Секој има своја вистина?

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Како која, нели е една? :pusi
Една е,но постои вистина за различни нешта.
Секое нешто си има своја вистина.
Една своја вистина.
Во твојот пост го спомна Исус и неговото прашање за вистината.
Приказната за христијанството е добар пример за поседувањето на вистината.
Со тоа што тие веруваат дека ја поседуваат вистината си дозволувале векови наназад да убиваат луѓе кои не се согласувале со нивната вистина.
Вистината била поважна од еден човечки живот.
И што била вистината?
Една приказна во која морало да се верува.
Еден куп на мисли.
Мислите може не водат до вистината,но само близу до неа,тие никогаш не можат да бидат вистината.
И сега да се вратиме на прашањето на Исус.
Што е вистината?
И зошто немал одговор?
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Една е,но постои вистина за различни нешта.
Секое нешто си има своја вистина.
Една своја вистина.
Во твојот пост го спомна Исус и неговото прашање за вистината.
Како сте море момци и девојки кои немате маски и живеете само во вистина и благодат минувајќи ги своите искушенија молкум? :)
А за Исус, еве што велат христијаните дека рекол Исус за себе си:

„Јас Сум Патот, и Вистината, и Животот. Никој не доаѓа при Татко Ми, освен преку Мене. -Јован 14:1-6

Што правиме со нехристијаните и нивната „една вистина“?
Не слушајте луѓе кога ви зборуваат за вистината, за животот, за патот... Не се слушајте ни самите себе... „Не тоа, не тоа“ - велат источните школи! Призивајте често ако сте запнале да го живеете животот спознавајќи ја едната ни вистина! Секако, не ме слушајте и јас сум човек :)
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Како сте море момци и девојки кои немате маски и живеете само во вистина и благодат минувајќи ги своите искушенија молкум? :)
А за Исус, еве што велат христијаните дека рекол Исус за себе си:

„Јас Сум Патот, и Вистината, и Животот. Никој не доаѓа при Татко Ми, освен преку Мене. -Јован 14:1-6

Што правиме со нехристијаните и нивната „една вистина“?
Не слушајте луѓе кога ви зборуваат за вистината, за животот, за патот... Не се слушајте ни самите себе... „Не тоа, не тоа“ - велат источните школи! Призивајте често ако сте запнале да го живеете животот спознавајќи ја едната ни вистина! Секако, не ме слушајте и јас сум човек :)
Прстот кој покажува кон месечината не е месечината :)
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Прстот кој покажува кон месечината не е месечината :)

Да си христијанка, прстот и те како е вистината и патот и судија и џелат и љубов и се останато... ;)
Тоа е вистината за нив.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Arkantos
И? Тоа што твојата „вистина“ не се совпаѓа со туѓите те вознемирило? Да те понудам со блага водичка да се смириш (затоа што ти мене не ми даваш капучино)? За нив тој секогаш ќе остане „глупиот што го остави девојчето за да замине во Австралија со онаа“ па ако сакаш ти и на газ влечи се среде Кичево.

И пред да ги осудиш дека режираат настани, си се запрашал дали можеби ТИ режираш настан околу тоа? Од каде знаеш дека навистина не ја оставил девојка му затоа што се полакомил? Ах да, ти си во право зашто те нервира оговарање.
Ни малку не ме вознемири тоа што не е еднакво моето мислење со нивното. Затоа што јас немам воопшто мислење за настанот. Од проста причина што не ја знам ни минатата девојка ни сегашната... Од кај можам да знам јас за нивниот однос кога не сум меѓу нив?
Ете тоа ме вознемири... Што така наречената „сопствена вистина“ ја базираат на...не знам на што ја базираат ама знам дека само бараат начин некого да го оцрнат и искритикуваат...
Јас тоа никогаш не успеав да го сфатам... нема потреба да се анализираат нечии постапки...
Колку ќе беше поубаво ако си ги анализиравме само своите....
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ни малку не ме вознемири тоа што не е еднакво моето мислење со нивното. Затоа што јас немам воопшто мислење за настанот. Од проста причина што не ја знам ни минатата девојка ни сегашната... Од кај можам да знам јас за нивниот однос кога не сум меѓу нив?
Ете тоа ме вознемири... Што така наречената „сопствена вистина“ ја базираат на...не знам на што ја базираат ама знам дека само бараат начин некого да го оцрнат и искритикуваат...
Јас тоа никогаш не успеав да го сфатам... нема потреба да се анализираат нечии постапки...
Колку ќе беше поубаво ако си ги анализиравме само своите....

Светот ќе беше досадно место за живеење ако не ги анализиравме и коментиравме туѓите постапки. Дури и ти го правиш тоа, колку и да негираш.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Една е,но постои вистина за различни нешта.
Секое нешто си има своја вистина.
Една своја вистина.
Во твојот пост го спомна Исус и неговото прашање за вистината.
Приказната за христијанството е добар пример за поседувањето на вистината.
Со тоа што тие веруваат дека ја поседуваат вистината си дозволувале векови наназад да убиваат луѓе кои не се согласувале со нивната вистина.
Вистината била поважна од еден човечки живот.
И што била вистината?
Една приказна во која морало да се верува.
Еден куп на мисли.
Мислите може не водат до вистината,но само близу до неа,тие никогаш не можат да бидат вистината.
И сега да се вратиме на прашањето на Исус.
Што е вистината?
И зошто немал одговор?


Можеби знаел дека `вистината` е само консензус на реалноста во одредено време и простор па затоа останало тоа прашање неодговорено, единствено на кое Исус немал одговор...
Некои вистини се мртви одамна, некои живеат а некои сеуште не се родени...
 

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
639
93
Има онолку вистини колку што има луѓе, затоа што секој човек има своја гледна точка. Може да се дадат многу прости примери за тоа. Еве ќе се послужам со пример од романот „Пустина“. Кој го читал знае дека таму доаѓа до судир меѓу двете различни сфаќања за животот на двата главни лика. Едниот сака да умре за татковината, а другиот сака да живее. И искрено јас се замислив кога гочитав романов, кој е во право? Не може да кажеме дека некој од нив греши затоа што двајцата имаат свои аргументи со кои ги поткрепуваат своите мислења.
Така е и во реалниот живот. Секој човек има различни сфаќања, па оттука произлегуваат и различните вистини.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Violet

Полноправен Член
2 март 2014
32
40
18
39
рајска градина
Вистина или став,, не се исти двеве.:^)
-Зошто ние лугето неможеме едноставно да ја прифатиме тугата вистина како точна туку имаме потреба да ја докажуваме својата?
Зошто секому неговата вистина му одговара. Неможеме да отстапиме од себе ако со ставот мислиме дека сме во право, а сите мислиме дека сме и неможе повеќе вистини да има зошто фактот е еден,а гледишта многу. Нејасни прашања.