Форумски весник ,,Црнобело" (издание бр.1)

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,466
1,185
1,133
Поголемиот број членови ни дадоа мотив да го вратиме Црнобело весникот повторно во живот, па затоа како тим, јас, @Söldner , @Outrider и @Lena се решивме да го оствариме тоа. Цел месец напорна деноноќна работа но сепак среќни сме што ја остваривме нашата цел а тоа е да го вратиме првиот форумски весник во живот, весникот Црнобело.
Во темата за пријавување ги прочитавме вашите предлози па затоа и ги испочитувавме. најактивните форуми ги вметнавме во едно.
Најголемиот проблем во целата работа беше дизајнот на весникот а и така остана. Воглавно и не излезе лошо но страницата на која го правевме малку ни ги измести насловите но во иднина ветуваме многу подобар дизајн и повеќе содржина.
Првиот број како тим се решивме да го направиме на 20 страници, а во иднина на повеќе.

Онлајн верзија: Издание број 1

Тоа е тоа од нас
Прочитајте па кажете што ви се допадна а што не =)
 

Прикачувања

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Поголемиот број членови ни дадоа мотив да го вратиме Црнобело весникот повторно во живот, па затоа како тим, јас, @Söldner , @Outrider и @Lena се решивме да го оствариме тоа. Цел месец напорна деноноќна работа но сепак среќни сме што ја остваривме нашата цел а тоа е да го вратиме првиот форумски весник во живот, весникот Црнобело.
Во темата за пријавување ги прочитавме вашите предлози па затоа и ги испочитувавме. најактивните форуми ги вметнавме во едно.
Најголемиот проблем во целата работа беше дизајнот на весникот а и така остана. Воглавно и не излезе лошо но страницата на која го правевме малку ни ги измести насловите но во иднина ветуваме многу подобар дизајн и повеќе содржина.
Првиот број како тим се решивме да го направиме на 20 страници, а во иднина на повеќе.


Тоа е тоа од нас
Прочитајте па кажете што ви се допадна а што не =)
Честитки,навистина добро.Ви посакувам среќа во понатамошната работа.
 
  • Like
Реакции: Makedonec

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com


Интересна изработка, се надевам дека ќе продолжите понатаму. Во глобала сте опфатиле добар дел од форумот, сте вклучиле многу мислења од разни членови. Ако размислувате за "проширување" на областите, додајте нешто поврзано со уметност. (wasntme) Евентуално и препорака на серија.

Единствена критика која морам да ја споменам е поврзано со - 3 најдобри теми за овој месец - некако не би ги издвоила како најдобри и најактивни. Не ме сфаќајте дека хејтам, не дека е нешто страшно, можеби мене така ми делува.

Како и да е, keep up the good work!
 
  • Like
Реакции: malo, Electra and Makedonec

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Јас не знам дали само кај мене е така, ама сликите одвај се читаат. Околу содржините... имам за мрчење ама ќе се воздржам да не ви ја убијам желбата за весникот.
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,466
1,185
1,133
Јас не знам дали само кај мене е така, ама сликите одвај се читаат. Околу содржините... имам за мрчење ама ќе се воздржам да не ви ја убијам желбата за весникот.
ако неможеш да ги прочиташ покачи ја само големината на листот
на 100% или повеќе
кажи што не ти се
допаѓа за да знаеме во следниот број да не правиме
грешка :)
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,683
3,863
1,183
Го прелистав онака набрзинка, пошо моментално имам многу попаметна работа за правење.
BTW зачувувајте ги сликите како пнг .. немојте ЈПГ затоа што се за никаде. Онака за прво издание е океј. И фонтот ве молам без гомно боја :biggrin
 
  • Like
Реакции: Makedonec

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,050
6,674
1,153
Big Sur
Се думав, се думав и јас ко Егзистенс дали да...ама ќе пишам. :zelen
И тоа со ред - и убавото, и она што ми се видело понеубаво. Не сфаќајте ко мрчење, туку ко конструктивна критика за поттик, пошто баш ми се допаѓа идејата за живнување, па здравје, ако треба помош, сметајте на мене, посебно за лекторирање давам апел.

Најпрво, честитки и да се множат. И едно гоооолемо браво за упорноста! (bravo)
Чек сега од почеток.
Прв форумски весник не е. Бар јас колку што сум запознаена, минимум 5-6 години се врткаа(т) форумски весници по нашиве интернет простори.
Интервјуата се во ред, убаво ко за вовед и запознавање. Единствено што би сменила е да не се повторуваат истите прашања кај секој член.
Филмската рецензија: Воглавно океј, со исклучок на тоа што еден наслов е одделен со сино, а другиве се ко подзаскриени, и е подобро од 2-3 члена различни стилови на рецензии отколку од еден. Или пак само една, некоја нај нај што фатила око.
Е, сега...без љутка, ама топ катчето...:confused: Малку треба да се редефинираат критериумите. За членовите нема да коментирам, не дека и со (не)активноста има некој јак избор, па горе-долу може и се сложувам, ама теми и мислења има каде-каде подобри од наведените. Хит на ноќта :D не е за таму. Радо би ја издвоила „Приказна за човекот“ на malo, иако нема никаков одзив на истата.
Плус, I've had better moments than косовски бубрези. Еве, заклучокот за проститутките, или што жените сакаат кај мажите...евентуално нешто кај сектине да сте прочепкале. :biggrin Се зезам.
Али топ мислењето за хаската...златна малина.
Останатото до крај е солидно. Сте опфатиле што треба, во иднина ќе идат и нови идеи, па верувам дека ќе е уште позабавно.

За дизајнот и самите рековте дека имало потешкотии, па разбирливо е. Само мал совет - да се избегне ваквото пишување, па и општо мешањето на премногу бои и фонтови, не секое шаренило е складно. Заморно е за око, посебно на вакви позадини, и делува ко слоган во боите на партијата. :biggrin
Е, да...по можност и да се прикачува некаде онлајн да се листа без да треба да се симне.

р.ѕ. Ова е вон наши можности, но ако се деси да биде посериозно ова, не ќе е лошо посебен подфорум да си има весников во „За форумот“.

Како и да е, палец нагоре и поддршка и за понатамошно развивање.
Нек се угоде, и само во подобри изданија да се гледаме. (party)
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,466
1,185
1,133
Се думав, се думав и јас ко Егзистенс дали да...ама ќе пишам. :zelen
И тоа со ред - и убавото, и она што ми се видело понеубаво. Не сфаќајте ко мрчење, туку ко конструктивна критика за поттик, пошто баш ми се допаѓа идејата за живнување, па здравје, ако треба помош, сметајте на мене, посебно за лекторирање давам апел.

Најпрво, честитки и да се множат. И едно гоооолемо браво за упорноста! (bravo)
Чек сега од почеток.
Прв форумски весник не е. Бар јас колку што сум запознаена, минимум 5-6 години се врткаа(т) форумски весници по нашиве интернет простори.
Интервјуата се во ред, убаво ко за вовед и запознавање. Единствено што би сменила е да не се повторуваат истите прашања кај секој член.
Филмската рецензија: Воглавно океј, со исклучок на тоа што еден наслов е одделен со сино, а другиве се ко подзаскриени, и е подобро од 2-3 члена различни стилови на рецензии отколку од еден. Или пак само една, некоја нај нај што фатила око.
Е, сега...без љутка, ама топ катчето...:confused: Малку треба да се редефинираат критериумите. За членовите нема да коментирам, не дека и со (не)активноста има некој јак избор, па горе-долу може и се сложувам, ама теми и мислења има каде-каде подобри од наведените. Хит на ноќта :D не е за таму. Радо би ја издвоила „Приказна за човекот“ на malo, иако нема никаков одзив на истата.
Плус, I've had better moments than косовски бубрези. Еве, заклучокот за проститутките, или што жените сакаат кај мажите...евентуално нешто кај сектине да сте прочепкале. :biggrin Се зезам.
Али топ мислењето за хаската...златна малина.
Останатото до крај е солидно. Сте опфатиле што треба, во иднина ќе идат и нови идеи, па верувам дека ќе е уште позабавно.

За дизајнот и самите рековте дека имало потешкотии, па разбирливо е. Само мал совет - да се избегне ваквото пишување, па и општо мешањето на премногу бои и фонтови, не секое шаренило е складно. Заморно е за око, посебно на вакви позадини, и делува ко слоган во боите на партијата. :biggrin
Е, да...по можност и да се прикачува некаде онлајн да се листа без да треба да се симне.

р.ѕ. Ова е вон наши можности, но ако се деси да биде посериозно ова, не ќе е лошо посебен подфорум да си има весников во „За форумот“.

Како и да е, палец нагоре и поддршка и за понатамошно развивање.
Нек се угоде, и само во подобри изданија да се гледаме. (party)
Благодарам за погоре напишаното
зошто тоа го бараме и од секој член
за да знаеме што понатаму
за да биде онлајн потребно ни е некој кој знае да го направи во иссуу.цом

ако сакате следниот месец подобро издание
бидете активни на форум
така ќе ни дадете идеи хехе :-P
 
  • Like
Реакции: Electra