоа како Дедо Мраз на почетокот бил во зелено и дека не постои?

Да не се сфатиме лошо. Има многу за доработување и оправање овде. Бар за овој број можам од прва рака да кажам дека има „расправии“ која тема да иде, која не, се работи на тоа да се искорени копирањето од теми, ама разни карактери и разни замисли се, па мора компромис за секого, ама, ако имаш конкретен предлог - повеќе од добредојдена си да кажеш јасно што е тоа, вака само во круг се вртиш. На нечитано...

Требаше украси да ставиме да прочитаат некој
по секташки ќе беше
+.+
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,827
7,336
1,153
Big Sur
Требаше украси да ставиме да прочитаат некој
по секташки ќе беше
+.+
А зошто мислиш дека нема скриени симболи? :D Уште не сте ги нашле.
Прост пример. Уште на самиот почеток...
illuminati.png
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,199
1,133
А зошто мислиш дека нема скриени симболи? :D Уште не сте ги нашле.
Прост пример. Уште на самиот почеток...
Отвори ја прикачената датотека 22388
само кај хороскопот нема притаени украси :-P

очекувам мислење за весникот од @*Hera* затоа што она се врати само поради него
би ми значело
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
Поради еуфоријата која што ми ја пренесе мојата зимска убавица Јами повторно влегов на форумот да го видам и прочитам весникот.
Искрено најубавото нешто што сум видел оваа година на форумот.
Ми се допаѓа тоа што тимот е составен од супер членови,најголем + за @Electra што влезе во тимот по инсистирање на Јами (така Јами ми кажа )а сега уште еден голем лајк за @Saladin.
Позитивно сум изненаден и за враќањето на @Luckky !
(bravo)
Секоја чест дечки за текстот за Парвати.Мислам дека е он единствениот член што искрено заслужува таква посвета.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra, Makedonec and JaMi

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,522
14,430
1,683
Таму каде што треба
Поради еуфоријата која што ми ја пренесе мојата зимска убавица Јами повторно влегов на форумот да го видам и прочитам весникот.
Искрено најубавото нешто што сум видел оваа година на форумот.
Ми се допаѓа тоа што тимот е составен од супер членови,најголем + за @Electra што влезе во тимот по инсистирање на Јами (така Јами ми кажа )а сега уште еден голем лајк за @Saladin.
Позитивно сум изненаден и за враќањето на @Luckky !
(bravo)
Секоја чест дечки за текстот за Парвати.Мислам дека е он единствениот член што искрено заслужува таква посвета.
Фала ти бејб за пофалбите,ѕвездите и месечината се виновни за составот на тимот. (hug)
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,053
1,183
Најголем лајк за овој број,навистина убаво скоцкано. продолжете вака.

Аресува ми се- како што би рекла една другарка :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec