Секти (генерална дискусија)

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
Штом почна политички партии да мешаш, повеќе од јасно е дека бараш начин да маргинализираш било каква информација за твојот гуру.

Не забегувај со темата, мешање баби и жаби..НЕ.

Дховноста е таа која е причина за религиски и филозофски правци од кој потоа се разделуваат до секти, небитно дали се од верски или иницијаторски правец.

Што е секта.
Интересни се овие 10 точки.

Postoji deset instrukcija koje se daju žrtvi tokom psihološke obrade ispiranja mozga:
1. Ne daj na sebe! – odvajanje od porodice i bližnjih ukoliko imaju problem u porodičnim odnosima i konstantno postoji tenzija gde je žrtva kritikovana da treba da se ponaša na ovaj ili onaj način ili da uradi to i to.
2. Ja te jedini razumem! – sektaš se postavlja kao oslonac i stub žrtvi i tako zadobija njegovo poverenje.
3. Učini nešto za sebe! – kupi sebi nešto, uradi, kreni da treniraš neku borilačku veštinu ili idi na ples, jogu (?), biće ti bolje… Znam jednog čoveka što drži…
4. To je samo tvoje! – Nakon što porodica počinje da primećuje da se nešto čudno dešava sa žrtvom, počinju ispitivanja, konstantno traženje objašnjenja za ponašanje ili stanje u kome se nalazi žrtva. Tada sektaš kaže „Ne objašnjavaj nikome to što radimo, to je samo tvoje. Ionako te ne razumeju“.
5. Konzumiraj samo ono što ti ja predložim! –Žrtva „konzumira“ samo literaturu, muziku, obrede koje mu sektaš predloži da su dobri za njega.
6. Protumačiću ti konzumirano. – Naravno sektaš objašnjava i razjašnjava nedoumice koje žrtva ima u vezi konzumiranog.
7. Vidi kako ti je sad dobro! – Žrtva polako prestaje da oseća pritisak koji je imala od svojih bližnjih, porodice, prijatelja, prestaju da ga dotiču stvari iz okruženja, našao je svoj mir.
8. Nije sve tako kako ti na prvi pogled izgleda. – Okolina primećuje promenu, neko reaguje, neko ne, ali se daje do znanja da žrtva treba da zadrži svoj mir.
9. Ti si iznad toga! – Sektaš ubrzava obradu, pojačava meditaciju, „molitve“, žrtve i ne dozvoljava da se ona oseti ugroženom, prosto odstranjuje bilo kakav uticaj drugih ljudi jer su oni glupi, ne znaju istinu, niža su rasa i klasa.
10. Zašto to ne završiš? – Privođenje kraju obrade žrtve i polako iniciranje u sektu kroz „krštenje“, ili neki drugi vid inicijacije.
Nakon ovoga imamo novog člana sekte.

:kafe
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Само дадов пример за твојот став „Весниците се информации од општествените настани“ и како може да се валидни тие информации, иако нема доказ или факти во сите тие вести.
Денеска за жал тоа се политички „информации“ кои се апсолутно пристрасни - тоа сакав да кажам.

Пак ќе повторам: научи нешто повеќе, остај ја омразата настрана - духовното не може да го користиш за ќебенце под кое ќе се криеш :)

И ако се држиш до овој твој став како што треба
Освен себеси (во однос на духовното) никого друг не анализирам
немаш никаква основа да судиш за некој дали е во секта или не... бидејќи не го познаваш неговиот пат и философија на живеење.

И јас истото го зборувам: ти не анализираш ништо и тоа е голем проблем бидејќи се што пишуваш е врз база или на прохристијански весници или на жута штампа... едните мора да измислуваат секти, другите мора да измислуваат вести за да имаат посетеност!

И зошто не кажеш дека авторот на оваа листа е дипломиран православец на некој српски богословски факс? :D

Ти велам бесцелно глаголаш на темава, сигурно само оваа остана така - да има што да кажеш.

П.С. Во стилот на твоето споделување вести за сектите:
„Takođe smo primetili da frizerski saloni, razni noćni klubovi, kao i određeni klubovi borilačkih veština služe za širenje učenja (napomenuli smo da su to određene grupe, ne svi ljudi koji pošteno zarađuju svoj dinar, znači nije svaki klub borilačkih veština odgovoran za ovakvo delovanje, niti svaki noćni klub, niti frizerski salon…) Takođe se razne nevladine organizacije (u daljem tekstu NVO) bave finansiranjem ovakvih grupa i planiranjem njihovog širenja. “

Фризерски салони како дувло на секти :D
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Ако тој што уживал во кока и пишувал книга за рецепти, немаше да биде толку битно, но кога се работи за духовно/ филозофски правци и те како е битно.Тоа му доаѓа како Марадона да компонира сериозна музика и ја промовира како единствено ремек дело која е иднината во човековиот музички свет, а се друго е ѓубре на старите времиња.
Уште една дрска и безобразна лага! Телемата нема никаква врска со користење наркотици, ниту пак новиот еон значи дека само ,,Музиката на Марадона" треба да се слуша а сс друго е ѓубре. Токму спротивното е случајот! Во Liber Oz јасно е нагласено дека човекот има право да живее според свој сопствен закон. Што значи дека новиот еон е време кога оние што се наметнуваат како пат и цел за сите и за секого се дефинирани како ѓубре.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хептаграм XI

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
А и од каде тоа дрско размислување од страна на @-alf- да вели дека еден Марадона не може да најде инспирација и да напише класично дело кое ќе биде ремек дело?
Зошто постојано се ограничува човекот? Заради минатите дејствија? :)
 

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
Хепта , незнам кај виде омраза , ти си тој кој постојано упатува навреди кон соговорникот , од каде таа омраза , незнам.Може ти смета што пишувам..можеби.

Ако и ти следеше сопствена филозофија, немаше толку да имаме спротиставени ставови.
[QUOTE="Хептаграм XI, post: 368322, member: 2897]

П.С.
Кај тебе и такви ко тебе духовното се развива случајно, на сон или кога ќе се загледаш малку за да одмори умот слушајќи гласови од „Таткото“ ;)

[/QUOTE]
Да не заборавиме, вие следите гласови кој му биле шепнати на гуруто од некој сили кој владеат со светот преку некој Аијваз.

Во секое време може да излезеш од сектата..така да ..не гледам како заклучи дека имам омраза према било кој.

Ако било како сум те навредил, јас се извинувам...секташу.:zelen
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Освен што не читаш книги и си апсолутно незапознаен со религиите и сектите во светот и нивните философии - ти не си ги читаш ниту постовите што ги пишуваш по се изгледа... почни да се анализираш подобро, бидејќи вака не оди...

И сепак се повтрди дека копираш од прохристијански весници за да се лигавиш и мастурбираш околу Аиваз и Телема за да си задоволиш омразата изградена заради мене и @Abraxas?
Браво. :)

Но тоа го знаеше ти од каде копираш, само ти беше премногу убаво за да престанеш... психичкиот развој кај тебе е добар хаос... добро е што го нарекуваш „духовен“ развој.

 

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
А и од каде тоа дрско размислување од страна на @-alf- да вели дека еден Марадона не може да најде инспирација и да напише класично дело кое ќе биде ремек дело?
Зошто постојано се ограничува човекот? Заради минатите дејствија? :)
Ајде, можеш и подобро од ова.
Можеби и би можел, ама од тоа треба да произлезе и музичко школо да учи други наркомани како да компонираат....се разбира ...во новиот еон.:mstickle
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Како и да е , многу контраверзна личност е Кроули што не заслужува внимание , но еве оставил наркоманска фантазија кој некој ја прифатил како своја филозофија на живеење.




