1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Скриено богатство во Македонија?

Дискусија во форумот 'Досие X на форумот' започната од X_Men_, 20 февруари 2012.

 1. dapez

  dapez Нов член

  Зачленет на:
  2 април 2012
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ок се изначитав за проклонатото богатство што и верувам во него ај се кажете нешто оклу знаците како да се дојде до богатството што означуваат крстовите испишани во камењата нешто повеќе околу знаците?
   
 2. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555

  Другарче, за какви знаци зборуваш? За тие во шума ли? Ако се тие ги поставуваат дали шумска полиција или ловџиите, има нешто им означуваат, а некогаш така го означуваат патот :):)
   
 3. dapez

  dapez Нов член

  Зачленет на:
  2 април 2012
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Не не такви знаци знам дека полицијата ги поставуваат, зборувам за знаците што ги има по камењата обично се крстови и водат до златото е сеа прашувам дали некој нешто знае нешто повеке околу знаците во камењата
   
 4. Jericho

  Jericho Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  465
  Не може да се генерализира, од проста причина што тоа зависи пред се од тој што го скрил богатството, ако постои шаблон не би било скриено нели? Секој би можел да го најде. Треба да се најдат мапите или да се направат врз основа на кажувањата од локалното население (кое најчесто или не знае целосно или се плаши да го откопа), да се познава теренот, локалниот фолклор и приказни. Ако сето тоа добро се сублимира може да се извади корисна информација, во комбинација со мапа и соодветни детектори (и малку среќа да не налета некој на тебе додека бараш или да не те пријави некој) имаш некаква шанса да најдеш нешто.
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Кај Бигла се шушка дека имало скриено богатство (злато). Е сега колку е точно не знам. Али знам дека забрането е да се влегува во тунелот, и го чува војска.
   
 6. Foxboro

  Foxboro Староседелец

  Зачленет на:
  16 јуни 2012
  Мислења:
  716
  Допаѓања:
  1,479
  повеќе луѓе од Кр. Паланка најдоа злато......кој пипна проколнато го наеба...а некои си се држат.....а искрено кажано кога доаѓате накај паланка од лева страва во една разрушена штала има си се гледа сандаче со злато ама никој не смее да го земе.......
   
 7. Podem

  Podem Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  356
  Сандаче со злато не стои на отворено повеќе од 1 минута на видно место. Незнам кои халуцинации ги имаш, и откаде толку средновековно-пагански верувања, да не речам “Бабини деветини“.Бетер од баба стара си, а замисли, ја користиш технологијата на 21 век, компјутерот и интернетот,за да кажиш дека сеуште има злато во ковчег кое е Проколнато :pusi
   
  На Ice_Man му/ѝ се допаѓа ова.
 8. oktopolis

  oktopolis Нов член

  Зачленет на:
  21 март 2013
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Bratko jas ke ti objasnam kako treba ti samo doznajgo mestoto ke dades samo kolku da ne e bez ic moze ?
   
 9. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Во Кичево не ме држете за збор ама пред 3-4 години, се градеше нова зграда на улица 11 Септември.(За оние што не се од Кичево, тоа ти е улицата која директно се поврзува со Булевар Ослободување, до полицијата). За да се изгради зградата беше потребно да се урнат две стари куќи близначки... многу стари. Јас се сеќавам кога бев малечко детенце куќата беа пред распаѓање и така си останаа, со по некој распаднат дел од покривот до само урнување. Кога ги срамнија со земја, и ископаа за темелите на зградата пронајдоа две ќупчиња со монети од Османлиско ропство.
  Полицијата беше веднаш викната, го обезбеди местото, никој немаше дозвола за пристап. Дојдоа екипи од тогашната А1, монетите беа земени и однесени во музејот.

  Ваквите богатства ги нема само во Македонија. Ги има секаде. Постоело време кога не постоеле банките па луѓето не можеле да отвараат штедни книшки, и поради тоа ги закопувале на места на кој што биле сигурни дека никој нема да им ги украде. Ама луѓе... да не се лажеме, дека постојат проколнати, вакви такви монети, или места... Не гледајте многу филмови со вештерки лошо ви делуваат.

  Еви ги куќите близначки... Гугл ми олесни, ја немаат освежено мапата па ги има старите куќи :)
  Куќите.jpg
   
  На Outrider, Roxelana, Gemini и уште 4 други им се допаѓа ова.
 10. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,736
  Допаѓања:
  767
  Постојат одредени точки на територијата кој чуваат некакво богатство , мислам дека тие места се чуваат во тајност од страна на државата ,а рекла казала има вамо па се копа па се истражува е 90% без успех , мислам дека тој ангажман на некое население од одредено место е повеќе како хоби одколку точно и прецизно лоцирање на нешто постоечко ...
  Па има многу ситуации каде што ќе се здробат од копање со месеци и на крајот се завршува без успех , имало ситуации каде што е најдено нешто не викам не али тоа било многу минимално и не кој знае колку вредно , да беше така нели луѓето немало да одат на работа туку ќе се фокусирале на пронаоѓање на истото ... (cash)(cash)(cash)(cash)
   

Сподели: