Сакам да кажам/Сакам да прашам

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Зошто форумов е неактивен?

Затоа што нема активни членови. Оние кои беа одлучија да го напуштат форумот од само ним познати причини. А ново членство тешко се добива пошто има конкуренција од Кајгана и Фемина, за помладите тука е Тик-ток, за останатите тука се социјалните мрежи. Форум сепак е платформа на која треба да се размисли пред да се постира и нема прилика за чек ин во сендвичара или инста стори во биртија.
Почни да пишуваш во секој случај :)

btw, welcome back @Lena се надевам за постојано. :) Апелирам и на другите кои само чат-пат читаат како гости да се вратат и некако да му се даде барем вештачко дишење на форумов ако не и нешто повеќе од тоа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Затоа што нема активни членови. Оние кои беа одлучија да го напуштат форумот од само ним познати причини. А ново членство тешко се добива пошто има конкуренција од Кајгана и Фемина, за помладите тука е Тик-ток, за останатите тука се социјалните мрежи. Форум сепак е платформа на која треба да се размисли пред да се постира и нема прилика за чек ин во сендвичара или инста стори во биртија.
Почни да пишуваш во секој случај :)

btw, welcome back @Lena се надевам за постојано. :) Апелирам и на другите кои само чат-пат читаат како гости да се вратат и некако да му се даде барем вештачко дишење на форумов ако не и нешто повеќе од тоа.
Би дал дури и многу повеќе од вештачко дишење, да бев барем 10 години уназад.
Реалната причина ја знаеме, форумот како смисла на платформа живурка во последниве 5 години општо и тоа. Активноста на другиве гореспоменати места можеби не се споредува со активноста тука, но у принцип квалитетот вртоглаво опаѓа секаде. Се појавуваат одредени ликови од 50 години нагоре со скромни познавања и никаков бонтон, за кои се лепат дечурлана која се пали како млад мајмун и е неискусна да ги изигнорира нивните ретардирани постови. Останатите сме веќе толку одамна извозени низ форумскиот лавиринт што веќе ни е буквално сеедно на каде би врвела дискусијата. Ако сметаме дека би можело некако да изигнорираме се ова, и придонесуваме со квалитет, пак ќе испадне по горнава теорија. Како што фејсбукот се наполни до гуша со реклами и масовни групи во кои истите средновечни дртала доминираат со коментари, или пак инстаграмот со дрољи за самопрезентација, или недај боже твитер каде на еден асален пост ќе видиш 100 ретвита на гоВно твитови. Така и тука. Мислам дека се изгуби целосно поентата на форумот, а тоа е пред се информирање.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Би дал дури и многу повеќе од вештачко дишење, да бев барем 10 години уназад.
Реалната причина ја знаеме, форумот како смисла на платформа живурка во последниве 5 години општо и тоа. Активноста на другиве гореспоменати места можеби не се споредува со активноста тука, но у принцип квалитетот вртоглаво опаѓа секаде. Се појавуваат одредени ликови од 50 години нагоре со скромни познавања и никаков бонтон, за кои се лепат дечурлана која се пали како млад мајмун и е неискусна да ги изигнорира нивните ретардирани постови. Останатите сме веќе толку одамна извозени низ форумскиот лавиринт што веќе ни е буквално сеедно на каде би врвела дискусијата. Ако сметаме дека би можело некако да изигнорираме се ова, и придонесуваме со квалитет, пак ќе испадне по горнава теорија. Како што фејсбукот се наполни до гуша со реклами и масовни групи во кои истите средновечни дртала доминираат со коментари, или пак инстаграмот со дрољи за самопрезентација, или недај боже твитер каде на еден асален пост ќе видиш 100 ретвита на гоВно твитови. Така и тука. Мислам дека се изгуби целосно поентата на форумот, а тоа е пред се информирање.

