Фамилијарно дрво

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
Ама замисли, тоа велам... замисли, човек кој на секого простил. На секого протил на родена мајка не, каква е мајката?
Ништо не разбрав, зошто синот да ја згази мајката од ќотек..па тоа е толку безобразно, лудачко и срамно дело??
Ти навистина имаш на твоето фамилијарно дрво голема флека, да се надеваме дека не носиш некоја наследна мана:frantic
 

Falanga

Истакнат Член
10 април 2016
350
293
173
42
Ништо не разбрав, зошто синот да ја згази мајката од ќотек..па тоа е толку безобразно, лудачко и срамно дело??
Ти навистина имаш на твоето фамилијарно дрво голема флека, да се надеваме дека не носиш некоја наследна мана:frantic

Не го перципираш случајот исправно.

Ако цел живот човек не удрил никого, не направил зло, на мравка не стапнал, животот го посветил на децата и семејството, во еден наврат дал два шамара на мајка си, дали тоа заслужува да биде наречено „флека“ во фамилијарното дрво? Освен ако не мислиш на мајката а не на синот.
 

misti.diva orhideja

Член со 30 казнени поени
10 јануари 2017
262
195
43
Не го перципираш случајот исправно.

Ако цел живот човек не удрил никого, не направил зло, на мравка не стапнал, животот го посветил на децата и семејството, во еден наврат дал два шамара на мајка си, дали тоа заслужува да биде наречено „флека“ во фамилијарното дрво? Освен ако не мислиш на мајката а не на синот.
Надвор е од темата, дали два шамара или газење од ќотеќ, две различни постапки, но сепак непримерни и недолични.
Можеби требаше да речам една мала дамкичка на дрвото, со оглед на некои туѓи фамилијарни дрва каде што има кољачи идр. испади кои се надвор од границите на нормалното однесување:)
 

Falanga

Истакнат Член
10 април 2016
350
293
173
42
Секој има капацитет за трпење. Но секому исто така можат да му се спојат жичките. Затоа секој човек на светов кој не живее сам на планина треба да го има тоа во предвид секој ден од својот живот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misti.diva orhideja

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
It seems like it runs through the lines :D
Се шалам :)

Татко ми има направено семејно дрво у Corel. Бајаги назад се познати имињата на предците, но презимињата кај некои се загубени.
Најстариот предок бил роден во некое село близу Солун на првиот крак во 1805-та година, се викал Витан а жената Марија, таа починала па втората жена е Ѓувеза. И така натаму...., од страната на мајка ми не е познато многу зошто баба ми останала сирак по раѓањето за време на прва светска војна.

Порано и немало презимиња, не сум сигурен дека во 1805 имало такво нешто на овие простори, се знаело ако се вика Митре ликот тогаш жена му е митрејца и тоа е тоа...
 

Falanga

Истакнат Член
10 април 2016
350
293
173
42
Порано и немало презимиња, не сум сигурен дека во 1805 имало такво нешто на овие простори, се знаело ако се вика Митре ликот тогаш жена му е митрејца и тоа е тоа...
Презимиња имало геенрално во градовите каде имало и матичари и се воделе матични книги.
Добро и имињата што ги знаеме, презимиња што ќе ни се. Нема допрва да ги бараме луѓето :D
 

rikica01

Истакнат Член
19 ноември 2015
58
20
118
28
Абе јас се родив уназад не е важно :rofl