1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Салати

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од Мила, 1 март 2012.

 1. Мила

  Мила Активен Член

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  120
  Допаѓања:
  99
  Не видов тема за салати. Ме интересира дали знаете да придотвувате некаков вид на салати?
  Дајте ваши предлози, рецепти...

  За почеток еве една што ја правам често!

  Салата од печени компири


  1 кгр. розе компири
  300 гр. масло
  1 главица лук
  сол
  црн пипер

  Измијте го компирот и ставете го во рерна да се пече. Од како ќе се испече, излупете го и пропасирајте го додека е топол и веднаш ставете сол, толчен лук и постепено мешајќи ставете го маслото додека не се потроши целото и на крај црниот пипер. Се служи како ладна или топла салата.

  Салата од домати
  Потребно:
  4 домати
  2 зелени пиперки
  3 тврдо варени јајца
  масло
  1 главица кромид
  Исчистете ги пиперките од семките и исечете ги на коцкички. Исечете ги доматите на парчиња. Измешајте ги, па додајте сол и масло. Излупете ги тврдо варените јајца и кромидот, исечете ги на тркалца и распоредете ги врз салатата.
   
  На Minella и Sugar им се допаѓа ова.
 2. Blueberry

  Blueberry Староседелец

  Зачленет на:
  12 февруари 2012
  Мислења:
  205
  Допаѓања:
  158
  Јас правам цвекло салата. Наједноставна и супер освежува. Земете тегла цвекло и една павлака пола кило. Исецкајте го цвеклото на ситно, додадете павлака по желба колку сакате да биде густо и уживајте во дегустација :)
   
  На N|ghtmare_f и Minella им се допаѓа ова.
 3. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Јас како изврсна домаќинка и вечити сновач низ кујна, највише мерак имам на салати.:D
  Значи свежи или кремасти, ми прават кејф ептен.

  Оваа си ја правам прилично често, таман е посна а навистина најадува, за сите што ги практикуваат постиве...
  Не знам у количини, зашто си ја спремам од око, зависно дали ја правам само за мене или за групна седенка со пријатели.

  Потребни состојки:
  -компири
  -маслинки
  -туна на парчиња
  -моркови
  -маслиново масло
  -лимон
  -магдонос

  Подготовка:
  Компирите се варат и се сецкаат на коцки со средна големина, се додаваат туната, исецканите маслинки.
  Морковот треба да биде свеж и се ренда.
  Се додава ситно исецкан магдонос, сол, маслиново масло ( малку зашто и од туната има), и сок од лимон.

  Се меша и се јаде, разбира се :cool:
   
  На Adele и Sugar им се допаѓа ова.
 4. Sugar

  Sugar Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  501
  Допаѓања:
  1,110
  Само шопска и руска! (happy) не верувам дека некој не знае рецепт :D
   
  На cakar_ulav му/ѝ се допаѓа ова.
 5. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  ја ке ти кажам
  шопската салата оди со
  -патлиџан
  -чушка ( пиперка )
  -краставица
  -сирење ( рендано или сецкано исто е )
  - може по вкус кој сака малку марула
  - и се знае 1 кг. ракија :D:rofl
  а за руската салата ја знам како зимница....вака не ја знам :D
   
 6. Мила

  Мила Активен Член

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  120
  Допаѓања:
  99

  Ејј, кој не ја знае руската:)
  Салама, грашок, мајонез, кисели краставички, моркови, по желба ставаат и кашкавал и компири. Јас никогаш не ставам компири, не ми се допаѓа така.

  [​IMG]
   
  На mila mila, Minella и cakar_ulav им се допаѓа ова.
 7. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  цезар салата: марула.стек,кубети,церар сос(балсамико, коњак и мајонез),пармезан....омилена ми е : )
  и наравно грчка салата vs узо : )
   
  На She, melpomena, street_chic и уште 1 член му се допаѓа ова.
 8. Sugar

  Sugar Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  501
  Допаѓања:
  1,110
  Недоразбирање :D Кажав дека тие ги знам само, не дека барам рецепт, нвм , фала Мила што ме настрви сеа со сликата :gladen
   
  На cakar_ulav му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Boyka

  Boyka Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  255
  Допаѓања:
  737
  шопска+ракија нема боље Ч)
   
  На She, Bum-Bum и parvati им се допаѓа ова.
 10. Minella

  Minella Активен Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  171
  динстан зеленчук ,борокула,морков ,грашок или карфиол ...... ммммм ... без додаток на оцет ,масло или сол
   
  На Мила му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: