Социјализам или капитализам?

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Пошо се спомнува образованието во двеве општества еве ќе се надоврзам на мислењето на slb_bobo. Имаш луѓе кои се кадри да студираат и студираат, имаш и со средно. И пак и едните и другите на крај добиваат работа. За факултетите пак ќе кажам не можеше тек така да си влезе секој биљмез полуписмен, полу научен на факс. Си постоеле приемни испити кои ги спремаш уште у средно кое го спремаш уште у основно. Како сакаш да просперираш инаку? Некој што е од свирипичино со некоја свота на пари да си влезе и да ти ја уништи квотата и ти да даваш двократно (ако имаш среќа) или пак да ти го уништи сонот и сиот оној труд што предтоа си го постигнал за просперирање понатаму? Нели е тоа нефер? Далеку повеќе нефер од некој кој ги влечел студиите 10 години но учел во споредба со некој што се потрудил уште повеќе и ги завршил за 4?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 990Freak

Party Poison

Истакнат Член
20 февруари 2012
140
142
343
Пошо се спомнува образованието во двеве општества еве ќе се надоврзам на мислењето на slb_bobo. Имаш луѓе кои се кадри да студираат и студираат, имаш и со средно. И пак и едните и другите на крај добиваат работа. За факултетите пак ќе кажам не можеше тек така да си влезе секој биљмез полуписмен, полу научен на факс. Си постоеле приемни испити кои ги спремаш уште у средно кое го спремаш уште у основно. Како сакаш да просперираш инаку? Некој што е од свирипичино со некоја свота на пари да си влезе и да ти ја уништи квотата и ти да даваш двократно (ако имаш среќа) или пак да ти го уништи сонот и сиот оној труд што предтоа си го постигнал за просперирање понатаму? Нели е тоа нефер? Далеку повеќе нефер од некој кој ги влечел студиите 10 години но учел во споредба со некој што се потрудил уште повеќе и ги завршил за 4?
Па според мене е нефер,затоа што за 10 год сакал нејќел нешто ќе му влезе во глава.А во капитализмот ќе гледаш да си завршиш на време,а и има доста студенти кои добиваат понуди уште пред да дипломираат,затоа што имаат просек.А дипломите од приватните факултети ретко кој ги цени.
И сакам да кажам дека ако си добар можеби некој ќе те забележи.
И не само за образование,општо не ми се допаѓа социјализмот како систем.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Па според мене е нефер,затоа што за 10 год сакал нејќел нешто ќе му влезе во глава.А во капитализмот ќе гледаш да си завршиш на време,а и има доста студенти кои добиваат понуди уште пред да дипломираат,затоа што имаат просек.А дипломите од приватните факултети ретко кој ги цени.
И сакам да кажам дека ако си добар можеби некој ќе те забележи.
И не само за образование,општо не ми се допаѓа социјализмот како систем.
Не зборам за приватните факултети, зборам за државните кои се стремат да постанат како нив во капиталистичково општество. Се надевам можеби имаш чуено или ако не и искусено дел од тоа време - зборам од образовна гледна точка. Тогаш не можел секој дрвар да заврши факс. Факсот го спремаш уште од мали нозе, со што ти се усмеруваш после завршување на некое средно стручно или пак гимназија. Као што реков погоре - ти ако добро го завршиш основното и средното образование, ќе имаш идеја што да студираш и таа животна желба и ќе си ја оствариш без никаков страв да најдеш и работа за истата струка. Кажи ми сеа од толку многу правници, лекари, економисти - дали имаме добра распределба на кадарот?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: D.Kettering and slb_bobo

D.Kettering

Нов член
14 февруари 2013
18
22
3
Јас сепак, сум за капитализам.
Не овој нашиов.. но капитализам сепак.
Не сакам јас да добијам помалку, за некој да живее подобро.
Не сочувствувам со сите, и ќе дадам од мојот леб, само ако сакам. Не сакам државата тоа да го прави во мое име.
Секој што е работоспосбен треба и да работи, не признавам социјални случаи кои се физички здрави (такво нешто нема во земјава, преголема е невработеноста).

Второ. Сакам да имам приватен бизнис. Мој, лично мој.
Дали ќе остварам капитал од 1000 евра, или 1 000 000 евра, моја работа.

Не прифаќам еден менаџер и една чистачка, да можат да одат на исто место на одмор.

Најголем мотив за работа се парите. А ако можам јас да вложам толку труд и енергија некаде, за на крај и некој што не вложува толку да може да си го дозволи истото што и јас... што?

Е сега мора да те демантирам. Дали би се сложила на тој твој приватен бизнис, да ти наплаќаат 70 % данок да доход како што воведе Франција? Сигурно те ќе добиеш тогаш повеќе? Дали повеќе ќе добиеш со пропорционалните даноци што се денес или од еднаквиот рамен данок во времето на социјализмот? Капитализмот ги уништува социјалните фондови во секоја земја... Лично во Македонија секоја година се зголемува односот на парите во пензискитеи здравствените фондови на сметка на БДП. И тие пари што еден ги собира а другите патат , наскоро и тој ќе ги нема... Преименувам феудализам каде што граба тој што е на функција.

Социјализам во секој случај, секад сум плукал и никогаш нема да престанам да плукам на смрдливиот капитализам и капиталистичките експлоататори мамето нивно. Некаква форма на социјализам владее и во Шведска, а за Кина ке да сте малце грешка дека постои плурализам, се знае таму, комунистичката партија е на власт и толку. А да, социјализмот како форма на општествено уредување се јавува покасно од капитализмот (што кажува дека е подобрена форма, како што феудализмот го наследил робовладетелството).
Капитализмот никаде не е добар, па ни кај нас. Затоа ќе речам: смрт за капитализмот, слобода на народот
Не е грешка. Комунистичката партија е на власт но постои политички плурализам на општинско ниво.

Се согласувам во целост со авторот на темата, социјализам со развиен пазар и развиена државна регулација.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Што сметате кое опшествено уредување е подобро?
Кои се предностите/слабостите на истиот?



Историски гледано многу Македонци жалат по времето на социјализмот. Периодот кога биле создадени голем број на претпријатија кои беа под контрола на носителите на таканаречената командна економија, каде што секое претрпијатие знаело колку ќе продава и за сите имало - сите грабале бидејќи немало сопственик. се било идеално бидејќи секој бил задоволен. Но сепак мислам дека социјализмот како идеологија настрадал поради две причини - не функционирањето на пазарната економија и поради не доволно развиената свест кај народот бидеќи е повисок степен на организирање на државата. Но тоа што и се случи и моментално и се случува на нашата држава е т.н примитивен капитализам или развиен феудализам сеедно. Би го издвоила феноменот т.н Кина задржувајќи го стариот систем но воведувајќи го политичкиот плурализам... И наместо да предизвика крах како СССР , Југославија и сл. галопирачки се развива и претставува водечка економска сила во светот.
Лично јас би го избрала социјализмот, но не оној класичен туку по моделот на Анте Марковиќ и неговите реформи од 89' кои на жалост не успеаа. Социјализмот, воведувањето на пазарната економија и политичкиото плурализам е идеалниот облик на опшествено уредување.


Тешко е да се каже. Секоја средина има свои специфичности. Затоа не верувам во единствен модел за цел свет. Балканот со своите специфики и терет кој го носи историјата на пример не е погоден за Нордискиот модел на welfare state. Сосема различно се развивале односите, протестанстската работна етика, суровата клима, немањето ресурси (пред наоѓањето на нафтата во С.Море, doesn`t matter), околината...сето тоа создало средина каде тој модел може да егзистира.
На Балканот, историски - по сите параметри, државниот социјализам (Југославија била само делумно командна) се покажал како најдобро решение во однос на социјалната положба на мнозинството население. Дали е тоа поради условите, климата, историјата, ресурсите, културата.... е тешко да се каже.
Дефинитивно капитализмот не е за овие простори и само ќе донесе се поголемо раслојување на населението, до нивото на централноамерички банана диктатури.

Инаку Кина нема политички плурализам, целосната власт си останува во рацете на Комунистичката партија.
Од редовите на таа иста партија излегоа десетици милијардери. И таму припадноста кон власта е клучна.
А работниците и селаните го изгубија и она малку кое барем теоретски им следувало порано.
Денес во Кина има робовладетелство.
Еве еден пример пред некој ден кога 120 работници, заклучени во фабрика ради постигнување норма, изгореле во пожар.
Несреќите во кои има помалку од 4 жртви, сопствениците не се ниту обавезни да ги пријават.

http://www.huffingtonpost.com/2013/06/07/china-poultry-farm-safety-conditions_n_3402126.html
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Тешко е да се каже. Секоја средина има свои специфичности. Затоа не верувам во единствен модел за цел свет. Балканот со своите специфики и терет кој го носи историјата на пример не е погоден за Нордискиот модел на welfare state. Сосема различно се развивале односите, протестанстската работна етика, суровата клима, немањето ресурси (пред наоѓањето на нафтата во С.Море, doesn`t matter), околината...сето тоа создало средина каде тој модел може да егзистира.
На Балканот, историски - по сите параметри, државниот социјализам (Југославија била само делумно командна) се покажал како најдобро решение во однос на социјалната положба на мнозинството население. Дали е тоа поради условите, климата, историјата, ресурсите, културата.... е тешко да се каже.
Дефинитивно капитализмот не е за овие простори и само ќе донесе се поголемо раслојување на населението, до нивото на централноамерички банана диктатури.

Инаку Кина нема политички плурализам, целосната власт си останува во рацете на Комунистичката партија.
Од редовите на таа иста партија излегоа десетици милијардери. И таму припадноста кон власта е клучна.
А работниците и селаните го изгубија и она малку кое барем теоретски им следувало порано.
Денес во Кина има робовладетелство.
Еве еден пример пред некој ден кога 120 работници, заклучени во фабрика ради постигнување норма, изгореле во пожар.
Несреќите во кои има помалку од 4 жртви, сопствениците не се ниту обавезни да ги пријават.

http://www.huffingtonpost.com/2013/06/07/china-poultry-farm-safety-conditions_n_3402126.html



Балканот и да сака не може да обезбеди welfare state модел. Нас и простата поделба на два (или три споени во два, сеедно) не бутка во амбис па владата мора да се задолжува за да ги покрие поради тоа што приходите на активно вработените се далеку од доволни.
Инаку Кина, да содржи политички плурализам, постојат е сега не ме држи за збор 7 или 8 партии но самото влијание на КПК низ годините и инфилтрираноста во нив го оневозможува тој плурализам. Исто така на оштинско ниво функционираат исто. Инаку муабетот за Кина ми е ослободувањето на пазарот.

Се согласувам за социјализмот на Југославија, практично покажан како најпогоден модел. Единствена замерка е ограничувањата на пазарот и планираното производство.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Во Кина не постои плурализам, на државно, регионално и локално ниво нема избори, сета власт е во рацете на КП на НР Кина.
Постоењето на партии кои не учествуваат во парламентарни,претседателски или локални избори е само постоење на хартија, нешто како PR stunt за да може партијата на власт да се фали колку е склона кон демократизирање...
Дури и постоењето на тие минорни партии зависи од тоа дали писмено ја прифаќаат КП како власт. Каков плурализам е тој кога некоја партија потпишува дека нема аспирации кон власта?! Веројатно тие партии се и оформени од КП со PR цел...

http://en.wikipedia.org/wiki/Politics_of_the_People's_Republic_of_China