Сакам да кажам/Сакам да прашам

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Еве вчера ми дојде писмо дома, агент за наплата дома и на работа...
Во случај да знаете некој што би можел да помогне нешто пишете ми, ќе ви пратам се. Никогаш не би барала помош, ама допрено е дното.


Не знам во ваков случај освен муабет со адвокат за одложување или нешто, ако веќе го исплаќаш кредитот како може да има извршител?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Coccinella

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
А, ако ги затвориш сите теми кои не ти одговараат и кај што не се развива дискусијата согласно твоите убедувања и ставови, не знам кај би продолжиле ние со дискусијата?
Нормално е дека ќе развлекуваме дискусии и по други теми...
А, ти можеш слободно да ги затвараш сите теми, дури и форумов...
Мислам what's the point?
Форумов ионака едвај `живурка` и наместо да ти биде мило што воопшто се развила некоја дискусија на посериона тема, ти реши да затвараш теми....
Е па форум не опстојува од теми од типо `омилен парфем, последно јадев и сл`...
Ама. вие си знаете...
3. Членот се согласува дека нема да се служи со материјал кој е лажен, клеветнички, вулгарен, и полн со омраза (расна, национална, сексуална, културна, или лична) кон другите членови на форумот.
Правилникот е тој. Оставив дури и повеќе од доволно за сите да се искажете, но преминавте секоја граница. Такво живуркање - не, па дали биле само 5 или 5000 членови, небитно. Никако не може да ми е мило кога фрчат толку ниски навреди.
Отворена е пак темата секако, не дека за навек ќе останеше под клуч.

Не, незгодно ми е, и башка кој би ми помогнал кога има пред мене луѓе на кои далеку попотребна им е помош и разбирам секако дека е така.
Има, да, но секоја планина со своја тежина, нели? Нема што да ти е незгодно, луѓе помагаат многу повеќе одошто мислиш. Пиши да објават анонимно и админите ќе дадат твој контакт само на тие што ќе се понудат да помогнат.
Има на ФБ и група за правни совети, побарај ја и пиши таму, ќе се најде некој да ти објасни околу агентите за наплата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Coccinella

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ова веќе надминува секоја граница, денес мајка ми ја однесоа со брза помош и веднаш хоспитализација, од ништо никаде тешки симптоми на нешто као тешка дементност во комбинација со физичка одземеност.
Среќа што имаме врска на болница па брзата помош беше навистина брза, среќа што живееме на 300м од болница па сега останува да се направат испитувања, првичните не покажале хематоми или нешто слично на глава, немало излив или шлог скраја било, ама којзнае што е работата ако тие ствари се елиминирани.

Како доаѓаат срањава како на филмска лента, не може човек да земе здив, каде да се најде сила за понатаму :(
 
