Скопје

Badgirl

Староседелец
4 јануари 2013
1,477
3,258
1,133
29
Najubaviot grad ------> SKOPJE :D
i_love_skopje_mousepad-p144534399559386009envq7_400.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kizzo

Kalino.Mome

Полноправен Член
29 декември 2012
53
78
18
Убаво е Скопје, не викам не, ама јас се чувствувам како Инглишмен ин Њујорк. Додуша сега веќе не толку, ама пред 4 месеци ми беше многу глупо. Веројатно тоа е нормално, зашто не сум од тука. А може е и до мене. Не знам. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ghtalpo

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Ми недостасува Скопје ...особено утрата во Скопје ...порано ми недостасуваше зеленилото оти ваму дрвце нема ...ама сеа ко шо глеам како си го сакатат (worried) ....тешко ми паѓа на душава коа ќе видам таму кај шо сум играла како дете сеа е бетон а претходно било шума голема...е тоа најмногу ми смета!
 

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Скопје е градот во кој е роден прадедо ми, нормално и сите генерациии по него. Скопје го сакам не само затоа што сум родена туку, туку затоа што Скопје е град со душа. Ќе направам споредба на „моето Скопје“ со „Скопје -сега.“
Моето Скопје (некаде почеток на 90-тите...)
Јас секогаш ќе го памтам по преубавата пролет (сега нема таква пролет), мирисот на липа и трева, нежното сонце наутро, прошетките во Луна парк и градскиот парк (ова посебно во пролет и есен), Рубин Кармин - мирисот на продавниците и љубезноста на вработените тетки, ќебапчињата во Дестан, старата чаршија, чаиџилниците и безистенот, слаткарницата Шехрезада, стоковната куќа „Мост“, „Пеко“, ГТЦ... Толку многу слики, мириси, сеќавања...
Скопје сега...
Нема веќе пролет, Луна паркот е никаков, градскиот парк е ок, Рубин Кармин веќе одамна не фукционира така како порано, а и продавниците не се распространети како порано, ќебапчиња немам јадено 3 години(по моја вина), во чаршија одам само кога морам, Шехерезада не е тоа што беше, веќе немаме стоковни куќи, ГТЦ има нови продавници... Премногу сивило за мој вкус.

Ќе додадам: ќебапчињата во кермес во парк (работеше до 91-92) тоа ми е во сеќавање од најрано детство, после тоа метропол на плоштад, трафиките на плоштад од кај што зимавме картички со пасс за дајл ап пред да го научиме пошта пошта. Старата автобуска што личеше на последна дупка на планетава кај што имаше секад сеир за фаќање. Калдрмата на плоштад. Вкусот на хамбургер од чичко стоилко. Ми текнува на киосците на метропол што ги имаше сегде со секој сендвич имаше награден лоз (каков збор е тоа), ќе ти се падне маица и тоа е тоа мислиш којзнае што си добил пошто имаш 7-8 год... Ама духот на Скопје одамна се изгуби, не е веќе тоа со ова што му се дешава...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Estelle, Emma.T and Saladin

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Скопје е убав град ако не живееш во него. А да живееш треба да имаш дебели и јаки нерви за да издржиш. А сега со сите овие споменици, фонтани и недефинирани поими ми личи на гробишта ма ни на гробишта нема толку многу споменици, па сега и со маглава таман :)
 

MimeQueen

Полноправен Член
13 јануари 2014
86
41
18
25
Skopje ne mi ostavil nikakov vpechatok,bidekji se e natrupano edno do drugo,plus spomenicite.Neka nema navredi,samo mislenje.Sekako deka imam pozitivni misli za nego,ubavi neshta ima no....sepak neznam
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Јас го сакам тоа Скопје кое веќе го нема, ова Скопје не го познавам. ништо не ме потсетува , страно ми е.