1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Скриено богатство во Македонија?

Дискусија во форумот 'Досие X на форумот' започната од X_Men_, 20 февруари 2012.

 1. X_Men_

  X_Men_ Нов член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  7
  Да ти кажам и јас не би пријавил некои златни прачки ,злато.но такви работи штитови,мечеви како шти кажа треба да се пријави сето тоа припаѓа на РМ..можеби тука се крие нешто уште поголемо..А за мариовскиот дел: додека сдсм, беа на власт.(јас сум од прилеп) имаше не хеликоптери ,војска.полиција..300 чуда се бараше злато по реката од турско време и луѓето што седат во куќата ..(има една куќа одма на мостот долу кај Црна Река) беа затворени внатре и не ги пуштаа да излезат..така разбрав ..но дали најдоа нешто или не никој не знае...можеби тоа има но реката многу пати се има излеано ..така да и златото е можеби поместено..ако имате информации за ова ..кажете .:D
   
 2. Ice_Man

  Ice_Man Староседелец

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  440
  Допаѓања:
  236
  кој би пријавил да најде злато xD инаку точно е американците многу злато извадија од кај нас

  бај д веј кој знае кај има нека кажува :D
   
 3. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  јас знам ама ако делиме фифти-фифти ке кажам?:D
   
 4. Jericho

  Jericho Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  465
  Има муабет за некој музеј во софија (или дел од музеј другата верзија) во кој има стари мапи собирани главно од етничка македонија низ балканските војни и подоцна, мапи на кои има означено места кај што има закопано богатство. Муабетот вика дека тој музеј (или дел од музеј) работи само еден ден во годината, нормално не може да се слика, тие мапи се стари, на повеќето не може ни да се одреди за кое место се однесуваат. Знам човек кој наводно бил, видел и го нашол местото (мариовско) каде имало закопано, само имаше некој детал што дали не го видел или не го запамтил и затоа џабе му се сите други детали. Нешто во врска со одереден ден од годината кога сонцето паѓа врз некоја река и дава некаков отсјај кон некоја карпа на која има не знам што...
  Ова е сепак муабет што го знам а колку е вистина е друга работа. Битно од многу луѓе го има муабетот за музејот со мапите во софија
   
 5. Podem

  Podem Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  356
  И јас слушнав за некои луѓе што го земале тоа златото проколаното и НЕ ВИДЕЛЕ БЕЛ ДЕН. Значи нека не ве лажи ѓаоло, натемаго натема злато да сте земале бел ден нема да видите, како што спомна чупенцето погоре.Луѓето откако го зеле златото, го стопиле во евриќи,долари, и други валути, од тогаш не виделе ниту:

  -Нива
  -Ниту орање
  -Ни копање, садење..
  -Ниту кал,
  -Нервози
  -Глад
  -Неплатени сметки
  -Исклучена струја
  -Бел ден (си купиле најнова цвикера со autodim light) затоа не виделе бел ден.


  Значи, ако најдите злато - не земајте го. Клетва има “кој ќе го најде да стане богат, жене пиќе и кафане, а големи се шансите да заврши на пеколниот остров ХАВАИ каде одаат, секти,сатани, ѓаоли ,вештерки и никој не се вратил од таму!!!“

  Се слуша низ градов на некој сторение му напраеле, да најди злато закопано, и откако го нашол заминал во ЛАС ВЕГАС и од тогаш се нема вратено.
   
  На Outrider, parvati, Aaliyah и уште 4 други им се допаѓа ова.
 6. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Има кај нас Турчин кој поради злато ја изгубил дланката на раката бидејки му се сонило некое место каде што има злато но за да го земе морал да направи нешто да исече некој поголем дел од телото во спротивно ако проба да го земе така без ништо некој негов близок ке починел бил сиромашен и ризикувал, сам си ја исекол дланката и со неа отишол на местото и на многу плитко излегло златото, а дланката ја закопал таму ја оставил како што требало да направи. Така да беше многу сиромашен а сега е без една дланка но има многу пари
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  и еве ако најдите злато јас ке се жртвува мза вас меен дајте ми го златото па после јас ке се грижа мза клетвите...
   
  На Podem, 048 и Caci им се допаѓа ова.
 8. Podem

  Podem Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  356
  storenije ima sinko, ne oj kaj so ne ti dal gospo, to zlato trebit da go dajs celo na crkvata da go otpej popo, i to so ne jet kolnato to jet za tebe...
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Jericho

  Jericho Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  465
  ајде бе на црквата да го дадам, па попот да го пеел, ќе го испее во некој авто салон за некој опасен џип, другото ќе го пропее во некој бизнис негов, а мене од толку пари ќе ми остане “бог нека те помилува“; така да нека го милува него бог ја ќе си ги милувам благодетите од најденото богатство (кое би го нашол)... не е за џабе она, попот ќе ги фрли парите во воздух тоа што ќе остане горе е за господ тоа што ќе падне доле е за попот...
   
  На Podem и True_Blood им се допаѓа ова.
 10. Podem

  Podem Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  356
  Абе требаше изглеа наводници, или да стаам предеупредување, постот е напишам во сатирична смисла, за оние што веруваат во “колнати пари“ или прво попот да ги отпее. Ја незнам како можете 80 % од популацвијава во мк такви се, да им веруваат на попови ебате, па тоа е трач.
  Најбитно од се е што народот слепо верува дека ако нашол пари, па ќе чека некоја глупост да сони за да ги земи, па психа знае све да праи со човек ако сонувам некој што се обесил, овој ќе се обеси за да ги добие парите, ебате луд свет, исто пример со црквите,незнам од рисјаните колку си ја прочитале библијата, али ја како шо ја имам читано и стар, и нов завет и останати еврејско-религиски книги, абе нигде не пишува оти по црквите се остава пари, а народот упорно остава пари, што значи ова ти е една голема перална, па народот луд остава дел од злато или што и да нашол во црква во манастири и ќе се задоволи со 10 денари “благословени отпеани со свето писмо“ е тоа ти е, снајди се па живеј лудиот народ затоа нема, не од што не може да најде туку од што нема во главата, нема ни во џебот ни во стомакот.
   
  На Jericho му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: