Својата вера ја сакаме, а на туѓата се смееме

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Никој не ме излажа,земи и ти разгледај и прочитај,а ова со паричката е точно така,едната страна е верата а другата стр.на паричката е атеизмот.Размисли убаво и ке согледаш.Атеизмот е против црквата и ке постои додека она постои а не додека постојат богови.
Е па другарке форумска, ти да прочиташ. Јас сум, читал и читал ехееее, доста ми е читање, сега пишувам. И тоа што ти кажуваш не е вистина. Хиндуистите не одат во црква, будистите, муслиманите таоистите не одат во црква. Мене како атеист не ме занимаат црквите и додека постојат боговите (нормално во верувањате на теистите) ќе постојат и атеистите.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
И атеистите не се тоа шо беа, порано Ленин, Сталин, Мао, Пол Пот, Енвер Хоџа, Хонекер, Чаушеску, Хо Ши Мин, Тито дрим тим било тоа, страв и трепет, параноја и хистерија, сега освен Кастро и оној дебелиот како се викаше од С.Кореја не остана атеист на власт ... кинезите ниту ваму ни таму...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Е па другарке форумска, ти да прочиташ. Јас сум, читал и читал ехееее, доста ми е читање, сега пишувам. И тоа што ти кажуваш не е вистина. Хиндуистите не одат во црква, будистите, муслиманите таоистите не одат во црква. Мене како атеист не ме занимаат црквите и додека постојат боговите (нормално во верувањате на теистите) ќе постојат и атеистите.
бо
Црквта ја спомнав како за христијански атеист,ама боговите сами не зборат за себе,значи и сите институции заедници кои ги величат и слават тие богови и кажуваат правила и ритуали.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
бо
Црквта ја спомнав како за христијански атеист,ама боговите сами не зборат за себе,значи и сите институции заедници кои ги величат и слават тие богови и кажуваат правила и ритуали.
Рисјански атеист? Каков е тој атеист?
 

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
бо
Црквта ја спомнав како за христијански атеист,ама боговите сами не зборат за себе,значи и сите институции заедници кои ги величат и слават тие богови и кажуваат правила и ритуали.
Шо лупеташ бе девојче каков христијански атеист? Знаеш ли ти што значи атеист? Нема исламски атеисти будистичку, христијански вакви такви. Ај оди прочитај што е атеизам.
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Атеизмот е религија на новиот светски поредок.Зборот атеизам не значи негирање на постоењето на Бог туку спротивставување на Бог со неговото создавање и на сето тоа за што црквата се залага.Атеизмот е другата страна на паричката.
Како може да се спротивставуваш на нешто за кое неверуваш дека постои? Дали ти се спротивставуваш на Тор или Зевс?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Шо лупеташ бе девојче каков христијански атеист? Знаеш ли ти што значи атеист? Нема исламски атеисти будистичку, христијански вакви такви. Ај оди прочитај што е атеизам.
Верувам дека знаеш илјада пати повеке од мене,но колку јас знам досега а и признавам многу сум заборавила од прочитаното,а за атеизам во друштво и кафич не правиме моабет,мислам дека има многу атеистички поделби.Постојат дури и атеисти кои го почитуваат Исус,кој за нив бил нормално човечко битие,многу мудар,а не дека бил бог.Можеби и лупетам,но ете ти ке ме поправиш.
 

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Верувам дека знаеш илјада пати повеке од мене,но колку јас знам досега а и признавам многу сум заборавила од прочитаното,а за атеизам во друштво и кафич не правиме моабет,мислам дека има многу атеистички поделби.Постојат дури и атеисти кои го почитуваат Исус,кој за нив бил нормално човечко битие,многу мудар,а не дека бил бог.Можеби и лупетам,но ете ти ке ме поправиш.
Да, лупеташ. А што велиш ти, постојат ли атеисти автомехачари, атеисти професори, атеисти бравари, атеисти доктори? Секако дека постојат, ете ти уште поделиби. Постојат атеисти месојадци, атеисти вегетаријанци, атеисти вегани. Ете и тука поделби. Ехееее знаеш колку видови и подвидови не има? Убаво те прашувам дали знаеш што е атеизам, не срамота да не знаеш, кажи. Ако не знаеш ќе ти објасниме.

П.С. У кафич, праите ли моабет за христијанство? Или за светска економија? Тебе учењето ти се сведува у кафич?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and MoonFairy

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
Јас сметам дека правилната вера е Православното Христијанство и вервам во тоа, а ги почитувам останатите 2 монотеистички религии, а Исламот не ради неговото потеколо кое нема врска и никаква логика и е несфатливо. Ама тоа е тоа зато се вика ВЕРА ако веруваш,веруваш ако не нe. И да, никогаш не сум се потсмевал на туѓа религија.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Да, лупеташ. А што велиш ти, постојат ли атеисти автомехачари, атеисти професори, атеисти бравари, атеисти доктори? Секако дека постојат, ете ти уште поделиби. Постојат атеисти месојадци, атеисти вегетаријанци, атеисти вегани. Ете и тука поделби. Ехееее знаеш колку видови и подвидови не има? Убаво те прашувам дали знаеш што е атеизам, не срамота да не знаеш, кажи. Ако не знаеш ќе ти објасниме.

П.С. У кафич, праите ли моабет за христијанство? Или за светска економија? Тебе учењето ти се сведува у кафич?
Со тебе секое филозофирање паѓа во вода,не се обидуваш работите и на друг начин да ги согледаш и разбереш што сакам да ти објаснам,моето перцепција за атеистите.Примерот со паричката е просто објаснување,двете страни неразделиви,религија-атеизам,или верување-неверување.Која страна како и да ја гледаш,има "засолниште" во умот каде што нема контакт со правата вистина.Атеистот неверува а бара рационален одговор за вечните прашања,додека верникот пасивно ги прифака утврдените догми без желби за анализирање.Атеистите не се оптеретени со стегите на религијата па можеби чекор по чекор некогаш и ке најдат некои одговори на многу поставени прашања.Твоето неверување е исто вера.Ако те прашам :Постои ли Бог? ке речеш НЕ а ако те прашам :Постои ли се ? .....Ако нешто е се тогаш постои и Бог.Само на умот неможеме да му објасниме.За учењето на Атеизмот што ме праша дали ми се свдува во кафич,да те прашам одма,зошто не барате вие атеистите да се воведе во училиште предмет за атеизам?