1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Салати

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од Мила, 1 март 2012.

 1. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Ај вадете тефтерите со рецепти и запишувајте. Оваа сама си ја измислив, во еден убав летен ден кога се чудев што да правам со досадата :giggle

  Пиперка зелена лута ситно се сецка, се сецка шунка на коцкички, печурки конзервирани на ливчиња.
  Ова се меша заедно и се додаваат две лажици урда, една павлака ( 250 гр) и мало кесиче мајонез.
  Едно лажица мелени ореви се додава во хомогената смеса, заедно со малку вегета и две три капки маслиново масло.

  Убавина :)
   
  На MoonFairy, She, Bum-Bum и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Салата со туна и јајца.

  Потребно:
  -Зелена салата (марула)
  -Туна
  -Варени јајца
  -Сол, масло и киселина
  Подготовка:
  -Марулата ја ставате во поголема чинија (исечкана како и обично), потоа во чинијата ставате туна исечкана и јајца исечкани. После сол, бибер, масло и киселина ставате :D
  Може ви личи чудно ама е многу убава..
  [​IMG]
   
 3. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  приметив дека мајонезната салата вие ја викате руска :) аруска салата по нашки е сосем друга салата...

  иначе и ја сум по салатите...еве неколку...

  салата со макарони

  потребни состојки: макарони, туна во парчиња, кисели краставички, печлурки, мајонез, кечап, кромид пола главица (по желба), вегета

  ги вариш макароните и ги ставаш во една вангла, потоа ја истураш туната, ги додаваш исецканите краставички, печурки и кромид, ставаш вагета по вкус, малку кечап, и мајонез неколку лажици (да биде доволно со целата смеса) и мешаш додека со соединат состојките.


  Салата со маслинки

  потребни состојки: 500гр зелени маслинки, 500гр црни маслинки, 3-4 црвени пиперки бабури, 2-3 чешчиња лук, 1 лимон, маслиново масло, магдонос.

  ги сецкаш сите состојки и ги мешаш...погоре напишав 500гр маслинки пошто си ја правам салатава и имам за цел месец, посебно ми е погодна при постење.


  туна дипс

  потребни состојки: туна , павлака, маслиново масло, лук

  сите состојки се ставаат во блендер и испаѓа смеса во вид на паштета...погодна е да се јаде со чипс или топли ѓевречиња
   
 4. Adele

  Adele Нов член

  Зачленет на:
  27 март 2012
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  1
  Јас наместо да сечкам, рендана ја правам руската салата. Само грашокот не го рендам. Превкусна е вака, плус сокот од краставиците може да се исцеди настрана за да не го раствори мајонезот.
   
 5. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Салата од грав и сланина  [​IMG]
  Приготвување:
  Загрејте го маслото во тава на средна температура. Ставете ги ги сланината и кромидот. Повремено мешајќи, пржете ги 5 минути, или додека сланината да стане крцкава, а кромидот да омекне.
  Во тавата додајте ги доматниот сос, водата, медот и сувата пиперка и убаво измешајте. Повремено мешајќи, пржете ги 5 минути, и понатаму на средна температура, или додека смесата да згусне.
  Додајте го сварениот грав, убаво исцеден. Динстајте мешајќи 3 минути, или додека гравот убаво да се стопли. Додајте го магдоносот. Зачинете со сол и црн пипер. Сервирајте на тост намачкан со путер.
  За вегетаријанска верзија на ова јадење, сланината заменете ја со морков или со целер.

  Состојки:
  2 лажици маслиново масло
  3 парчиња сланина, крупно сечкани
  1 мал црвен кромид, ситно сечкан
  250 мл доматен сос
  125 мл вода
  1 лажица мед
  1 лажица дробена сува пиперка
  400 г грав, сварен
  2 лажици сечкан свеж магдонос
   
  На Lena му/ѝ се допаѓа ова.
 6. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Салата со пилешко месо

  300 гр бело пилешко месо
  маслинки,
  грашок,
  компири (1-2 парчиња зависи од големината),
  павлака,
  мајонез,
  сирење.

  Месото се вари и се раскинува на парченца, се става во еден сад.
  Во него се додаваат сецкани маслинки, претходно сварените и изренадани компири, грашок обарен по желба, дробено сирење по желба, една павлака ( 200 мл) и две лажици мајонез.
  Смесата се меша за да стане хомогена ( ако сакате може и малку свежа марула да ставите, имам пробано интересно е)

  Се зачинува со малку сол и бибер, а може и нане.
   
