Страв од заболекар

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Јас би ти пишала во дијагноза: ПАНИЧАР!
Многу добро се сеќавам дека неколку страни поназад ти ја објаснив цела процедура на вадење нерв. Кога нервот е умртвен, вадењето не боли и без анестезија. Може да почувствуваш некоја минимална болка, ама ништо страшно и неиздржливо. Тоа е повеќе ради меките ткива.
И аман Ана, вадењево на заб ти стана историско.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Не знам сега колку ова има врска со темава ама да прашам дали некој е запознаен со некое средство за намалување на забниот камен? Читам Farfalla е доста упатена со стоматолошкиве работи па можеби таа знае нешто поврзано со ова.
 

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Само добра хигиена на забите ти е превентива. Значи убаво четкање (не хоризонтално), доволно долго и со квалитетна паста. Со четкичката да се навлегува во гингивалниот жлеб (тоа е полукругот над/под забот, односно кај вратот, нежно, за да не дојде до крварење.
Тие водички за плакнење или што знам, немаат ама баш никаков ефект, освен свеж здив.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ана-Каренина

Anaskopje

Староседелец
7 јануари 2013
29
3
1,013
29
Јас би ти пишала во дијагноза: ПАНИЧАР!
Многу добро се сеќавам дека неколку страни поназад ти ја објаснив цела процедура на вадење нерв. Кога нервот е умртвен, вадењето не боли и без анестезија. Може да почувствуваш некоја минимална болка, ама ништо страшно и неиздржливо. Тоа е повеќе ради меките ткива.
И аман Ана, вадењево на заб ти стана историско.

bev na zabar KONECNOOOO :)))
mi go umrtvuvaa nekolku pati so lek, mi go izvadija zivecot i sega imam lekce , trebalo da sedi nedela i posle kje mi go zatvorele. :))
nishto strashno ne bilo stvarno, od sega kje mi bide merak da idam na zabar :)))
a i dobar doktor imam, i toa e mnogu bitno :))
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Farfalla

Anaskopje

Староседелец
7 јануари 2013
29
3
1,013
29
moja drugarka ja bolelo zab, otisla na zabar, i stavile lek, go menjala 4 pati i i stavile nekoja si kako pasta valjda... i i rekle deka treba da sedi nekoe vreme... kolku vreme treba da sedi? pozz
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
moja drugarka ja bolelo zab, otisla na zabar, i stavile lek, go menjala 4 pati i i stavile nekoja si kako pasta valjda... i i rekle deka treba da sedi nekoe vreme... kolku vreme treba da sedi? pozz
мене тројката ме болеше, пред нецел месец ми ставија лек за умртвување на нервот, во петокот ми го извади нервот и денес го пломбирав.
Таа паста е лекот за умртвување изгледа.
 

Elena

Истакнат Член
14 февруари 2012
155
169
343
Home.
истиот страв и кај мене..не можам да го поднесам звукот на турбината..едноставно..:|
од мала одам на забар..пошто мајка ми е заболекар и ме тера ..нонстоп..
мајка ми вика..демек ако чувствуваш болка само на ладно..на воздух ..само обичен кариес е и нема да боли..
ама ако чувствуваш болка на притисок..кога јадеш..е тогаш е страшното..:x