1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Се лажете ли самите себе?

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од melpomena, 9 декември 2012.

 1. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Лугето имаат склоност да ја искривуваат реалната слика заради психофизичка корист.
  Многу често,сонувајки за одредени работи,живееме во илузија,го очекуваме невозможното,уствари се лажеме себе си.
  Дали ви е полесно вашите лични трауми да ги сузбиете така што ке ја игнорирате реалноста?
  Полесно ли ви е да ги замижувате некои работи?
  Се лажете ли самите себе си?
  Зошто?
   
  На ~ Скарлетка ~, JaMi, Saladin и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. 990Freak

  990Freak Староседелец

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  1,274
  Допаѓања:
  1,911
  Не бе, цело време си гу кажуемо истину,и само истину, и ништо осим истину. Амин.
   
  На AnaMi и Mila Kunis им се допаѓа ова.
 3. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Си се лажам самата пошто ми е страв од вистината.
  Се лажам пошто ми е убо.
   
  На WomanInRed му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  Се лажам да...ама во однос на други...односно кога некој сакам до болка, ги гледам неговите мани, гледам милион причини зошто да не бидам со него, гледам дека не ме заслужува...ама од голема љубов се лажам себеси дека не е така и си барам оправдувања и објаснувања за споменатите работи зашто така ми е полесно нели, си се убедувам себеси дека тоа не е така дека ми е само филм...значи да...се лажам себеси...ама и тоа не трае долго ...еве полека полека ја согледувам реалноста и си ја кажувам вистината иако боли...
   
  На cece17 и Rosana им се допаѓа ова.
 5. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  по некогаш да..за жал :p
   
  На Rosana му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Mardy Bum

  Mardy Bum Староседелец

  Зачленет на:
  25 април 2012
  Мислења:
  178
  Допаѓања:
  180
  Сите се лажат самите себе си, некои почесто некои ретко, некои свесно некои несвесно..и за различни работи..
  Некои се убедуваат дека се полоши/подобри од она што се, некои си препишуваат чувства што не ги осеќаат, некои се убедуваат дека (не)се сакани од некој, си создаваат лажни слики за меѓусебните односи, си препишуваат особини кои не се својствени за нив, понекогаш си викаат "јас можам" кога не можат, и обратно. понекогаш "ќе биде/бидам добро" а не може да биде и обратно.. а сепак некогаш заменувањето на (условно кажано) реалноста со сопствената фантазија и не е толку лоша.. се е всушност point of view :)
   
  На Rosana и WomanInRed им се допаѓа ова.
 7. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Голем "филозоф" сум и премногу размислувам за себе си и мојот живот. Се случува да почнам да се убедувам себе си за одредена работа дека не ми е потребна, или пак, дека вака или онака е подобро. Мислам дека не би можела да го препишам ова на случајот на самозалажување. Едноставно, го разгледувам секој агол од ситуацијата и го замислувам секое исходно сценарио.

  Ги сакам работите кристално јасни и севирани на маса онакви какви што се, па потоа ќе му ја мислам што ќе правам со нив. Да, daydreamer сум и бегам од реалноста, од време на време, и можеби овој факт помага да не се самозалажувам. Барем не свесно. Сепак мислам дека самозалажувањето го комплицира животот и не е потребно.
   
  На WomanInRed и Lena им се допаѓа ова.
 8. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Никогаш не сум пробала а и нема да пробам да се лажам самата себе си. Ако има единствена личност пред која треба да сме цело време искрени и предани тоа сме самите себе. Сакам да имам чиста претстава за себе, а не искривен поглед :)
   
  На parvati, melpomena, Martin_MKD и уште 1 член му се допаѓа ова.
 9. WomanInRed

  WomanInRed Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,324
  Допаѓања:
  3,218
  Понекогаш да, мора да се тешам самата себеси. ;)
   
  На Rosana му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Сара.13

  Сара.13 Староседелец

  Зачленет на:
  13 ноември 2012
  Мислења:
  1,260
  Допаѓања:
  3,107
  За жал понекогаш да...едноставно на тој начин пробуваме да ги избегнеме работите такви какви што се, се лажеме дека е се океј за да ја избегнеме "суровоста" на реалноста и вистината...
  Лагата ни е само "средство" со кое успеваме да си се убедиме дека нешто што знаеме дека не чини(амаубаво ни е), да чини, само за да ни биде поубаво ! Тоа е факт ! : )
   
  На Rosana, МиГ 21 и WomanInRed им се допаѓа ова.

Сподели: