Таоизам

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
а можев просто да отворам гуглето и да си напишам tao quotes images....
Можеш,зошто да не!
Тоа што ќе ти се допадне сподели со нас тука.
Допир без допир,тоа е Тао!
Така може да освоиш без да војуваш,
да рагневиш без да посочиш виновник
да зачнеш без да водиш љубов.;)
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Бидејќи според писанијата на Јован, ако му се верува нормално, се вели дека Исус рекол:
„Јас Сум Патот, и Вистината, и Животот. Никој не доаѓа при Татко Ми, освен преку Мене.“
а Тао некаде прочитавме дека значи пат, принцип следува дека еден евреин од тоа време веќе знаел за Тао и се преставил пред неуките дека тој Е ТАО од кој што следи Вистина и Живот!
Никој не доаѓа до целта освен преку Тао!

Интересно нели?
Но не се радувајте премногу...

Нормално, ако веруваме на Јован. Можеби Јован и другите кои пишувале за тој загадочен Тао знаеле за источните учења и успеале да ги поврзат со нивната еврејска религија и да издигнат сосема ново и покомплексно учење!

Нели?

Но реков, ова ако го прочита православен христијанин ќе го осуди за ерес, секташки размисли и следува анатема. Затоа, не се радувајте на вакви размисли! ;)
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Бидејќи темава во последно време заличи на сликовница со поговорки, поговорките што беа заредени низ последните неколку страни ви ги префрлив во посебна тема и отсега можете да ги оставате таму. Да ја задржиме овде дискусијата околу Таоизмот.
Не дека сега тука е забрането ставање слики, но пожелно е притоа да се остави и ваше мислење околу филозофијата/Таоизмот.
Само слики ќе бидат бришени.
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Бидејќи темава во последно време заличи на сликовница со поговорки, поговорките што беа заредени низ последните неколку страни ви ги префрлив во посебна тема и отсега можете да ги оставате таму. Да ја задржиме овде дискусијата околу Таоизмот.
Не дека сега тука е забрането ставање слики, но пожелно е притоа да се остави и ваше мислење околу филозофијата/Таоизмот.
Само слики ќе бидат бришени.
Тao не е приказна,настан или случка како што има во некој религии ,па за истата да се дискутира,докажува или оспорува.
Најголемиот дел во нејзиното разбирање зависи од индивидуата во кој период од својот духовен живот се наоѓа,
пораки како пораки не би имале ништо значајно ако не се погоди точниот момент.
Све се сведува на индивидуата испреплетена во своите желбите и емоции,како да ги надмине и се ослободи од истите.

th.jpg

Но,за жал кога некој или нешто има титула над другите,со акција да создаде ред,станува роб на своите желби и емоции.
Рака рана на светот.:(
Во Таоизмот има една порака која вика " акција без акција создава ред".
 
Последна промена:

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Издадена „Безгрижно талкање “ на старокинескиот мислител и филозоф Чуанг Це

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера" од Скопје, неодамна ја објави книгата „Безгрижно талкање (Избрани текстови)" на старокинескиот мислител и филозоф Чуанг Це. Изборот, преводот и коментарите се на Ленче Тосева,
а преводот е извршен според руски изданија преведени од старокинески јазик.

mkd-125132.jpg
Чуанг Це бил кинески филозоф кој живеел околу 4 век пр. н. е., најверојатно меѓу 370 и 300 година. Го сметаат за еден од најголемите учители на таоизмот, а неговото име, всушност, значи „Учителот Чуанг“. Живеел во државата Сонг (денешна провинција Хенан) во периодот на кинеската историја кога седумте помали држави често војувале меѓу себе. Тогаш се појавиле повеќе филозофски учења. Живеел повлечено, но сепак станал познат по своите идеи, мудри искази и записи.

Чуанг Це бил воздржан спрема дострелите на човечкото спознание, тврдел дека животот е ограничен, а знаењето е неограничено. Се противел на поимите природно и човечко. „Тоа што е природно – е внатрешно. Тоа што е човечко – е надворешно...“. Иако различните суштества се различни според својата природа, заедничко им е слободното доживување на природната способност. Преку законите, моралот и институциите луѓето се обидуваат да воспостават еднообразност и да ги укинат природните разлики. Тој се спротивставувал на управувањето со луѓето, а најдобар начин на управување е неуправувањето.

За Чуанг Це среќата претставува слободно манифестирање на сопствената природа која се нарекува Те и произлегува непосредно од Тао. Според него, она што се смета за човечка стварност претставува само голем сон. Зад вистинскиот сон, пак, постои вистинска вистина во која се влегува по големото будење. „Еднаш јас, Чуанг Це, сонував дека сум пеперутка – среќна пеперутка, која леташе задоволно наоколу без да биде свесна дека е Чуанг Це. Одеднаш, јас се разбудив и видов дека јас сум Чуанг Це. И јас сега не знам дали јас сум Чуанг Це кој сонуваше дека е пеперутка или сум пеперутка која сонува дека е Чуанг Це. А помеѓу Чуанг Це и пеперутката, несомнено, постои разлика. Ете тоа е она што се нарекува преобразба на нештата.“ Преобразбата на нештата претставува еден од клучните термини на филозофијата на Чуанг Це.

Главниот извор на учењето на Чуанг Це претставува книгата „Чуанг Це“, именувана по него, а напишана по неговата смрт. Таа е интерпретација на неговото учење, односно збирка со таоистички текстови од различни фази на развојот на таоизмот. Се смета дека деловите за мислата на третата фаза на таозимот се автентична филозофија на самиот Чуанг Це. Се претпоставува дека книгата ја составил Куо Хсианг, во 3 век.


Извор
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and diva orhideja

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Совршенства!

Потполно повлекување води до единство со с'е,
и го дава Тао.
Потполна контрола на здивот,
дава нежност и сензибилнот како новороденче.
Потполно внатрешно прочистување на визиите,
дава совршенство.
Потпона љубов према луѓето,
дава управување без управување.
Потполно прифаќање на судбината како поклон од небото,
дава креативност.
Потполно просветлување,ги дава сите мудрости.

Создавање без напор,
примање без да се поседува,
делување без очекување,
лидерство без владеење,
тоа се нарекува скриена доблест.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Тао и хармонија

Тао не делува,
но тој е причина за сите акции.
Кога владетелите би го следеле Тао,
све самото би се средило,
но секој средува за себе.
Јас цврсто се држам до својата едноставност.
интегритет,кој заборава с'е.
Да се заборавиш себеси,значи да живееш без желба.
Тоа носи мир за мене и за светот.
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
“За да ја најдеш вистината, нема потреба да излегуваш
надвор од собата. Нема потреба да ја отвориш вратата, нема потреба ни да
ги отвориш очите – бидејќи вистината е твоето битие.

Lao Tzu
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and Idiot

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Ако немаш Тао,најмногу ште можеш да постигнеш е да бидеш добар,
ако не си добар најмногу што ќе постигнеш е морал,
ако немаш морал,ти преостанува обичај,
а обичајот е лушпа околу вистнската вера,
почеток на хаосот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Снежна гуска не треба да се бања за да биде бела.
Така ни ти, не треба да работиш ништо друго освен да бидеш тоа што си!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja and Prashina