Форумски весник ,,Црнобело" (издание бр.1)

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,063
1,133
Мислам дека 20 страници се малку.
Мислам дека темите каде што креативните форумџии споделуваат свои дела треба да имаат предност
Како на пример во секој број да има страница (или неколку страници) со поезија напишана од членовите, па макар и да бидат од поодамна. Истото важи и за прозата. Во секој број да има објавено фотографија од некој член, може и рецепти, па и нокти:)...сметам дека убаво е да се види што се ни текнало да направиме.
Друго... препораките за филмови, може да издвоите место и за препораки за музика.
За почеток не ми го задржа вниманието. Тоа што е направено е добро според мене, ама малку е... остава впечаток на недовршено.
 
Последна промена:

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,996
9,627
1,683
Normandy
Иницијатива на место, и као за прв весник е таман.
Сеа следува конструктивната критика :триераце:
Воглавно добро почнува со интервју на членови. Иста замерка како и кај Електра, може само малку прашањата да варираат од член на член, да не се повтараат. Исто (ова е секако краен случај) можете да направите едно интервју со еден член, но тоа да изгледа како да го правите во живо, а не како да сте му испратиле прашалник.
За дизајнот освен со шареноликоста на буквите, другото е таман.
За нај-темите мислам тука донекаде има пропуст. Хит на ноќта секако не е популарна тема како онаа со донирањето на органи.
Другото си е таман.
Голем плус ќе биде ако ја проширите малку рубриката со додавање на креативно катче со објавување на некои писанија, како и кратко интервју на неколку од нас would-be writers.
За почетен весник е солидно изработен. Секогаш има опција да се додаде нешто.
And final note: не брзајте со издавање. Подобро е 2 месеци да се работи на него темелно, но да излезе солиден продукт, него ли да се протрча по матерјалот само за да држи некој квантитет.
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,375
7,071
1,183
Многу пријатно се изненадив кога видов дека сте го вратиле весникот, порано јас се се трудев нешто, но ништо еден број мислам имавме само. Не се сеќавам зошто застанавме, одамна беше. Чекам следен број и верувам ќе се сетете на мене и да ме ставите во некоја статија :cool:, нешо постар член, модератор ау-мау-бау :D

Се е супер само може да се поработи малку на дизајнот и она со буквите во различна боја не ми се многу допаѓа. Само кажувам не сакам погрешно да ме сфатите.
 
  • Like
Реакции: Makedonec

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,566
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
vaka ne e loso za pocetok imam nekoi mali kritiki ( neli bez toa nema da bide podobro slednoto )
se slagam so Sara za dizajnot i bukvite no i da se dodade uste nesto...
kako ( sport,kultura,umetnost,muzika ) za da ima od se opfateno ( mislam me razbirate )
"se izvinuvam za latinicava posto nesto zaeban mi e PC-to so mak. fondot zatoa e vaka"
 
  • Like
Реакции: Makedonec