Се разбира дека не земам ништо здраво за готово , овде се работи за сосема друго...духовност.
Колку само варијации произлегле од она кое треба да биде вода за "гасење" жед, а други го направија трговија со човечки души!:(
Кроули е контроверзна личност само за оное што се заглавени во конзерватизам и догми. Секој што подетално ќе го проучи, ќе прочита повеќе за него и од него, ќе свати дека човекот само бил пред своето време и ништо повеќе. Во тоа време хомосексуалноста била казнива со закон, жените биле сметани за инфериорни во однос на мажите, сексуалноста била табу итн, итн! Тоа е причината што му била закачена етикета дека е контроверзен и сатанист.
Да ги браниш тие ставови значи да го браниш и тоа време.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хептаграм XI

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
Освен што не читаш книги и си апсолутно незапознаен со религиите и сектите во светот и нивните философии - ти не си ги читаш ниту постовите што ги пишуваш по се изгледа... почни да се анализираш подобро, бидејќи вака не оди...

И сепак се повтрди дека копираш од прохристијански весници за да се лигавиш и мастурбираш околу Аиваз и Телема за да си задоволиш омразата изградена заради мене и @Abraxas?
Браво. :)

Но тоа го знаеше ти од каде копираш, само ти беше премногу убаво за да престанеш... психичкиот развој кај тебе е добар хаос... добро е што го нарекуваш „духовен“ развој.
Повикај пријател , а?(facepalm)
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Што е секта.
Интересни се овие 10 точки.

Postoji deset instrukcija koje se daju žrtvi tokom psihološke obrade ispiranja mozga:
1. Ne daj na sebe! – odvajanje od porodice i bližnjih ukoliko imaju problem u porodičnim odnosima i konstantno postoji tenzija gde je žrtva kritikovana da treba da se ponaša na ovaj ili onaj način ili da uradi to i to.
2. Ja te jedini razumem! – sektaš se postavlja kao oslonac i stub žrtvi i tako zadobija njegovo poverenje.
3. Učini nešto za sebe! – kupi sebi nešto, uradi, kreni da treniraš neku borilačku veštinu ili idi na ples, jogu (?), biće ti bolje… Znam jednog čoveka što drži…
4. To je samo tvoje! – Nakon što porodica počinje da primećuje da se nešto čudno dešava sa žrtvom, počinju ispitivanja, konstantno traženje objašnjenja za ponašanje ili stanje u kome se nalazi žrtva. Tada sektaš kaže „Ne objašnjavaj nikome to što radimo, to je samo tvoje. Ionako te ne razumeju“.
5. Konzumiraj samo ono što ti ja predložim! –Žrtva „konzumira“ samo literaturu, muziku, obrede koje mu sektaš predloži da su dobri za njega.
6. Protumačiću ti konzumirano. – Naravno sektaš objašnjava i razjašnjava nedoumice koje žrtva ima u vezi konzumiranog.
7. Vidi kako ti je sad dobro! – Žrtva polako prestaje da oseća pritisak koji je imala od svojih bližnjih, porodice, prijatelja, prestaju da ga dotiču stvari iz okruženja, našao je svoj mir.
8. Nije sve tako kako ti na prvi pogled izgleda. – Okolina primećuje promenu, neko reaguje, neko ne, ali se daje do znanja da žrtva treba da zadrži svoj mir.
9. Ti si iznad toga! – Sektaš ubrzava obradu, pojačava meditaciju, „molitve“, žrtve i ne dozvoljava da se ona oseti ugroženom, prosto odstranjuje bilo kakav uticaj drugih ljudi jer su oni glupi, ne znaju istinu, niža su rasa i klasa.
10. Zašto to ne završiš? – Privođenje kraju obrade žrtve i polako iniciranje u sektu kroz „krštenje“, ili neki drugi vid inicijacije.
Nakon ovoga imamo novog člana sekte.

:kafe
Апсолутно ниедна од овие 10 точки нема ама баш никаква врска со нас!