Сакам да кажам/Сакам да прашам

heartbroker

Истакнат Член
9 февруари 2015
52
13
108
26
Сакам да прашам и да дознаам дали некој од форумов има аплицирано за спонзорство во австралија или друга држава ? Kажувајте брзо :D
 

Falanga

Истакнат Член
10 април 2016
350
293
173
42
Тој што вика дека студентските денови се најубави во животот, може да оди да скокне од некој мост. Сериозно бе, кој будала рекол такво нешто, очигледно некој што студирал три години или некој што се запишал на приватен факултет. Вистинскиот пекол е овие четири години, поминати во тага, солзи, нерви, безброј истрошени пенкала и покачен диоптер. Примамливо звучи името на титулата, ама при крај сум со нерви, мислам дека ќе завршам во психијатриска болница. Секогаш кога ќе се изнервирам се наоѓа некој паметен да ти каже да не се нервираш, а тој не се нашол во ситуација како твојата, па само соли памет.
Ти се тресат рацете од нервоза и сакаш да плачеш и да искршиш се што е можно зошто некој се труди те прави будала, го деградира твоето знаење и целта му е само финансиски да те искористи.
Трпам, трпам, ама ете до кога не знам и јас ?!?!?!?
Сега кога ќе погледнам во ретроспектива, стварно не ми беа лоши студентските денови. Од 2000-та до 2010-та година, се истресов од учење. Ама затоа после фрај. И Оп! Други проблеми, кариера, интернационална работа, далеку повеќе вариајбли во животот одошто во студентските денови.

Сакам да прашам и да дознаам дали некој од форумов има аплицирано за спонзорство во австралија или друга држава ? Kажувајте брзо :D

Не ти го разбирам баш прашањево. Амлку повеќе детали? Ти бараш спонзор или се нудиш да бидеш? За која цел?
 

Falanga

Истакнат Член
10 април 2016
350
293
173
42
Моментот кога газдата ти вели да продадеш продукт на интернет/фејсбук групи, постираш и за 2 минути тој ти коментира ....
Колку е човекот глуп од 1 до ајупиздуматерглуп ?
Тоа во деловниот свет се вика: He is not the sharpest tool in the shed ;)
 

heartbroker

Истакнат Член
9 февруари 2015
52
13
108
26
@Falanga

Од пријател дознав дека некоја компанија од австралија дава спонзорство во австралија јас влегов во страната и имаше формулар го пополнив и го пратив утредента ми вратија ми напишаа да сликам страницата од пасошот и дипломата и дали имам некои работни вештини. Али тоа не е битно битно ми е да знам дали е ова некоја лага шо навистина сумљам во то сеа сакам да знам некој вака да не заминал странство на овој начин мислам ме свајќаш :D
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Епа баш напротив, јас му дадов знак дека ми се допаѓа. Ама не можев да сфатам дали и тој чувствува нешо па затоа сакав другарка ми да го праша. Но , проблемот е што иако мн го свиѓав сега веќе не е како порано бидејќи тој не покажа ништо и не знам дали да се потрудам околу него....
Па не си морала преку другарка си можела и ти да му кажеш, но веќе кога не го свиѓаш воопшто не се ни труди. Времето поминато со некој кој не го сакаш е изгубено, јас така сфатив.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Не сакам чекање. Ме исцрпува.
Чекај автобуси, чекај термини, чекај работни мејлови, чекај народ да се накани да излезе, чекај народ да се реши што сака...
И потиснувај се себе и своите желби/потреби оти сета среќа зависи од чекање на другите.
Не знам зашто се потребни ритуали и триста размислувања за најобични работи. Или сакаш/можеш нешто или не, ама не троши ни свое, ни туѓо време.
И секогаш ко да бараме друг да ни покаже дека/колку вредиме.
Газени сме, газиме преку себе, ама трпи... трпи за два убави збора. Мазохизам е јака ствар. Несфатенине гледам и ја идеализираат ко романтична.
Пошто е баш курткобејнски (ова треба ко придавка да се воведе) да те направат да се осеќаш ко последно дупче на шупелка, и пошто барање потврда за сопствената вредност од свет полн со суштества ориентирани само кон себе, е баш кул идеја.
:nah
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Близнации водолија ми ти биле совршен пар. Сакам да питам - шо значи то кога си едното со подзнак другото? :zelen
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Не сакаш чекање ,а па од друга страна не можеш да побегнеш од тоа за жал .
Кој чекал ддочекал ,а некој од чекање умрел ,така да јас во принцип не чекам ништо такво ,а мазохизам е силна работа не ствар ! :kafe
 

Falanga

Истакнат Член
10 април 2016
350
293
173
42
Близнации водолија ми ти биле совршен пар. Сакам да питам - шо значи то кога си едното со подзнак другото? :zelen
Тоа значи дека во 21 век веќе не е интересно да се верува во проказни од темното доба и дека игнорантството е геј ;)
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Тоа значи дека во 21 век веќе не е интересно да се верува во проказни од темното доба и дека игнорантството е геј ;)
видиш, јас чекам некој да ми речи дека то значи оти сум савршен пакет ол бај мајселф :zelen