Флеки од акни на лицето

Enduu

Староседелец
4 септември 2012
23
7
603
27
Зборувам за акни на лицето, иако имам мозолчиња и по грбот, рамениците. Сум пробал на разни начини, со разноразни средства, креми, лосиони, и за жал ништо не помогна :/. Планирам да одам на кожен лекар, па ако знаете некој добар кожен лекар (приватен), од лично искуство, да ви помогнал за ваков сличен проблем, ве молам дадете ми негов/нејзин контакт. Верувам дека во Скопје ги има, меѓутоа, не ги знам јас.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Зборувам за акни на лицето, иако имам мозолчиња и по грбот, рамениците. Сум пробал на разни начини, со разноразни средства, креми, лосиони, и за жал ништо не помогна :/. Планирам да одам на кожен лекар, па ако знаете некој добар кожен лекар (приватен), од лично искуство, да ви помогнал за ваков сличен проблем, ве молам дадете ми негов/нејзин контакт. Верувам дека во Скопје ги има, меѓутоа, не ги знам јас.
На пример Др.Анчевски...:)
А можеш и да даруваш крв, онака да си го прочистиш организмот...припазувај на исхрана, избегнувај мајонези, салами, виршли и такви слични калорични глупости полни со конзерванси, пиј повеќе течности...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Enduu and Butterfly^^

Кристина Јанг

Нов член
12 август 2015
1
1
3
33
Одете каде сакате во СКИН СОЛУШНС во Дебар Маало НИКАКО!!! Не ми беше толку лоша кожата и не знам кој ѓавол ме натера да одам таму, ама лицето ми го направија катастрофа после тие хемиски пилинзи и абразии. Флека до флека и тоа кафеави што не минуваат. Па уште имаше дрскост да ми каже дека било на генетска база, што е апсолутно неточно. Добар доктор треба да те води низ целата процедура, пред третман и после, да објасни за несакани последици, да се потруди да ги излечи, а нив само им е важно до пари да стигнат. Катастрофа, после 3 месеци уште не можам да си простам. Размислував дури и тужба да и пуштам. Сега одам по други дерматолози и читам по интернет што треба и требало да правам ко да сум ја дерматолог. Непрофесионалност и неодговорност!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Аркантос

Mellanie

Нов член
4 јануари 2016
7
0
1
46
Јас сум возрасна (колку не е битно), но сум над 32 г. но имам проблем со кожата на лице. Имам акни и постојано ми излегуваат нови и не можам со ништо да ги спречам. Сум користела скоро се што постои на нашиве простори: Авон, Виши, Авене, Алое, Клиндамицин, зелената линија од Еуцерин итн, итн, парите не ми биле проблем никогаш, а посебно кога се работи за лице. Бев и на дерматолог и пак ни со тоа ништо!!! Не знам што да користам повеќе. Ако имате некој совет, ве молам помогнете!
 

Big Berta

Староседелец
7 февруари 2015
106
208
1,053
Јас сум возрасна (колку не е битно), но сум над 32 г. но имам проблем со кожата на лице. Имам акни и постојано ми излегуваат нови и не можам со ништо да ги спречам. Сум користела скоро се што постои на нашиве простори: Авон, Виши, Авене, Алое, Клиндамицин, зелената линија од Еуцерин итн, итн, парите не ми биле проблем никогаш, а посебно кога се работи за лице. Бев и на дерматолог и пак ни со тоа ништо!!! Не знам што да користам повеќе. Ако имате некој совет, ве молам помогнете!

Си проверила хормони?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Јас кога бев тинејџер и имав мали проблеми со акни правев смеса од таан и мед (нема некоја мерка, мало филџанче доволно е за една недела само убаво треба да се измеша) и ставав тенок слој од тоа саат време пред спиење, па ми помагаше.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
@Mellanie ако веќе си испробала свашта, најубаво е сама да си увидиш што ти ствара акни.
Провери прво хормони и надбубрежни жлезди, види да не си нетолерантна кон глутен или нешто, пошто џабе ги третираш со препарати ако ги предизвикува внатрешен фактор. Може само повеќе да се воспалат ако се запушат порите од кремот.
Јас и хормони проверував, па алтернативна медицина, па козметичари... кај сите се замив само, па почнав сама да си гледам што ми пречи.
Сфатив дека посебно ренде се правам од сирење. Пробај така одреден период да намалиш храна што мислиш дека ти пречи, па ќе видиш ако е до тоа.
Акни ретко имам сега, претежно пред нашите омилени денови, ама имам по некоја флека и дупчиња на слепоочници пошто козметичариве беа обучени и паметни да стискаат гнојни акни на 13-14 годишно дете со нежна кожа во развој. :^)
За флеки и регенерација на кожа, речиси година го имам гелот, ама дури пред недела дена почнав да го користам, а гледам многу е фален од рандом корисници, не овие платениве да пишуваат пофалби. Се работи за екстрактот од полжав CELL-1 (Celltone). Црвенилото околу се повлекува уште по првите 3-4 дена и кожата ја прави многу мазна. За друго е рано да зборам.
Ако се решиш, гледај ако имаш од странство (по запад) да ти го донесе некој (во денари е околу 4000 од кутивче).
Во последно време и Бугариве гледам нудат некои троа поевтини алтернативи, ама не ми се многу за верување.
 
21 септември 2017
1
0
1
33
Луѓе идете си на дерматолог не земајте ништо на своја рака од искуство ви кажувам и јас имав проблеми со лицето со акни, што не пробав вака што ми кажувале ова е добро она е добро имам користено и хрорафеникол и еуцерин цела колекција за проблематична кожа и ништо. Кога отидов на дерматолог прво нешто што ми препорача беше сите овие производи (хлорафеникол, еуцерин и сл.) право во канта да ги читнам. Со редови третмани и со соодветни масти и креми што ми ги одговараат на типот на кожата за неколку месеци ми се подобри лицето и скоро и немам никакви проблеми, сега повремено идам само за чистење на лицето од "црнки".
И НИКАКО ВО КОЗМЕТИЧКИ САЛОН да не сте се излажале да идете појма немаат само пари знаат да земат!

\
И јас имам слично искуство со акни и црнки и поред еден месец бев на дерматолог а тој ми пиша себактазе Sebactase ' тоа се прородни француски таблети пакованје за еден месец и по еден месец користенје јас веќе немам акни и црнки

Поздрав
елена

Зборувам за акни на лицето, иако имам мозолчиња и по грбот, рамениците. Сум пробал на разни начини, со разноразни средства, креми, лосиони, и за жал ништо не помогна :/. Планирам да одам на кожен лекар, па ако знаете некој добар кожен лекар (приватен), од лично искуство, да ви помогнал за ваков сличен проблем, ве молам дадете ми негов/нејзин контакт. Верувам дека во Скопје ги има, меѓутоа, не ги знам јас.


Јас посетив лекар на клиника за проблем со мозолчиња на пице ама имав и по телото и тоа прилично многу
јас би те советувала да пробас со Sebactase себактазе јас ги купив од еурофарм од рамстор и по месец дена користенје 80% од акните а и црнките по лицето ги немам и мисма дека уште едно паковање целосно ќе ги немам.престанав да одам по козметичари зошто џабе било се.

поздрав

Досадните акни не се само тинејџерски проблем. И милиони возрасни секојдневно се нервираат пред огледало токму поради нив и неуморно го бараат најсоодветниот третман. Појавата на непожелните акни знае да донесе многу нервоза и го уништува изгледот на кожата, но доста непријатни се и флеките кои остануваат. Понекогаш тие се толку темни што не можат да се покријат ниту сошминка.
Имате ли вие такви проблеми? Какви мерки превземате? Идете на третмани или користите креми? Или пак си правите домашни третмани? Овде давајте предлози за избелување на флеките :)И јас сум пробала разни креми но многу ми помогнаа таблети себактазе ми ди препорача Др. Николина а ги има во еурофарм и средуваат повеќе проблеми со кожата.Јас лиќно не би ги сменила sebactase то зошто единствено тие ми помогнаа.

Поздрав

Елена
 

Прикачувања

  • 3C-PHARMA-Sebactase.jpg
    3C-PHARMA-Sebactase.jpg
    837.4 KB · Прегледи: 3
Последна промена од модератор: