Слобода

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Еден затвореник во Идризово може да има иста слобода или пак да биде многу по слободен од рецимо некоја шивачка во приватна конфекција која секојдневно е угнетувана и третирана к’о стока, која р’мба 8 и кусур часа за бедни 8.000 денари, на која децата двете и се на факс, а сопругот невработен.
Ако продолжиме со примериве,темава ке има најмногу мислења.:)
Некои жени на пример,што мажот им ги малтретита по дома,а не се решителни да го остават,поради милион причини,за нив може и конфекцијата да претставува простор за нивната слобода.
примери,примери,милион.
Се изјаснив она што бараше темава.
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Ми се има случено на двапати да останам потполно без денар, во буквална смисла на зборот без денар. А ниту пак имав тогаш некои обврски кои налагаа финансии. Едноставно кренав раце, ја прифатив ситуацијата онаква каква што е. Верувајте, како тие денови што сум чивствувал мир и благосостојба во себе, никогаш до тогаш. Не знам како да го опишам тоа доживување, ниту пак до сега некој ме разбрал кога сум му објаснувал, но знам дека ја осетив Слободата онаква каква што сум ја замислувал отсекогаш. Совршен мир, хармонија. Потполн баланс, рамнодушност ... мислам дека тоа е она за кое зборуваат будистичките монаси, па и христијанските ... тотално отцепување од материјалното ... не знам дали и друг некој го доживеал тоа, но знам дека е тешко и треба јака психа поготово во општества каде што за мнозинството парите се услов за среќа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: i_wanna_fly

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Не сум го искусил доволно ритамот на живот преку цифри (оние најчестите 08:00 , 16:00, 11:30) така да мислам дека имам мала слобода во однос на времето, но не и на задолженијата.
Под слобода разбирам бегање од обврски. Без дисциплина, хармонија, рутина, грижи, обврски животот нема никаква смисла.
И јас сакам да сум слободен, колку што е предвидено според законот за неработни денови + некој ден одмор за некоја потреба... но за цел живот не сакам да сум слободен, освен да имам бесконечно многу пари и да имам бесконечно многу хоби да ми го исполнуваат денот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TIGERWOMAN31SK

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Слобода во ова општество и во овој систем на функционирање на светот не постои и не е возможно да постои. Целиот систем не дозволува слобода. Не, не постои слобода. Не постои такво нешто. Слобода ќе постои тогаш кога ќе се оттргнат сите спреги на општеството во кое живееме. Кога ќе правиш нешто без да бидеш осудуван од другите (не мислам на судење во судница), кога нема да постои правилник за тоа што смееш и што не смееш да правиш, кога движењето нема да ти биде ограничено и ќе можеш слободно да прошеташ, кога ќе можеш слободно да ги изразиш своите мисли...но едно од најбитните ослободувања од спрегите е ослободувањето од материјалноста. Тогаш кога парите ќе претставуваат обични книвчиња со цртежи на нив, а не книшки од кои ти зависи животот, ќе можеш да кажеш дека си направил чекор кон ослободување.
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
но едно од најбитните ослободувања од спрегите е ослободувањето од материјалноста. Тогаш кога парите ќе претставуваат обични книвчиња со цртежи на нив, а не книшки од кои ти зависи животот, ќе можеш да кажеш дека си направил чекор кон ослободување.
Колку многу нереално звучи ова... ослободи се од твоите потреби, како?:unsure
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TIGERWOMAN31SK

Diamond

Полноправен Член
13 октомври 2012
33
23
8
Слободата не може целосно да се достигне. Во ова општество најслободен ќе бидеш кога нема да зависиш од никого и кога ќе ти биде осигурана иднината.
Вистинска слобода би се достигнала кога би имало анархија, но само доколку сите луѓе се доволно свесни за со своите дејства да не повредуваат никого.

http://www.youtube.com/watch?v=1Nu55R5lbGA
"Ni zvjezde sto sjaje, ni sunce d
ok svane, nisto nije tako lijepo kao moja sloboda."
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Слободата не може целосно да се достигне. Во ова општество најслободен ќе бидеш кога нема да зависиш од никого и кога ќе ти биде осигурана иднината.
Вистинска слобода би се достигнала кога би имало анархија, но само доколку сите луѓе се доволно свесни за со своите дејства да не повредуваат никого.

"Ni zvjezde sto sjaje, ni sunce dok svane, nisto nije tako lijepo kao moja sloboda."
Анархијата е висока самосвест. Засега само далеку од нас. :) Мило ми е што барем некој не ја сфаќа како безвластие полно со хаос и немири.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Succubus and Diamond

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Јас мислам дека со песнава доволно ќе се разбере моето мислење.