Својата вера ја сакаме, а на туѓата се смееме

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Со тебе секое филозофирање паѓа во вода,не се обидуваш работите и на друг начин да ги согледаш и разбереш што сакам да ти објаснам,моето перцепција за атеистите.Примерот со паричката е просто објаснување,двете страни неразделиви,религија-атеизам,или верување-неверување.Која страна како и да ја гледаш,има "засолниште" во умот каде што нема контакт со правата вистина.Атеистот неверува а бара рационален одговор за вечните прашања,додека верникот пасивно ги прифака утврдените догми без желби за анализирање.Атеистите не се оптеретени со стегите на религијата па можеби чекор по чекор некогаш и ке најдат некои одговори на многу поставени прашања.Твоето неверување е исто вера.Ако те прашам :Постои ли Бог? ке речеш НЕ а ако те прашам :Постои ли се ? .....Ако нешто е се тогаш постои и Бог.Само на умот неможеме да му објасниме.За учењето на Атеизмот што ме праша дали ми се свдува во кафич,да те прашам одма,зошто не барате вие атеистите да се воведе во училиште предмет за атеизам?
И нормално е дека е се философија, мајката на науките. На кој начин да пробам да разберам? На погрешниот? Не фала, тоа оставам на неуките.
Зашто не разбираш некои основни поими? Не, моето неверување не е вера. Исто колку што ќелавоста е вид на фризура или колку што непливањето (непливач) е стил на пливање, толку и атеизмот е вера.
Се не е бог и прашање и кој и каков бог (или богови) постојат и дали постојат. Ти знаеш ли дали постои бог? Верувањето и знаењето се сосем различни работи.
Не јас на прашањето дали постојат богови нема да ти речам не постојат туку не верувам дека постојат.

Атеизам во школи? :rofl Бисер над бисерите. И што да се учи по такозвани “Атеизам“? Една фак'н реченица е што има да се учи атеизам?

Јас сметам дека правилната вера е Православното Христијанство и вервам во тоа, а ги почитувам останатите 2 монотеистички религии, а Исламот не ради неговото потеколо кое нема врска и никаква логика и е несфатливо. Ама тоа е тоа зато се вика ВЕРА ако веруваш,веруваш ако не нe. И да, никогаш не сум се потсмевал на туѓа религија.
Значи ги почитуваш другите 2 монотеистички ама исламот не. Исламот не е монотеистичка? Не е во тие 2? А политеистичките и нон-теистичките не ги почитуваш, така? Колку почитуваш толку и тебе ќе те почитуваат. И зошто е православието правилно а другите не?
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and MoonFairy

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
И нормално е дека е се философија, мајката на науките. На кој начин да пробам да разберам? На погрешниот? Не фала, тоа оставам на неуките.
Зашто не разбираш некои основни поими? Не, моето неверување не е вера. Исто колку што ќелавоста е вид на фризура или колку што непливањето (непливач) е стил на пливање, толку и атеизмот е вера.
Се не е бог и прашање и кој и каков бог (или богови) постојат и дали постојат. Ти знаеш ли дали постои бог? Верувањето и знаењето се сосем различни работи.
Не јас на прашањето дали постојат богови нема да ти речам не постојат туку не верувам дека постојат.

Атеизам во школи? :rofl Бисер над бисерите. И што да се учи по такозвани “Атеизам“? Една фак'н реченица е што има да се учи атеизам?


Значи ги почитуваш другите 2 монотеистички ама исламот не. Исламот не е монотеистичка? Не е во тие 2? А политеистичките и нон-теистичките не ги почитуваш, така? Колку почитуваш толку и тебе ќе те почитуваат. И зошто е православието правилно а другите не?
Па каде го научи ти атеизмот,велиш не во школо,не во кафичи,легнуваш од смеење и јас лупетам на крај.Ги превртуваш моите мислења тебе како ти одговара.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Idiot

Idiot

Староседелец
5 март 2013
317
231
1,053
Muppet Show
Па каде го научи ти атеизмот,велиш не во школо,не во кафичи,легнуваш од смеење и јас лупетам на крај.Ги превртуваш моите мислења тебе како ти одговара.
Ти во школо ли научи да јадеш? Имаш повеќе од 15 години?
Ти изврте се и кажа напопаку, толку ли е тешко да се сфати една проста реченица? Атеизам е неверување во богови. Ниеден, Ни египетски ни старогрчки ни нордиски ни христијански ни хиндуистички.......
 
Последна промена:

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Велиш во било која религија е љубовта,почитта и разбирањето,но зашто има омраза меѓу религиите,зошто не се почитуваме едни со други,зошто се обидуваме да докажеме дека нашата вера е исправна а таа некоја друга нее?Дали прашањето лежи кај нас самите,во човекот и неговата болна потреба за докажување дека е поумен,дека е подобар,потребата да биде водич?Еве пример ни е форумов,повеке има докажувања и навредувања него ли нормални дискусии со агрументи,и ниедна страна несака да се обиде да го сфати другиот а камоли да размисли дека можеби е он во право.
Ова не се случува само кога е религијата во прашање, на овој начин функционираме во сите свери на нашето постоење бидејки сме предводени од нашето гладно и немилосрдно ЕГО. Не е виновна религијата како појава, туку ние лугето како нејзини креатори.
А се што створил човекот функционира на тој начин што си го опишала. Секаде има водич и секаде има конкуренти кои се натпреваруваат. Секогаш сличните се собираат во група, а различните се сметаат за непријатели. Секој сака да биде во право, за да добие признание од другите, така се истакнува во толпата.
И така натака и така натака.
На овој принцип функционира семејството, друштвото, образованието, политиката, религиите...
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Што знам, мене па малку ми е и апсурдно овде да се користи терминот смеење, посебно ако е случај каде еден верник се смее на друг, баш ко магарето и зајакот. Повеќе би го нарекла тоа верска нетрпеливост и наметнување на една вера ко супериорна во однос на друга т.е. во случајов гледам претежно се наметнува вечното околу христијанството наспроти исламот, а другото е занемарено. Тоа е таа верска заслепеност и игнорантност што ствара несогласувања и ограничувања помеѓу верниците...а ако ги мешаме веќе и атеистите, бар на атеистот сите подеднакво му се смешни со своите убедувања и надмудрувања.

И @diva orhideja, кога ќе почнеш тема, држи се до неа. Те гледам која тема и да ја отвориш овде во религија, понатака ја вртиш кон едни те исти муабети за кои веќе има теми т.е. верба во Бога, христијани и муслимани, атеизам и лошите атеисти...па дури и јадење сега. :D Интересни се темите, ама многу хаотични стануваат со скршнувањата и им се губи првичната намена.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Да додадам дека туѓата надеж (која преминува во верување) е смешна ако премине во догма без реално менување на човекот да биде подобар од она што бил вчера.
Ако не учите ништо од надежта што ја имате за утре, а дојдено е тоа утре...