  На Lena, Јована и lady_blue им се допаѓа ова.
 7. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  Одличен лесен летен оброк, кој брзо се приготвува…
  Потребни состојки:
  • 400 г компир
  • 250 г грашок
  • 100 г пченка
  • 2 свежи краставици
  • 1 кромид
  • сол (по вкус)
  • бибер (по вкус)
  • магдонос (по вкус)
  • маслиново масло (по вкус)
  Начин на подготовка: Сварете го компирот и исечкајте го на коцкички или на кругови. Грашокот и пченката исто така треба да ги сварите, да ги исцедите и да ги измиете со ладна вода. Кромидот исечкајте го многу ситно. Свежите краставици исто така исечкајте ги на тенки кругови или на коцкички.
  Сите овие состојки, измешајте ги убаво во еден поголем сад и додајте ситно сечкан магдонос. Потоа посолете и ставете малку бибер.
  [​IMG]

  извор
   
  На Lena, True_Blood, Trajche и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. Badgirl

  Badgirl Староседелец

  Зачленет на:
  4 јануари 2013
  Мислења:
  1,477
  Допаѓања:
  3,259
  Овошна салата,моја омилена,ќе земеш разно овошје,исецкаш ќе ставиш во еден тањир и јадеш :D
   
 9. Lepaa

  Lepaa Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 декември 2012
  Мислења:
  985
  Допаѓања:
  1,704
  Шарена салата
  1 главица карфиол 500 гр смрзнат грашок
  2.5 дл млеко
  благ црвен пипер
  малку шеќер
  црн пипер
  сол

  Прелив:
  200 гр мајонез
  1 главица кромид
  1 чешне лук
  1дл јогурт
  1 лажица киселина
  малку црвен пипер
  магдонос
  сол

  Убаво измиениот и исцеден карфиол се разделува на покрпуни цветови. Млекото се раздредува со малку вода, се посолува, се додава црниот пипер, една лажичка црвен пипер, малку шеќер и се става да се вари. Кога ќе проврие во него се става карфиолот и смрзнатитот зеленчук, па се вари на тивок оган додека да омекне. Потоа се процедува и се остава да се излади. На страна се подготвува преливот од исечканиот кромид, лук и се додава мајонезот, јогуртот и киселата павлака (горе пишува киселина, а овде кисела павлака-незнам што е точното [​IMG] ). Овој прелив се дадава на салатата, се промешува и се зачинува.

  Салата - макарони, мајонес, к.краставички

  Потребни состојки:
  * 100 грама шунка (по желба, свинска или пилешка)
  * 100 грама сирење
  * 400 грама макарони
  * 100 грама мајонез
  * 400 грама кисели краставички
  * 200 грама кисела павлака
  * 100 милилитри јогурт
  * 4 јајца

  Начин на подготовка:
  Сварете ги макароните во вода со сол, исцедете ги и измијте ги со студена вода. Оставете ги да се исцедат во цедалка. Потоа, излупете ги јајцата и ситно исечкајте ги заедно со шунката, сирењето и киселите краставички. Потоа, во длабок сад ставете ги макароните, додајте им ги јајцата, шунката и сирењето и краставичките. Во одделен сад измешајте ги мајонезот, киселата павлака и јогуртот, измешајте ги состојките за преливот, полејте ја салатата, измешајте и оставете во фрижидер до служење,за да зацврсне.
   
 10. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,488
  Допаѓања:
  14,398
  Цезар салата за 4 лица
  Потребни состојки:

  -2 марули
  -300г пилешко филе
  -300г свежи домати
  -100г двопек
  -120г маслинки
  -100г пармезан
  -Сос за зачинување направен од сенф, мајонез и сок од лимон

  Начин на приготвување:
  -Испечете го пилешкото филе на грил тава или на скара и исечкајте го на ситни коцки.
  -Искинете ги листовите од марулата на парчиња.
  -Исечкајте ги доматите на мали коцки.
  -Искршете го двопекот на парчиња.
  -Обескостете ги маслинките и ситно -исечкајте ги.
  -Состојките ставете ги во длабок сад и додајте го претходно приготвениот сос за зачинување. Промешајте.
  -Изрендајте го пармезанот на површината на салатата и послужете.
  [​IMG]
   
  На Ѕвездичка, MoonFairy, Змејче и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели: