Скриено богатство во Македонија?

dapez

Нов член
2 април 2012
2
0
1
25
Ок се изначитав за проклонатото богатство што и верувам во него ај се кажете нешто оклу знаците како да се дојде до богатството што означуваат крстовите испишани во камењата нешто повеќе околу знаците?
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
Ок се изначитав за проклонатото богатство што и верувам во него ај се кажете нешто оклу знаците како да се дојде до богатството што означуваат крстовите испишани во камењата нешто повеќе околу знаците?

Другарче, за какви знаци зборуваш? За тие во шума ли? Ако се тие ги поставуваат дали шумска полиција или ловџиите, има нешто им означуваат, а некогаш така го означуваат патот :):)
 

dapez

Нов член
2 април 2012
2
0
1
25
Другарче, за какви знаци зборуваш? За тие во шума ли? Ако се тие ги поставуваат дали шумска полиција или ловџиите, има нешто им означуваат, а некогаш така го означуваат патот :):)
Не не такви знаци знам дека полицијата ги поставуваат, зборувам за знаците што ги има по камењата обично се крстови и водат до златото е сеа прашувам дали некој нешто знае нешто повеке околу знаците во камењата
 

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Не не такви знаци знам дека полицијата ги поставуваат, зборувам за знаците што ги има по камењата обично се крстови и водат до златото е сеа прашувам дали некој нешто знае нешто повеке околу знаците во камењата
Не може да се генерализира, од проста причина што тоа зависи пред се од тој што го скрил богатството, ако постои шаблон не би било скриено нели? Секој би можел да го најде. Треба да се најдат мапите или да се направат врз основа на кажувањата од локалното население (кое најчесто или не знае целосно или се плаши да го откопа), да се познава теренот, локалниот фолклор и приказни. Ако сето тоа добро се сублимира може да се извади корисна информација, во комбинација со мапа и соодветни детектори (и малку среќа да не налета некој на тебе додека бараш или да не те пријави некој) имаш некаква шанса да најдеш нешто.
 
  • Like
Реакции: Outrider

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Кај Бигла се шушка дека имало скриено богатство (злато). Е сега колку е точно не знам. Али знам дека забрането е да се влегува во тунелот, и го чува војска.
 

Foxboro

Староседелец
16 јуни 2012
716
1,479
693
Pripyat, Ukraine
повеќе луѓе од Кр. Паланка најдоа злато......кој пипна проколнато го наеба...а некои си се држат.....а искрено кажано кога доаѓате накај паланка од лева страва во една разрушена штала има си се гледа сандаче со злато ама никој не смее да го земе.......
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
360
356
1,063
300.000.000 BC
повеќе луѓе од Кр. Паланка најдоа злато......кој пипна проколнато го наеба...а некои си се држат.....а искрено кажано кога доаѓате накај паланка од лева страва во една разрушена штала има си се гледа сандаче со злато ама никој не смее да го земе.......
Сандаче со злато не стои на отворено повеќе од 1 минута на видно место. Незнам кои халуцинации ги имаш, и откаде толку средновековно-пагански верувања, да не речам “Бабини деветини“.Бетер од баба стара си, а замисли, ја користиш технологијата на 21 век, компјутерот и интернетот,за да кажиш дека сеуште има злато во ковчег кое е Проколнато :pusi
 
  • Like
Реакции: Ice_Man

oktopolis

Нов член
21 март 2013
1
0
1
31
Има муабет за некој музеј во софија (или дел од музеј другата верзија) во кој има стари мапи собирани главно од етничка македонија низ балканските војни и подоцна, мапи на кои има означено места кај што има закопано богатство. Муабетот вика дека тој музеј (или дел од музеј) работи само еден ден во годината, нормално не може да се слика, тие мапи се стари, на повеќето не може ни да се одреди за кое место се однесуваат. Знам човек кој наводно бил, видел и го нашол местото (мариовско) каде имало закопано, само имаше некој детал што дали не го видел или не го запамтил и затоа џабе му се сите други детали. Нешто во врска со одереден ден од годината кога сонцето паѓа врз некоја река и дава некаков отсјај кон некоја карпа на која има не знам што...
Ова е сепак муабет што го знам а колку е вистина е друга работа. Битно од многу луѓе го има муабетот за музејот со мапите во софија
Bratko jas ke ti objasnam kako treba ti samo doznajgo mestoto ke dades samo kolku da ne e bez ic moze ?
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,353
3,846
1,153
Во Кичево не ме држете за збор ама пред 3-4 години, се градеше нова зграда на улица 11 Септември.(За оние што не се од Кичево, тоа ти е улицата која директно се поврзува со Булевар Ослободување, до полицијата). За да се изгради зградата беше потребно да се урнат две стари куќи близначки... многу стари. Јас се сеќавам кога бев малечко детенце куќата беа пред распаѓање и така си останаа, со по некој распаднат дел од покривот до само урнување. Кога ги срамнија со земја, и ископаа за темелите на зградата пронајдоа две ќупчиња со монети од Османлиско ропство.
Полицијата беше веднаш викната, го обезбеди местото, никој немаше дозвола за пристап. Дојдоа екипи од тогашната А1, монетите беа земени и однесени во музејот.

Ваквите богатства ги нема само во Македонија. Ги има секаде. Постоело време кога не постоеле банките па луѓето не можеле да отвараат штедни книшки, и поради тоа ги закопувале на места на кој што биле сигурни дека никој нема да им ги украде. Ама луѓе... да не се лажеме, дека постојат проколнати, вакви такви монети, или места... Не гледајте многу филмови со вештерки лошо ви делуваат.

Еви ги куќите близначки... Гугл ми олесни, ја немаат освежено мапата па ги има старите куќи :)
Куќите.jpg
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,762
787
1,133
Skopje
Постојат одредени точки на територијата кој чуваат некакво богатство , мислам дека тие места се чуваат во тајност од страна на државата ,а рекла казала има вамо па се копа па се истражува е 90% без успех , мислам дека тој ангажман на некое население од одредено место е повеќе како хоби одколку точно и прецизно лоцирање на нешто постоечко ...
Па има многу ситуации каде што ќе се здробат од копање со месеци и на крајот се завршува без успех , имало ситуации каде што е најдено нешто не викам не али тоа било многу минимално и не кој знае колку вредно , да беше така нели луѓето немало да одат на работа туку ќе се фокусирале на пронаоѓање на истото ... (cash)(cash)(cash)(cash)