1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Се лажете ли самите себе?

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од melpomena, 9 декември 2012.

 1. Anacal

  Anacal Полноправен Член

  Зачленет на:
  19 јануари 2013
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  29
  Би ве излажала и вас, а и себе ако речам дека не се лажам. Знам свесно да си ја прикријам вистината и да се убедувам во нешто што не е точно. Тоа најчесто го правам за да си ја покачам надежта за одредена работа, ама секогаш на крајот сум останувала разочарана, па последнава година гледам да не се залажувам туку да бидам искрена, пред се со себе, а потоа и со другите.
   
  На Arkantos и slb_bobo им се допаѓа ова.
 2. Elizabeth Bathory

  Elizabeth Bathory Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  352
  Допаѓања:
  405
  Џабе ми е да се лажам себеси со лажни надежи, лажни утехи ја прифаќам реалноста таква каква што е и за нешто кога ми било многу тешко сум ја прифатила суровата реалност, колку побрзо ќе преболиш некои работи, толку подобро ќе биде за тебе, а вака ако почнам да се лажам да се надевам ееее каде ми е крајот после, затоа вака подобро е за мене да прифаќам некои работи такви какви што се и за што и да било друго, нема каде да се бега, како и да е дали порано или подоцна ќе ги разберам тие работи само касно ќе биде тогаш затоа вака најдобро прифати ја реалноста таква каква што е , не лажи се себеси , не мачи се залудно. ;)
   
 3. Butterfly^^

  Butterfly^^ Истакнат Член

  Зачленет на:
  7 јануари 2013
  Мислења:
  239
  Допаѓања:
  271
  Никогаш!!
  Колку и да боли со себе секогаш сум најискрена.
   
 4. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  971
  Се лажам за да направам да се чувтсвувам подобро, позитивното лажење е утеха што си ја даваме самите на себе
   
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ●Untouchable°

  ●Untouchable° Староседелец

  Зачленет на:
  24 август 2015
  Мислења:
  1,186
  Допаѓања:
  1,132
  Нема човек кој не се лаже.. Ќе кажеме, не лажам, само не ја каживам вистината.. Се тешиме со тоа или бараме некоја разлика..
  Сепак е лага за нас тоа во што не сакаме да поверуваме, се тешиме дека е обратно за да ни биде подобро или пак бегаме од вистината.
  *Лично јас се тешам кога брат ми го боли ногата со тоа "фала Богу не му е скршена" иако е потечена ко балон, се тешам со брачед ми, на оној свет веќе ништо што го болеше тука не го боли.. Се тешам со случувањата во животов си велам "доволно е да сум здрава и жива" и тд...
  Ако нема утеха и насмевка ќе нема нормален живот.
   

Сподели: