Фитнес - прашања, одговори, заблуди, совети, мотивација...

Колку пати неделно вежбате?

  • Еднаш неделно

    Гласови: 8 6.8%
  • 3-5 пати неделно

    Гласови: 62 52.5%
  • Секој ден во неделата

    Гласови: 28 23.7%
  • Не вежбаам воопшто

    Гласови: 20 16.9%

  • Вкупно гласале
    118

Boyka

Истакнат Член
14 февруари 2012
258
735
93
Skopje
Со тренирање на еден ист мускул секој ден нема да направиш никаква дефиниција, мускулите се градат кога се одмараат за да ја повториш мускулната партија потребни ти се најмалку 2 дена, вака само го измачуваш секој ден и најошо губи мускулатура.
епа дај некој совет освен теретана нејкам да сум набилдан
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
епа дај некој совет освен теретана нејкам да сум набилдан
Тоа биле најголемите заблуди одсекогаш воопшто, дека ако влезеш во теретана и фатиш тег ќе се направиш „монструм„ целиот ќе бидеш набилдан. Нема врска, многу тешко се градат мускули, да почнеш да тренираш 1 година редовно со правилна исхрана максимум 3-4 кг мускули може да ставиш на тебе.
 

Alone

Нов член
22 февруари 2012
10
2
3
28
Како најбрзо до рамен стомак, која серија вежби ги препорачувате? :)
 

Boyka

Истакнат Член
14 февруари 2012
258
735
93
Skopje
Тоа биле најголемите заблуди одсекогаш воопшто, дека ако влезеш во теретана и фатиш тег ќе се направиш „монструм„ целиот ќе бидеш набилдан. Нема врска, многу тешко се градат мускули, да почнеш да тренираш 1 година редовно со правилна исхрана максимум 3-4 кг мускули може да ставиш на тебе.
епа што совет ми даваш освен теретана некој дуги вежби по дома ?
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Како најбрзо до рамен стомак, која серија вежби ги препорачувате? :)

Нема вежби кои прават магии до рамен стомак. Постои правилна исхрана, кардио вежби, одмор и вежбите за стомак кои ги спомна се само мал дел од сето ова.


епа што совет ми даваш освен теретана некој дуги вежби по дома ?

Како што разбрав, сакаш да дојдеш до дефинирање на мускулите. Ако можеш прави кардио тренинг насабајле на гладно, вежби по дома најдобро би било вратило (за грбот) држачи за склекови ( за гради, трицепс, предно рамо) стомак 3-4вежби по 3-4 серии од 15 до 20 повторувања, за нозе чучњеви(квадрицепс) исчерок(задна ложа) и секако исхраната ти е многу битен фактор за дефинирање на мускулите односно треба да ги намалиш јаглехидратите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: drt

Boyka

Истакнат Член
14 февруари 2012
258
735
93
Skopje
Нема вежби кои прават магии до рамен стомак. Постои правилна исхрана, кардио вежби, одмор и вежбите за стомак кои ги спомна се само мал дел од сето ова.




Како што разбрав, сакаш да дојдеш до дефинирање на мускулите. Ако можеш прави кардио тренинг насабајле на гладно, вежби по дома најдобро би било вратило (за грбот) држачи за склекови ( за гради, трицепс, предно рамо) стомак 3-4вежби по 3-4 серии од 15 до 20 повторувања, за нозе чучњеви(квадрицепс) исчерок(задна ложа) и секако исхраната ти е многу битен фактор за дефинирање на мускулите односно треба да ги намалиш јаглехидратите.
епа јадам што ми дојде ама со мерка на сабајле кога ке станам јадам овошје наместо доручек после околу 1ипол ручам и у 7вечерам и само вода пијам ?или кажи некоја друга дијагноза Ч)
 

Alone

Нов член
22 февруари 2012
10
2
3
28
Нема вежби кои прават магии до рамен стомак. Постои правилна исхрана, кардио вежби, одмор и вежбите за стомак кои ги спомна се само мал дел од сето ова.




Како што разбрав, сакаш да дојдеш до дефинирање на мускулите. Ако можеш прави кардио тренинг насабајле на гладно, вежби по дома најдобро би било вратило (за грбот) држачи за склекови ( за гради, трицепс, предно рамо) стомак 3-4вежби по 3-4 серии од 15 до 20 повторувања, за нозе чучњеви(квадрицепс) исчерок(задна ложа) и секако исхраната ти е многу битен фактор за дефинирање на мускулите односно треба да ги намалиш јаглехидратите.
Што подразбираш по правилна исхрана? :)
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
епа јадам што ми дојде ама со мерка на сабајле кога ке станам јадам овошје наместо доручек после околу 1ипол ручам и у 7вечерам и само вода пијам ?или кажи некоја друга дијагноза Ч)

Насабајле потребни ти се протеини веднаш штом стануваш, океј е 3 пати да јадеш само треба да вметнеш уште 2 оброци меѓу нив, телото огладнува на секои 3 часа.


Што подразбираш по правилна исхрана? :)

http://forum.crnobelo.com/threads/Правилна-исхрана-најважни-стостојки.301/

Еве прочитај ќе ти биде од корист.
Сигурно не мислам на брза храна, грицки, благо, газирани сокови...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: drt

Alone

Нов член
22 февруари 2012
10
2
3
28
Насабајле потребни ти се протеини веднаш штом стануваш, океј е 3 пати да јадеш само треба да вметнеш уште 2 оброци меѓу нив, телото огладнува на секои 3 часа.




http://forum.crnobelo.com/threads/Правилна-исхрана-најважни-стостојки.301/

Еве прочитај ќе ти биде од корист.
Сигурно не мислам на брза храна, грицки, благо, газирани сокови...
хахах ни јас не мислев на тоа, него сакав да прашам дали има некоја посебна исхрана за рамен стомак и фала ти :)
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
хахах ни јас не мислев на тоа, него сакав да прашам дали има некоја посебна исхрана за рамен стомак и фала ти :)
Диета 3 месеци доколку би сакала да постигнеш некоја ептен добра форма, а инаку со редовна правилна исхрана преку цела година рамен стомак ќе имаш :)