Успешни луѓе

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
Тато !!!(:|
...Од сирак до чирак па преко тони и тони пот , посинет на 4 годишну возраст, најбољи ученик на генерацију, чевлар, студент у Белград на сфој грб, на сфоју муку.. ( вика Касандра да гу чуе моју судбину ке се расплаче)
Преко безброј куќе под кирију,вика "Ја сам инжињер за селење" :zelen , стипендие од бидшу СФРЈ тато е биднаја мајстор на кројачи у ЧИК ( алооо ЧИК е бија поим за ципеле на овија простори ) , ЧИК му е даја стан на тату на 40 године исплату, али тато паметан продаде стан, плати у кеш сфе тој за стан и купи мало куќиче, ЧИК под стечај тато као добар мајсор тражисфа га сфи приватњаци, овам онам тато успеа у ноф ЧИК да земе погон без ич да уложи ( а и од куде му паре ) , дадесфа му на поверење
Добар мајстор бија викаф чевлари по Куманоо,продаде малу куќичку и сс сфој труд и знање напраи нову куќу куде што жиимо ск

Ви не сте сфесни колко интелинеција и знање за сфој занат се крие у тату, едн од најбољи кројачи...
За мене тато е најуспешан човек што га познаам, живели Тато ; )

Тоа е тоа! Респект за него. Твојот татко да е бил во Америка целиот негов живот верувам дека би направил милиони, сериозен сум. Дека е бил цело време упорен работел и прифаќал нови предизвици не се предавал, ќе кажам секоја чест, и многу инспиративно. Цел живот човек треба да прифаќа предизвици и да се надоградува а не да биде на нулта точка со години. Нормално е да има и врв на кариера и падови. Браво.
 
  • Like
Реакции: parvati

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
999
606
423
Ohrid
Зависно што си имаш зацртано како цел во животот, за некој тоа е добра работа, убава девојка, секој си има разни пориви кои го водат во животот.
али едно најважно нешто во животот е да не одустануваш од своите соништа
 
  • Like
Реакции: Trajche

vitocorleone

Староседелец
27 јуни 2012
75
39
1,018
30
Добрата волја води секогаш кон успех, а кога не води не значи дека имаме погрешна волја значи дека го имаме погрешниот начин, инаку Арнолд Швајценегер за прв пат покажал желба за вежбање или бодибилдинг уште на 10 години а веќе на 14 бил професионално свртен кон тоа, само немој да ги земате во обзир годините и мислењата тие секогаш подлажуваат.
 

smeska

Истакнат Член
18 декември 2012
65
53
118
Според мене не секој богат човек е успешен човек ... За успешни луѓе ги сметам оние кои успеале да ги остварат своите цели и замисли во животот .... Доволно е да си обезбедиш пријатен живот без купишта проблеми , а и пари воедно :)
 
  • Like
Реакции: smeker

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Тато !!!(:|
...Од сирак до чирак па преко тони и тони пот , посинет на 4 годишну возраст, најбољи ученик на генерацију, чевлар, студент у Белград на сфој грб, на сфоју муку.. ( вика Касандра да гу чуе моју судбину ке се расплаче)
Преко безброј куќе под кирију,вика "Ја сам инжињер за селење" :zelen , стипендие од бидшу СФРЈ тато е биднаја мајстор на кројачи у ЧИК ( алооо ЧИК е бија поим за ципеле на овија простори ) , ЧИК му е даја стан на тату на 40 године исплату, али тато паметан продаде стан, плати у кеш сфе тој за стан и купи мало куќиче, ЧИК под стечај тато као добар мајсор тражисфа га сфи приватњаци, овам онам тато успеа у ноф ЧИК да земе погон без ич да уложи ( а и од куде му паре ) , дадесфа му на поверење
Добар мајстор бија викаф чевлари по Куманоо,продаде малу куќичку и сс сфој труд и знање напраи нову куќу куде што жиимо ск

Ви не сте сфесни колко интелинеција и знање за сфој занат се крие у тату, едн од најбољи кројачи...
За мене тато е најуспешан човек што га познаам, живели Тато ; )

Многу искрено и реално ...ме потсети на моите мајка и татко
 
  • Like
Реакции: parvati

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
И јас инспирирана еве од темава морам да ги спомнам моите најдраги никогаш заборавени родители ,прерано заминати . Тие за мене беа најуспешните луѓе на светот. Ме научија да бидам се што сум денес , ме научија за убавините на животот и кога е најтешко. Ме учеа да се борам и да бидам самостојна , да бидам упорна и грижлива личност. Да ги сакам драгите луѓе и да бидам пријател . Да помогнам онаму каде што е потребно , да бидам цврста и да се грижам за сестра ми. Фала им ! Тие за мене беа најуспешните....успеаа да не насочат на добар пат ....
 

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,107
1,133
За мене тоа е мајка ми, за некого можеби е обична жена но за мене е нешто свето..
Мајка ми која својот живот го жртвуваше за мене и за брат ми да можеме да живееме среќно и без грижи.Остана самохран родител изложувајќи се на разни коментари од околната проста маса, ставајќи ја својата репутација во гнасните усти на секого.
Ја почитувам мајка ми што толку многу работи жртвуваше и успеа толку многу работи да ги преброди,а сепак да остане доследна на себе, на својот морал.Покрај се, таа секогаш е тука за мене и за брат ми, нема нешто за што неможам да разговарам со неа, таа е мојата најдобра другарка иако секогаш го има оној авторитетен однос мајка-ќерка, се знае кој е кој.
Секој ден се труди се понапорно и понапорно за да не изведе нас на прав пат, да ни обезбеди школување, солиден живот и што е најважно мирен сон, што порано го немавме.
Наздравувам за мојата мајка!!!
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,353
3,846
1,153
М, јас не би ни помислил на некој од јавните личности да го прогласам за успешен. Се’ тоа ми е некако шминкано, шминкано, шминкано...
Без двоумење ќе напишам само: Мајка ми.
Затоа и ја викам Божица :)
Па и, името и значи тоа. Божица на пролетта.
 
  • Like
Реакции: Prashina and Gemini

balerina

Староседелец
1 април 2014
144
96
638
За мене Квалитетот на животот не се мери со бројот на годините што некој ќе ги проживее или со материјалните добра што ќе ги поседува или ќе ги користи. Апостол Павле предупредил колку е опасно човек да се потпира на овие работи. Тој му го напишал следново на Тимотеј: „На оние што се богати во сегашниов свет заповедај им да не бидат вообразени и да не се потпираат на несигурното богатство, туку на Бог, кој богато ни дава сѐ за да уживаме во тоа“ (1. Тимотеј 6:17). 17 Не е мудро да се потпираме на богатството бидејќи тоа е ‚несигурно‘.Во врска со богатството, Исус рекол: „Престанете да собирате богатство на земјата, каде што молецот и ’рѓата нагризуваат и каде што крадци провалуваат и крадат. Туку собирајте си богатство на небото, каде што ниту молец ниту ’рѓа не нагризуваат и каде што крадци не провалуваат и не крадат. Зашто, каде ти е богатството, таму ќе ти биде и срцето“
 
  • Like
Реакции: Метаморф

-•Lil Lamb•-

Баниран
27 февруари 2012
74
48
318
28
За успешни луѓе ги сметам сите оние кои барем неколку пати во животот паднаа во тиња, во жив песок, а сепак некако се извадиле од истите и успешно си продолжиа во животот со крената глава заслужено.
Успешни се оние пример кои од ништо направиа нешто со својата пот и со своите локни крв раце, од бодликавите жици кои им се препречуваа на патот.
Успешен е татко ми пример.
Кога бев мала,тато секогаш ми раскажуваше приказна,приказна за еден човек,кој немал апсолутно ништо во животот, бил многу сиромашен, немал ни свој кров над главата. Еден ден тој позајмил пари и си купил овца - женка. Додека ја пасел тој човекот, нон-стоп доаѓале други овци па оваа се спарила, после некој период добиле јагне. За неколку години, човекот направил цело стадо и бизнис свој, се збогатил, си купил стан, се оженил... Добил деца, престанал со овците,започнал друг бизнис,застанал на свои нозе од само една овца. :) Е ваквиве луѓе јас ги сметам за успешни, а сега кога малце почнав да ги разбирам работите подобро сфаќам дека тоа не е само приказна, верувам дека навистина постоел и постојат такви луѓе.