1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Скриено богатство во Македонија?

Дискусија во форумот 'Досие X на форумот' започната од X_Men_, 20 февруари 2012.

 1. X_Men_

  X_Men_ Нов член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  7
  Мислам најпогодно место за отворање на оваа тема..ако грешам поправајте.. ;)
   
  На Dee Dee му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Знаеш дека е забрането копање по археолошки локалитети и кршиш закон? Голема е казната..

  Иначе ја праќам во Мистерија, под нов наслов...

  ЕДИТ: Темата е преместена:
  Е кога сме сега ваму, дали некој има инфромации што се случи со тунелот кај Бигла?

  Што носеа хелихоптерите од Бигла, најде ли власта злато?

  Четврток, 01 Декември 2011 16:00
  [​IMG]
  Големото количество на злато од 1944 година веќе 20-тина дена концесионери на владата ги привлекува да го бараат во околината на езерото Младост.
  Според законот 85% од пронајденото злато би било сопственост на државата.
  Според локалните жители при повлекувањето на германците тие во тунелот оставиле околу 220 тони злато но и големо количество на дијаманти и вредни слики.
  Под ридот скриле 220 тони злато, односно педесетина камиони натоварени со злато, а внатре има и болница, штаб, цела соба со уметнички слики, четири сандаци со дијаманти и којзнае што не“ – ова е приказната што со генерации се пренесува меѓу велешани, објавена во „Утрински“.
  Мештаните се сведоци дека неколку хелихоптери кружеле над областа во селото Бигла а еден хелихоптер се спуштил на самото место и на него се натоварило нешто што засега останува тајност.
  - Овој терен секој ден го надлетуваат хеликоптери. Вчера со свои очи видов како еден хеликоптер се спушти во непосредна близина на тунелот. Некои луѓе од него изнесуваа, а потоа внесуваа нешто. Бев на поголема оддалеченост и затоа не можев да видам добро што е тоа што се внесува во хеликоптерот – изјавил за „Утрински“ возач на камион од Штип.
  Еве средено сега овде може да споделуваш мислења. :)
   
  На Outrider, Minella и Dee Dee им се допаѓа ова.
 3. Gabriela

  Gabriela Активен Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  145
  Допаѓања:
  139
  Има у крива паланка скриено богатство уште од турското ропство ама тоа злато е проколнато.
   
  На КрисТина К. и Caci им се допаѓа ова.
 4. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  Се знае каде е или не?? :)
   
 5. Gabriela

  Gabriela Активен Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  145
  Допаѓања:
  139
  Па нз сеа ама знам дека у паланка е и турско е и прколнато...И нз некои луѓе го зимале златото(за пари)Ама одкако го земале цел живот не виделе бел ден.
   
 6. Minella

  Minella Активен Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  171
  Има многу места , како што ми кажуваше дедо ми дека во селата каде претежно живееле турци ,по ридовите има места каде го сокривале златото , но сите што се обидувале да го пронајдат трагично завршувале :nah
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. X_Men_

  X_Men_ Нов член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  7
  Само дискутираме.разменуваме мислења. и информации.нема потреба од казни ..:D..А кај бигла мислам не најдоа ништо ..
   
 8. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  уфф... жално :unsure
   
 9. X_Men_

  X_Men_ Нов член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  7
  како што знам..ако најдеш треба курбан да дадеш.. ?:eek
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Jericho

  Jericho Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  465
  По археолошки локалитети точно дека е забрането да се копа, а ако при копање се најде било што од историска важност треба да се пријави па било и да е откривање на нов локалитет пошто во Македонија има илјадници кои не се откопани (се нема пари јбг). А иначе без разлика дали е локалитет или не, се што е под 2 метри во земја е сопственост на државата, значи што и да се ископа треба да се пријави, ако е некакво богатство без историско значење (некакви златни прачки, турски паричи и слично) кога би се пријавило, следи награда од државата. Интересно е што од тоа што ќе биде пријавено 80% го зема државата а 20% останува за наоѓачот. Јас искрено не би пријавил :D Локалитети има многу од антички гробници, турски злата и плен на војските што на повлекување го закопувале, најчесто во првата светска војна. Така на пример познато е дека тн јужен фронт во првата светска војна кој допирал и во мариово, французите имаат оставено огроми богатства низ мариовскиот крај, како и на галичица. Турски злата има сегде, што скриле на бегање, што комитите ограбиле па скриле. Немам против ова да го копа некој па дури и да не го пријави сеедно. Имам против во моментот кога се крадат предмети со непроценливо значење за нашата земја и историја, како разни мечови, штитови, парички, накит, алати и слично од античкиот период, од римско време и од византискиот перид. Тоа е нешто што стварно припаѓа на Македонија и треба да биде пријавено за веднаш да биде правилно конзервирано истражено и доколку е можно да биде изложено, такво нешто без размислување би го пријавил и не би барал никакво надомест од државата. Ама да ми улета закопан сандак со турски златници...:cao
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: