Самоубиство

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Tања од бумбар, ти си? Ај Тања... јас да ти кажам прво дека си многу убаво облечена и дека твојата емисија е многу убава уствари е најубава емисија што некој некогаш можел да ја направи.

А сега Тања, одговори на прашањето. Или тоа е оправдано самоубиство?
Вие ли сте чичко Митре повторно?

Од кај знаеш дека се самоубил и зошто?
И не оправдувам јас никакво самоубиство, дури ни она на Калеш Анѓа-ќе умрам, ама верата не ја менувам. Па ни тоа на Питу Гули. Што не се борел ко маж кога му дошло до умирање веќе. Еден двајца непријатели ќе повлечел со себе бар ако не друго.
Пример : )
 

FixxGirl

Нов член
13 август 2013
4
0
1
25
Negotino
Еднаш поради Х причини се напив многу апчиња секакви и легнав одма сум заспала и утрето пак станав како нова 2 пати имам вени сечено па ништо не ми е мене господ не ме сака дали оти сум ѓаволско чедо па сатаната сака доле да останаам :)
 

theowndemon

Полноправен Член
Кое е вашето мислење за луѓето кои извршуваат самоубиство ??
- Мислам дека тие се доста слаби личности кои неможат да истрпат многу, но сепак ајде да бидиме искрени дека некои од нив само се обидуваат за внимание, а не за навистина да си го одземаат животот. За тие што навистина сакаат да си го одземаат животот - треба да бараат стручна помош од прости причини за да го зачуваат животот и дефинитивно после тоа ќе се чувствуваат добро, барем подобро него што порано и со тоа да ја сфатат смислата на животот.
Како што погоре прочитав, се согласувам дека е многу себична работа и дефинитивно ако раскинала со дечко и` (пример земам, зошто неодамна зборував со една која сакаше да се самоубие зошто раскинала со дечко и`), сигурно нема да бидат заедно на тој свет па затоа треба овде да ги земи конците во своите раце и малку да застани на тврда нога.
Дали вие некогаш сте помислиле на такво нешто??
- Да, сум се обидела и мислам дека од тогаш на тоа највеќе внимание обрнувам и се обидувам на тие околу мене кои сакаат да се самоубијат од х причини, да им објаснам и докажам дека животот е навистина многу убав и дека вреди да се живее.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Дали вие некогаш сте помислиле на такво нешто??
- Да, сум се обидела и мислам дека од тогаш на тоа највеќе внимание обрнувам и се обидувам на тие околу мене кои сакаат да се самоубијат од х причини, да им објаснам и докажам дека животот е навистина многу убав и дека вреди да се живее.

Може доцнам ко неплатена јануарска сметка, ама што побогу е легитимна причина за самоубиство на 17 години?
Општо ја цитирам членката оти последна одговорила, инаку било кој што се обидел, или има такви замисли, слободно нека одговори.
Едноставно ме интересира причина која има поголема тежина од „непребол“ љубов, финансии или неприфаќање од средината.

Најголемиот дел мислат само до моментот кога целиот свет се зацрнува и проблемите престануваат. За нив.
Да застанете за миг да си ја замислите глетката кога некој близок ќе ве види сплескани, изобличени и распрскани до непрепознатливост и облеани во крв, тој страв и таа траума која ќе ги претрпи во моментот, па подоцнежното каење, жалење, навраќање, преоптеретување на психата...вредат ли бе луѓе туѓите трауми и уништени животи себично да ги платите со живот за ВИЕ да избегате од нешто навидум неминливо?
Не можам да судам, ама не можам ни да оправдам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Rêveur

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Може доцнам ко неплатена јануарска сметка, ама што побогу е легитимна причина за самоубиство на 17 години?
Општо ја цитирам членката оти последна одговорила, инаку било кој што се обидел, или има такви замисли, слободно нека одговори.
Едноставно ме интересира причина која има поголема тежина од „непребол“ љубов, финансии или неприфаќање од средината.

Најголемиот дел мислат само до моментот кога целиот свет се зацрнува и проблемите престануваат. За нив.
Да застанете за миг да си ја замислите глетката кога некој близок ќе ве види сплескани, изобличени и распрскани до непрепознатливост и облеани во крв, тој страв и таа траума која ќе ги претрпи во моментот, па подоцнежното каење, жалење, навраќање, преоптеретување на психата...вредат ли бе луѓе туѓите трауми и уништени животи себично да ги платите со живот за ВИЕ да избегате од нешто навидум неминливо?
Не можам да судам, ама не можам ни да оправдам.

Се враќа Петкана накај дома. Глува ноќ, нема никој наоколу, барем навидум. Како што си оди по патот ја сретнуваат двајца, и` ставаат крпа со опиум и ја киднапираат. Ја носат некаде каде што ќе се изживуваат врз неа еве да кажеме една недела. Не навлегувам што ќе и` прават, замисли си што се` би можеле. После таа седмица ја фрлаат покрај некоја река. Што мислиш, што би и` се врткало во глава после тоа? Сигурно нема да побара Харибо бонбончиња.

Да, може да се обрати на места каде ќе и` помогнат да ги помине сите тие трауми и сето тоа ама тоа е легитимна причина за да се самоубие.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
slb_bobo, тогаш да го земеме случајот со Фрицл, „човекот“ кој 24 години ја силувал својата родена ќерка и ја држел затворена во подрум каде му изнародила седум деца/внуци. Жената сега се оправа по институции по Австрија и се обидува да надокнади за изгубените години и себеси и на децата. Си има врска со човек, и се обидува да продолжи понатаму. Само таа си знае низ што минува и што ѝ се мота низ глава, ама што требала таа жена да направи? Да се самоубие и да ги убие децата, или да ги наведе и тие да се самоубијаат поради траумите и срамот?

Одвратен е чинот, болен и трауматичен за секоја жртва, ама ако се размисли од секој аспект, штетата е направена, ако умреш, не исчезнува. А и те како има за што да се живее, посебно ако Петкана има деца, сопруг, родители т.е. општо луѓе кои се спремни безрезервно да помогнат.
Вака може своите маки ќе ги прекрати, а после и нејзините ли ќе треба да се самоубијаат поради траумата дека нивната сакана била злоставувана и силувана, па на крај се самоубила, па така еден по еден ќе ги снемува?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Electra
Не велам дека единствено решение во таква ситуација е самоубиство, велам дека е легитимна причина. После такви случки останува на личноста и способноста за справување со притисокот од општеството. Утре многумина ќе ја покажуваат со прст, многумина ќе ја избегнуваат, многу често во друштво сите ќе замолкнат кога ќе се појави таа и сл.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

radioactive

Истакнат Член
14 април 2013
54
39
118
Слаба и силна личност. Две во едно. Слаба личност бидејќи туку-така лесно се откажува од животот, а силна бидејќи се соочува со смртта (најголемиот страв во човековиот живот). Сепак ако се прашувам јас, да, оправдувам самоубиство. Моментално читам книга (Ако го дочекам утрото-Сидни Шелдон) која започнува со самоубиство. Жената се самоубива бидејќи била измамена и била до гуша во долгови. Иако е невина и само една обична жртва полицијата го следи секој нејзин чекор со цел да и го наплатат долгот. Дел од причината поради која го врши тој чин е и за да ја спаси ќерка си од долгови и да и овозможи да живее мирен живот без финансиски проблеми.
Постојат безброј други примери на патење чијшто единствен крај би претставувал смртта.
 

The High Commander

Староседелец
2 мај 2012
206
131
1,043
123
Доминатното мислење во денешно време е дека самоубиството е за пички. Така е зошто во денешно време воглавно пичките се самоубиваат.

Не мора да значи дека е за пички.
Пример: Кога ќе имам околу деведесет години и ќе бидам сосема свесен дека нема да можам да го поднесам тоа, ќе се начукам виагра и ќе платам едно десетина курви.

Ќе биде самоубиство, но ќе умрам со насмевка на лицето. ;)

*edit: еве ти се пишуваш за самоутепанство, на фб наоѓаш сликичка што ти одговара на муабетот
1374782_10151796523079998_1171375458_n.png