  • Sad
Реакции: escape and MoonFairy

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Сепак мозочен удар :(
Се понадевавме дека е нешто поинакво, слабост некоја, било што ама не...
Ако некој има искуство со блиски или барем роџаци или френдови кои имале мозочен удар, го замолувам да напише нешто, не мора на темава може и на ПП...
Не знам што да правам, читам на нет ама гледам имало разни нивоа на мозочен удар со различни последици, некогаш трајни некогаш привремени, сеуште не се знае каде на скалата е овој.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Сепак мозочен удар :(
Се понадевавме дека е нешто поинакво, слабост некоја, било што ама не...
Ако некој има искуство со блиски или барем роџаци или френдови кои имале мозочен удар, го замолувам да напише нешто, не мора на темава може и на ПП...
Не знам што да правам, читам на нет ама гледам имало разни нивоа на мозочен удар со различни последици, некогаш трајни некогаш привремени, сеуште не се знае каде на скалата е овој.
Жалам за ситуацијата и се надевам на најдобар исход. (muscle)
Не сум експерт ни најмалку (очигледно), ама се надевам дека е нешто послабо штом им требало време да го забележат (иако со наши лекари е несигурно). Добро е што имате некого ете.
Баба ми преживеа излив на мозок од хематом на свои 82-3 години и одлично се оправи од истиот. Нејзиното беше апла очигледно пошто почна да губи рамнотежа, речениците ѝ беа неповрзани и имаше халуцинации од притисокот на хематомот дека на тераса има куче. Тоа траеше тие два дена дури се снајдеме да ја оперираат итно.
После беше ко ништо да не било.
Кога одев на физикална имаше неколку постари лица што се оправаа од мозочен удар и тука правеа вежби за подвижност.
Почекај да видите колку бил силен ударот, па потоа ќе мислите на решенија. Тогаш бев 15-16 години, па можев да се фокусирам да мислам позитивно, сега не знам и јас како би реагирала, затоа ви посакувам на сите многу среќа и сила.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Жалам за ситуацијата и се надевам на најдобар исход. (muscle)
Не сум експерт ни најмалку (очигледно), ама се надевам дека е нешто послабо штом им требало време да го забележат (иако со наши лекари е несигурно). Добро е што имате некого ете.
Баба ми преживеа излив на мозок од хематом на свои 82-3 години и одлично се оправи од истиот. Нејзиното беше апла очигледно пошто почна да губи рамнотежа, речениците ѝ беа неповрзани и имаше халуцинации од притисокот на хематомот дека на тераса има куче. Тоа траеше тие два дена дури се снајдеме да ја оперираат итно.
После беше ко ништо да не било.
Кога одев на физикална имаше неколку постари лица што се оправаа од мозочен удар и тука правеа вежби за подвижност.
Почекај да видите колку бил силен ударот, па потоа ќе мислите на решенија. Тогаш бев 15-16 години, па можев да се фокусирам да мислам позитивно, сега не знам и јас како би реагирала, затоа ви посакувам на сите многу среќа и сила.

Благодарам на убавите зборови.
Скеновитге покажале каде е излиената крв во мозокот и сега следат серија тестови да се одреди што е и како е.
Неизвесноста е ужасна, посебно кога се работи за вакви ситуации :(
 
  • Ми се допаѓа
  • Sad
Реакции: escape and Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Благодарам на убавите зборови.
Скеновитге покажале каде е излиената крв во мозокот и сега следат серија тестови да се одреди што е и како е.
Неизвесноста е ужасна, посебно кога се работи за вакви ситуации :(
Ќе биде. Штом не е во животна опасност, ќе се среди.
Никој не знаеме што може да не снајде утре, па ете, кога биднало, take it one second at a time ако треба.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Нелогично било и лицемерно да се биде пацифист а истовремено да се знаат карактеристики на некаков си француски воен авион од 1939.
Ма немој.
Можеби добра меморија наместо лицемерие?

Онака како што може да се гледаат филмови и да се ужива во нив без да се знае ништо од глума, камера, режија...
Дури и повеќе.
Знаејќи ја детално воената историја на светот, особено онаа од модерно време, човек прилично добро осознава за какво зло се работи, макар и ги знаел карактеристиките на Шарнхорст и Гнајзенау.
Доаѓајќи од генерации и генерации војни лица, партизани, комити и остали прави мажи (и жени) имам и породичен увид во војната како најгрозоморен општествен феномен кој за жал сеуште е актуелен во ова време на инстант комуникции и можност за добро информирање на популацијата.

Освен WW2 каде што имаме јасна црно-бела ситуација, навистина добра и навистина зла страна, ниту една друга војна во историјата нема оправдување туку се работи за бесцелно жртвување цели генерации, уништување на материјални добра градени со генерации и оставање опашки кои се влечат со векови.

WW2 е едина војна во која навистина би учествувал вс. фашистите (и Шпанија 36-39 нормално) кога би бил роден во тие времиња. Све остало, од Илинден до Камбоџа е едно сериозно големо срање за кое не вреди да се изгуби нокт а не пак екстремитет.

А конечно и знам зошто луѓето оделе во војна воопшто, низ вековите. Денес веќе таа причина не постои и според тоа никој не би требало да оди во војна.
 
Последна промена:

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Баланс во животот се одржува кога слушаш рап за убивање курви ради кокаин дури пребаруваш baby shower gift ideas за проект. (smoke)
 
  • Haha
Реакции: Saladin