Социјализам или капитализам?

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Па има врска.Во социјализмот факс е бесплатен и можеш едвај да го поминеш,да го влечкаш само затоа што не се замараш дали треба пак да уплаќаш за да полагаш,а во капитализмот ќе се потрудиш затоа што ако си добар студент можеби ако некој те забележи ќе ти понуди добро платена работа.
Знаењето стекнато за времето на социјализмот е далеку поквалитетно од денешното. Полагањето - стрикно писмено и усно. А не сега оптички за да се помине на еци пеци пец.За знаењето не се ни дискутира. Друго, ако сакаш да напредуваш, за на постдипломски студии потребен бил просек. Денес се наполнивме од новопечени магистри и доктори на науки што појма си немаат. Ем повеќе пари фрлаш ем потешко се наоѓа работа. А тоа другото е илузија. Повеќе ќе бара некој со искуство отколку со висок просек, џанам во капитализмот неискусните се маргинални трошоци за обуки за мегаломаните :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

Party Poison

Истакнат Член
20 февруари 2012
140
142
343
Ама у социјализам за да се запишеш на факс треба да покажеш дека стварно планираш да учиш па и 10 год. нека бидат ама стварно да положиш со знаење, а не ко денес само пари изнадавај се. Ако споредуваме вака ти ќе ми збориш дека така не се дава шанса на секој, не се дава можност не знам ти што. Јас ќе ти дадам друго нешто ко аргумент. Тогаш се` било плански и се знаело дека има потреба од 100 економисти, 200 правници, 30 физичари итн итн, и толкави биле квотите и сите работеле откако ќе завршеле. Пазарот бил организиран, производството според пазарот. Цените секаде исти, не ко сега истиот производ во секој маркет со различна цена.
па да ни беше малце поуспешна државава и да не беше целта сите да дипломираат ќе имаше помала но поквалитетна конкуренција.
и дочитај што пишувам,еве ќе ти ископирам
И не мислам дека е добро тоа што денес секоја будала се запишува на факс.Ако е до мене би ги намалила квотите и би имало приемен за секој факс.
Ама како што кажав во првиот пост ,не функционира кај нас капитализмот.
 

Party Poison

Истакнат Член
20 февруари 2012
140
142
343
Знаењето стекнато за времето на социјализмот е далеку поквалитетно од денешното. Полагањето - стрикно писмено и усно. А не сега оптички за да се помине на еци пеци пец.За знаењето не се ни дискутира. Друго, ако сакаш да напредуваш, за на постдипломски студии потребен бил просек. Денес се наполнивме од новопечени магистри и доктори на науки што појма си немаат. Ем повеќе пари фрлаш ем потешко се наоѓа работа. А тоа другото е илузија. Повеќе ќе бара некој со искуство отколку со висок просек, џанам во капитализмот неискусните се маргинални трошоци за обуки за мегаломаните :)

Па тоа е грешка на нашата држава
и прочитај таму погоре ќе видиш дека и јас сум против големиот број на дипломирани студенти
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Party Poison па и јас ти дадов убави примери кога ми спомна образование, ама ти изгледа не ме дочита до крај. Ја ти викам дека капитализмот пропагира „Шанса за сите, кој што ќе може ќе успее“. Тоа значи дека ти не можеш да му ускратиш некому дали да студира или не. Кога ќе кажеш „Кој сака да учи нека учи, кој сака да работи нека работи“ тогаш добиваш квалитет, а не квантитет. И затоа не споредувајте образование у капитализам и социјализам. У комунизам па да не се помисли да се спореди.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Emma.T and Luckky

Foxboro

Староседелец
16 јуни 2012
716
1,479
693
Pripyat, Ukraine
некој го прашува Тито.....маршале вие верувате во господ?...
а Тито му враќа.........Да, секогаш верувев во себе.....:D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Party Poison

Party Poison

Истакнат Член
20 февруари 2012
140
142
343
Party Poison па и јас ти дадов убави примери кога ми спомна образование, ама ти изгледа не ме дочита до крај. Ја ти викам дека капитализмот пропагира „Шанса за сите, кој што ќе може ќе успее“. Тоа значи дека ти не можеш да му ускратиш некому дали да студира или не. Кога ќе кажеш „Кој сака да учи нека учи, кој сака да работи нека работи“ тогаш добиваш квалитет, а не квантитет. И затоа не споредувајте образование у капитализам и социјализам. У комунизам па да не се помисли да се спореди.
Не викам дека не се дава шанса на никој.Се дава шанса на тие што ќе се потрудат.Еве нека има приемни испити,има стипендии,ако некој сака ќе се потруди.И тука е квалитетот.
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Party Poison - другарице, можда ќе биду малко оф сс овој, ама морам да га кажу. Образование у Ј угославију е било едно од најценети у свет. Југословенски електро инжењери и архитекти су работале на много светски градови, како што су Братислава, Прага, Триполи, Сочи, Ленинград (Санкт Петерзбург). Сга, какву шансу имаш да работиш надвор на некој огроман проект, како што е изградба на населбу у некоју метрополу у свет? Дојде време мост на Саву да га праив Американци, зашто много се ми трудимо у овој капиталистичко уредување, за све не бива.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Emma.T and Foxboro

Party Poison

Истакнат Член
20 февруари 2012
140
142
343
Party Poison - другар, можда ќе биду малко оф сс овој, ама морам да га кажу. Образование у Ј угославију е било едно од најценети у свет. Југословенски електро инжењери и архитекти су работале на много светски градови, како што су Братислава, Прага, Триполи, Сочи, Ленинград (Санкт Петерзбург). Сга, какву шансу имаш да работиш надвор на некој огроман проект, како што е изградба на населбу у некоју метрополу у свет? Дојде време мост на Саву да га праив Американци, зашто много се ми трудимо у овој капиталистичко уредување, за све не бива.
Па не реков дека било лошо образованието во Југославија.И ете Американци ќе го прават пошо како така во тоа нивно општество си успеале да остварат добар бизнис.
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Па не реков дека било лошо образованието во Југославија.И ете Американци ќе го прават пошо како така во тоа нивно општество си успеале да остварат добар бизнис.
Значи, ти им се потценуеш на некои идиоти кои га градиле тој општество на геноцид на друго општество, такозвани Индијанци?
 

Party Poison

Истакнат Член
20 февруари 2012
140
142
343
Значи, ти им се потценуеш на некои идиоти кои га градиле тој општество на геноцид на друго општество, такозвани Индијанци?
не бе другар.сакав да кажам ваљда биле добри ако некој ги најмил :zelen нема врска дали се Американци или нз што