Урокливо око

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Јас колку што знам може на повеќе начини да се урочи. Може да те урочат со комплиментот "Многу си убав/а".
Постојат и некои жени кои имаат моќ да урочуваат и "фрлаат" уроци на раскрсница. Што значи не мора да значи дека ако си урочен, дека тоа ти го направил некој кој го познаваш.
Истото може да се случи ако згазнеш било каква облека падната на улица, бидејќи може да "фрлат" урок и на облеките и намерно да ги остават надвор на земја.
Доколку си урочен може разни работи да ти се случуваат. Покрај главоболки, може да трепкаш, односно тикови да имаш. Може исто така, да се будиш секоја ноќ во одредено време. Овие примери ми ги имаат кажано.
Се на се, доколку оддеднаш почнеш да правиш нешто, против твоја воља, што се повторува постојано, можеш да заклучиш дека си урочен. Сепак, бајачка најдобро може да ти каже.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Зарем сеуште постојат луѓе кои веруваат во вакви глупости?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
Зарем сеуште постојат луѓе кои веруваат во вакви глупости?

тој што не почуствувал на своја кожа не знае ;) имам напишано погоре еден коментар и баш поради наведената причина верувам во тоа... :)
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
тој што не почуствувал на своја кожа не знае ;) имам напишано погоре еден коментар и баш поради наведената причина верувам во тоа... :)
Сите сме почувствувале... само некои од нас веруваат дека тоа е последица нанесена од уроци,а некои тоа поразлично го толкуваат.
 

Badgirl

Староседелец
4 јануари 2013
1,477
3,258
1,133
29
Najubaviot grad ------> SKOPJE :D
Порано не верував во ова но,еднаш бев на гости и дојде една жена со своето дете,и ми раскажа за една случка..Таа отишла некаде со своето дете (мало 3-4 месеци имало) и кога отишла таму некоја од жените го погледнало детето,и од тој миг детето само плачело,и ден и ноќ,но таа жена изгледа го прави тоа намерно,така правела и на други деца.Бог да чува :^)
А јас досега не сум била жртва на урокливо око!
 

Sofija...

Истакнат Член
23 ноември 2012
256
358
363
28
Човек да бега од урокливи очи ..тие се прреппзнаваат имаат остар поглед со кој можете да почуствувате недобродојденото во вас..Последица од вакво око, кој исклучиво тоа се сините очи се несоница вртоглавица и некоја пролазна болест(smoke)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Caci

Lollypop

Истакнат Член
26 декември 2012
251
197
143
Јас имам слушано дека зелените и сините очи само урочуваат :)
Инаку и јас и сестра ми бевме еднаш урочени,нон стоп се каравме,се тепавме,не можевме да се смислиме и после отидовме во црква и поп ни читаше молитва и од тогаш ретко се караме :D
 

DraganaD

Нов член
6 јануари 2013
2
1
3
29
Strumica
Ахх мене кога ке ме урочат цело време повракам .....бабами ке зема ке наполни во една чашка вода и ке зема кибрит...ке запали шкорче и ке каже ''Урчи барчи да пуканат лоши очи''.....така ке прави три пати...и пото ке ми даде и ке се напијам од чашата ..и после 2/10 минути ке ми помине .....:)
 

Diablo III

Истакнат Член
10 јануари 2013
11
1
103
27
Користењето латиница е против правилата на форумот. Ве молиме пишувајте кирилично.
mislam deka ova so ocive uroklivi deka e preneslivo odnosno koga ke te urocat i posle toa i ti mozes da urocis nekoj svesno ili nesvesno mislam deka taka nesto bese ne sum siguren :D