1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Се лажете ли самите себе?

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од melpomena, 9 декември 2012.

1. melpomena

melpomena Енигма

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    8,231
    Допаѓања:
    17,756
    Лугето имаат склоност да ја искривуваат реалната слика заради психофизичка корист.
    Многу често,сонувајки за одредени работи,живееме во илузија,го очекуваме невозможното,уствари се лажеме себе си.
    Дали ви е полесно вашите лични трауми да ги сузбиете така што ке ја игнорирате реалноста?
    Полесно ли ви е да ги замижувате некои работи?
    Се лажете ли самите себе си?
    Зошто?

На ~ Скарлетка ~, JaMi, Saladin и уште 2 други им се допаѓа ова.
  2. 990Freak

990Freak Староседелец

Зачленет на:
    12 март 2012
    Мислења:
    1,274
    Допаѓања:
    1,911
    Не бе, цело време си гу кажуемо истину,и само истину, и ништо осим истину. Амин.

На AnaMi и Mila Kunis им се допаѓа ова.
  3. emzzy

emzzy Староседелец

Зачленет на:
    25 февруари 2012
    Мислења:
    1,374
    Допаѓања:
    1,871
    Си се лажам самата пошто ми е страв од вистината.
    Се лажам пошто ми е убо.

На WomanInRed му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MoonFairy

MoonFairy Староседелец

Зачленет на:
    28 септември 2012
    Мислења:
    1,276
    Допаѓања:
    1,897
    Се лажам да...ама во однос на други...односно кога некој сакам до болка, ги гледам неговите мани, гледам милион причини зошто да не бидам со него, гледам дека не ме заслужува...ама од голема љубов се лажам себеси дека не е така и си барам оправдувања и објаснувања за споменатите работи зашто така ми е полесно нели, си се убедувам себеси дека тоа не е така дека ми е само филм...значи да...се лажам себеси...ама и тоа не трае долго ...еве полека полека ја согледувам реалноста и си ја кажувам вистината иако боли...

На cece17 и Rosana им се допаѓа ова.
  5. Kisserboy

Kisserboy Староседелец

Зачленет на:
    6 март 2012
    Мислења:
    2,446
    Допаѓања:
    3,794
    по некогаш да..за жал :p

На Rosana му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mardy Bum

Mardy Bum Староседелец

Зачленет на:
    25 април 2012
    Мислења:
    178
    Допаѓања:
    180
    Сите се лажат самите себе си, некои почесто некои ретко, некои свесно некои несвесно..и за различни работи..
    Некои се убедуваат дека се полоши/подобри од она што се, некои си препишуваат чувства што не ги осеќаат, некои се убедуваат дека (не)се сакани од некој, си создаваат лажни слики за меѓусебните односи, си препишуваат особини кои не се својствени за нив, понекогаш си викаат "јас можам" кога не можат, и обратно. понекогаш "ќе биде/бидам добро" а не може да биде и обратно.. а сепак некогаш заменувањето на (условно кажано) реалноста со сопствената фантазија и не е толку лоша.. се е всушност point of view :)

На Rosana и WomanInRed им се допаѓа ова.
  7. MissChievous

MissChievous Ingenious

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,084
    Допаѓања:
    7,013
    Голем "филозоф" сум и премногу размислувам за себе си и мојот живот. Се случува да почнам да се убедувам себе си за одредена работа дека не ми е потребна, или пак, дека вака или онака е подобро. Мислам дека не би можела да го препишам ова на случајот на самозалажување. Едноставно, го разгледувам секој агол од ситуацијата и го замислувам секое исходно сценарио.

Ги сакам работите кристално јасни и севирани на маса онакви какви што се, па потоа ќе му ја мислам што ќе правам со нив. Да, daydreamer сум и бегам од реалноста, од време на време, и можеби овој факт помага да не се самозалажувам. Барем не свесно. Сепак мислам дека самозалажувањето го комплицира животот и не е потребно.

На WomanInRed и Lena им се допаѓа ова.
  8. Luckky

Luckky Upright

Зачленет на:
    22 февруари 2012
    Мислења:
    2,635
    Допаѓања:
    5,809
    Никогаш не сум пробала а и нема да пробам да се лажам самата себе си. Ако има единствена личност пред која треба да сме цело време искрени и предани тоа сме самите себе. Сакам да имам чиста претстава за себе, а не искривен поглед :)

На parvati, melpomena, Martin_MKD и уште 1 член му се допаѓа ова.
  9. WomanInRed

WomanInRed Староседелец

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    1,324
    Допаѓања:
    3,218
    Понекогаш да, мора да се тешам самата себеси. ;)

На Rosana му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Сара.13

Сара.13 Староседелец

Зачленет на:
    13 ноември 2012
    Мислења:
    1,260
    Допаѓања:
    3,107
    За жал понекогаш да...едноставно на тој начин пробуваме да ги избегнеме работите такви какви што се, се лажеме дека е се океј за да ја избегнеме "суровоста" на реалноста и вистината...
    Лагата ни е само "средство" со кое успеваме да си се убедиме дека нешто што знаеме дека не чини(амаубаво ни е), да чини, само за да ни биде поубаво ! Тоа е факт ! : )

На Rosana, МиГ 21 и WomanInRed им се допаѓа ова.

Сподели: