Секти (генерална дискусија)

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Може не смеела да јаде месо и била вегетеријанка?Може била во Харе Кришна каде што не јадат месо?Може било во Волково?Ништо според ова не наведува дека била во црна ружа.Вашата фантазија малку повеќе проработила жедна за приказни.


Не сум сигурен дека во Харе Кришна членуваат жени, со оглед на специфичната `фризура` (the lack of) и облека (фанови на Холандија во фубдал!?) би стрчела оддалеку :D
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Не сум сигурен дека во Харе Кришна членуваат жени, со оглед на специфичната `фризура` (the lack of) и облека (фанови на Холандија во фубдал!?) би стрчела оддалеку :D
Има жени,еднаш присуствував на еден нивни празник.:)
Убаво изгледаат во тие нивни индиски фустани посебно кога пеат и се движат во ритамот на музиката:sreken
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and Outrider

Lovely*-*

Староседелец
27 мај 2012
230
164
1,043
33
Ohrid
kimmyqueen98.tumblr.com
Кој факти? Овие?


Која е таа страница жити се, каде што преку компјутер ќе те зачленат и неможе да излезеш?! Вие сериозни сте?!(facepalm)
Јас знам само една страница од на нет, ко беше една другарка германија таму давале флаери и ја пишувало страницата отд некоја секта таму, ја имам страницата ама страв ми е да ја отворам зш ако ја вклуучис страницата ти веке си приклуцен на сектата и ема никако излегуванје, се знаат за тебе кој си сто сии....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Јас знам само една страница од на нет, ко беше една другарка германија таму давале флаери и ја пишувало страницата отд некоја секта таму, ја имам страницата ама страв ми е да ја отворам зш ако ја вклуучис страницата ти веке си приклуцен на сектата и ема никако излегуванје, се знаат за тебе кој си сто сии....

Дај линк да се зачленам.
Не, озбилно, стави го линкот баш да видиме. Еве мене озбилно ме интересира што проповедаат.
Ама...која е логиката дека со посета на веб страна станувате членови на секта???
Преку IP адреса одма наоѓаат податоци, па образец пишуваат во наше име со потпис и печат? :eek
Какви сајтови имам отварано, досега треба да сум и секташ, психопат, опседната со демони, Васка Илиева, сериски убиец, Клеопатра...и што ти не.

Инаку тие неколку мислења со скршнувања од темата ви се избришани, да се држиме во колосек. :)
 

Lovely*-*

Староседелец
27 мај 2012
230
164
1,043
33
Ohrid
kimmyqueen98.tumblr.com
knowinggod.com или bnowingod.com .... Ама немој да ја отвораш, мене страв ми е. На самото влегување во страницата сите информации од тебе се кај нив и немат да мојс да излезиш. Помисли си што правиш...
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
knowinggod.com или bnowingod.com .... Ама немој да ја отвораш, мене страв ми е. На самото влегување во страницата сите информации од тебе се кај нив и немат да мојс да излезиш. Помисли си што правиш...
Сигурно си мислела на knowinggod.net Electra ете ти ја правата адреса па влагај и да ни кажеш што проповедаат:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Ако те киднапираф преко тј сајт доваѓам и ја. Сфи за еднога едн за сфи. Ке делуваме тајно и брзо, ке вршиме секташко форумљашки акции на овие простори. Акотреа да се самоубивамо ке бидемо како самоубистфен вод од Монтипајтонс Блајан оф Назарет
Иам ја људи у мвр кое инфо за мене, нема да ме најдеф ни преко мсн и скајп а не па некој странски сајт : )
Moжда е офтопик ама ја стфарно незнам зшто веруеф људи у празни бош муабети, уличарски трачеви
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Оваа организација е ќеркичка на поголема организација, рисјанска!

Jesus.net is a global international network of more than 40 Christian organizations and ministries. We are engaged in evangelism on the Internet.

Уште една страница која шири некој вид на христијанство... „Кој е Исус? Како да се молите? Јас сум грешен итн итн...“ - уште ли бре, уште ли?

Реков јас вистинската религија не раѓа секти, ама кој ме слуша :nerd
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Smiley_1996

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Не сум многу запознаена на оваа тема, но лично за себе можам да кажам дека не следам идеологии и правила , од таму и тоа дека не ме интересираат како функционираат и што им е целта или верувањата нивни. Често пати сум имала блиска средба со луѓе кои се нападни и ми нудат некакви книги дури откако ќе кажам Не , Благодарам, упорни се и очајни. Не знам дали припаѓаат на секта или одредена религиозна група ама мене тоа ми е очаен обид да регрутираат млади , стари слаби умови за да ги поднаполнат. Немам ништо против нечија определеност или верување и не ми сметаат, се прашувам како останатиов свет кој на што не му е гајле некако незнам како им смета нив. Познавам еден Евангелист( незнам сеа тоа е некоја црква веројатно) толку е упорен у своите верувања , а од друга страна има потреба да се докажува и да биде ужасно нападен . Мене тоа не ми покажува верување напротив ми покажува низок степен на самодоверба и страшна несигурност и слабост на една индивидуа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хептаграм XI

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Тиња сајтов, уште не ми стигнал пакетот црни јоргани, свенати рози и крило од лилјак со чланарина. Само џабе ме вовлекоа. (think)
Шалата настрана, уште една мала христијанска девијација, една од многуте, ништо ново и ништо страшно. Нели имаа директно обраќање од Бога преку писмо, толку, не ме ни интересираше целосно да читам што нудат и проповедаат.

Него, може воведот ми е лошо составен, па според некои мислења добивам впечаток дека сектите за многумина се едначат со култови.
Сективе се едноставно групи од човечиња што се пронашле во некоја заедничка идеологија, девијантна од „големите религии“, но сепак води потекло од нив, со разлика што сектата знае да се наметне со тоа што многупати донира на посиромашни семејства, па така ги навлекува.
Култовите се оние што се деструктивно настроени, многупати некомпатибилни со било какви човечки и морални вредности.
Сциентологијата, како најпозната, иако, да речеме, неопасна, некои ја сметаат за премногу девијантна да би била само секта, па го има стекнато статусот на култ кај многумина, но и покрај тоа, имаат слобода и центри на отворено, па би ја ставиле некаде на граница, чисто за компарација.
Е, т.н. Редот на Сончевиот Дом/Храм (како сакате), според мене може и еден од најгадните и најштракнати, е од оние деструктивните култови, како што ние си ги замислуваме сектите. За овие следбеници, жртви и самоубиства се составен дел од верувањата.
Основи влечат од Христијанството, ама си имаат свои обреди и облеки, а нивната Библија е веројатно толку испревртена, што сновачот Ди Мамбро има буквално искасапено тримесечно бебе поради тоа што во него препознал „симптоми“ на Антихристот, кој наводно имал намера да го спречи, нормално, според нивните идеологии. Нешто подоцна, си имаат извршено само-масакар т.н. Последната Вечера каде што изнаседнале како Исус и апостолите и се испоубиле, а после нив и следбеници од други градови и држави го правеле истото, убивајќи се меѓусебно со што стигнат.
Чисто онака, пример колку за паралела. Ако некого повеќе го интересираат култови, ќе скоцкаме тема и за тоа. :)