Постојат форуми со милиони членови како Редит а во регионов порано што имав постирано беше Форум.хр со 400К+ членство со илјадници активни секојдневно.
Настрана што има и некои форуми кои се специјализирани за некоја област.
Може има и премалку раја во хунза јазично подрачје, вклучувајќи и понова дијаспора, ете два форуми постојат со поголема активност, не знам колку се пропаднати ама сигурно има неколку.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Сега сите се оптеретени со сликање и постирање, кој, кај бил...
Тртење по разни социјални мрежи, со цел да се дочепат до некои кругови, површни како и нив...
Форумот е место каде пишуваш свое мислење, став, влегуваш во дискусија, ама не секој има капацитет, интелект и информираност за да се вклучи во било каква дискусија...
Полесно им е да пишат омилен парфем, ташна, бренд или не знам шо...
Жално ама вистинито...
Зато сме само неколку кои го одржуваат форумот...
Искрено мене на почетокот, а и сега ми смета ограниченоста на овој форум.. (што не е случај на пример со Кајгана)
Прва опомена ми беше оти сум пишувала на латиница (мислам big deal) значи две админки одма ме опоменија, второ треба да внимаваме на вулгарностите, а некогаш ти доаѓа да се изразиш баш со таков жаргон, ама ете политиката на форумот не е таква, значи ми смета цензурата и последно знам бев опомената околу гејовите од страна на една членка од администрацијата и воопшто не ми се допадна тоа...Или не смее политички теми...
Мој став, мое мислење...
Ако не се сложуваш со мене, не значи дека си во право, а не значи и дека и јас сум во право...
Може само да се сложиме, дека не се сложуваме....
Има и некои други ситници, ама во глобала, барем јас лично од тие причини сум помалку активна...
Пак ќе речам во периодот кога станав член имаше далеку поинтересни и поконструктивни дискусии отколку денешниве...
Се враќам заради носталгија, а и драг ми е форумов...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Сега сите се оптеретени со сликање и постирање, кој, кај бил...
Тртење по разни социјални мрежи, со цел да се дочепат до некои кругови, површни како и нив...
Форумот е место каде пишуваш свое мислење, став, влегуваш во дискусија, ама не секој има капацитет, интелект и информираност за да се вклучи во било каква дискусија...
Полесно им е да пишат омилен парфем, ташна, бренд или не знам шо...
Жално ама вистинито...
Зато сме само неколку кои го одржуваат форумот...
Искрено мене на почетокот, а и сега ми смета ограниченоста на овој форум.. (што не е случај на пример со Кајгана)
Прва опомена ми беше оти сум пишувала на латиница (мислам big deal) значи две админки одма ме опоменија, второ треба да внимаваме на вулгарностите, а некогаш ти доаѓа да се изразиш баш со таков жаргон, ама ете политиката на форумот не е таква, значи ми смета цензурата и последно знам бев опомената околу гејовите од страна на една членка од администрацијата и воопшто не ми се допадна тоа...Или не смее политички теми...
Мој став, мое мислење...
Ако не се сложуваш со мене, не значи дека си во право, а не значи и дека и јас сум во право...
Може само да се сложиме, дека не се сложуваме....
Има и некои други ситници, ама во глобала, барем јас лично од тие причини сум помалку активна...
Пак ќе речам во периодот кога станав член имаше далеку поинтересни и поконструктивни дискусии отколку денешниве...
Се враќам заради носталгија, а и драг ми е форумов...

И мене ми е необично драг форумов, за жал од непознати причини си замина неодамна и Електра после 10 години членство, не можам да објаснам зошто но ете.
Јас сум 9 години на форумов и за тоа време ми прирасна за срце, па си викам ако треба ќе останам последен како Џонатан во Ролербол и ќе пишувам постови во пост-апокалиптична виртуелна атмосфера.
Сериозно не ми е јасно зошто членови кои со години и години биле активни нагло прекинуваат, што тоа се променило? Ок и јас имав еден период на неактивност но тоа беше од здравствено-психолошки причини и не бев активен онлајн воопшто, ама никогаш не сум помислил да го напуштам скроз форумот.
Тоа ми е мала мистерија, ајде да кажеш дека баталиле нет скроз ама не, чак има и неактивни членови кои читаат рандом како гости а не постираат, има нови членови кои не знам зошто се зачлениле кога остануваат со нула мислења.
Не гледам никаква логика во тоа да нема барем 50-60 активни членови кои би биле јадро на форумот и неколку стотини кои би постирале повремено, не ми е јасно што се случи?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Изгледа ќе бидеме двајца кои последни ќе останат :)
Не би се откажала скроз од форумов, не знам...можеби дека ми е прв :D
Сепак мислам дека малку треба да е поопуштено, поспонтано и да се намали со ограниченоста, можеби така ќе се врати во старото светло...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

ipopovski

Админ
Член на администрација
30 септември 2011
1,763
2,409
1,133
www.crnobelo.com
Изгледа ќе бидеме двајца кои последни ќе останат :)
Не би се откажала скроз од форумов, не знам...можеби дека ми е прв :D
Сепак мислам дека малку треба да е поопуштено, поспонтано и да се намали со ограниченоста, можеби така ќе се врати во старото светло...

Нема никаква ограниченост моментално :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy