Сакам да кажам/Сакам да прашам

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Ех, почина и баба Харпер Ли. "Да се убие птицата подбивница" е една од најдобрите работи на светов.
Заедно со Умберто Еко во ист ден....

R.I.P. за двјацата извонредни книжевници.
Многу, многу лош почеток на годината.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky and MissChievous

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Дефинитивно, ама дефинитивно ќе почнам да барам резерва, машко по можност што сака да ги гледа Сашо и Сашка, да слуша стенд ап и да дојде барем еднаш со мене на Бојан или Никола.. И ќе се надевам дека нема да искоментира: - Глупо е тоа!
глуп си ти жими мајка глуп си!
знам дека не сака секој ама ќе најдам таков што сака.
тачка :frantic
 

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
431
886
1,103
СДК ајдееее....:eek
Честитки! Ти беа доделени 400 поени од трофеи бидејќи си наш член повеќе од четири години.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Моментот кога биолошка целина наречена човек, еволуирана да опстанува како ловец-собирач треба физички да опстане седејќи 10 часа во канцеларија или на фабричка лента. И после дијазепами, патријотизми, турбо-фолк, усташи и четници...тоа е...
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Не верував дека некогаш ова ке го кажам, ама ми недостигаат шпанските серии
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
После ваква расправија дома и караници, среќа не ме натепа (не дека можи :p ), додека шетав низ темните улички низ наслебава и ме шибаше ветрето в чело размислував и сфатив дека се занимавам и опседнувам со многу побаналани работи и ме повредиле отколку ваква семејна расправија.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Каков „соросоид“ и „предавник“ е значи овој Токвил...:zelen
Токвил сметал дека демократијата е поправедна од аристократското владеење и предвидувал дека тоа ќе биде политичкиот систем на иднината, но исто така предупредувал на опасностите што таа ги носи. Според него, во демократското општество страста на луѓето да бидат еднакви е посилна од желбата да бидат слободни. Поттикнати од идеалот за еднаквоста, граѓаните во демократијата посакуваат привилегии и имот за кои сметаат дека им припаѓа. Бараат патиштата кон општествениот, економскиот и политичкиот напредок да бидат подеднакво достапни за сите. Не прифаќаат повеќе нееднаквост во богатството и статусите како дел од природниот поредок. Меѓутоа, бидејќи луѓето по природа не се со еднакви способности, многумина се свртуваат кон државата за да ги обезбеди со предности кои самите не можат да ги стекнат. Тие би се согласиле и да ја жртвуваат политичката слобода за да си обезбедат материјална благосостојба. Токму поради тоа, демократиите се соочуваат со една се` поголема опасност кога луѓето, сакајќи да достигнат еднаквос ќе ја продадат својата слобода на централната власт која ќе им ветува дека ќе им обезбеди имот и други предности. Бидејќи народот и` дава се` поголема сила, државата ќе управува со животите на своите граѓани и ќе ги уништи локалните институции кои ја спречуваат централизираната контрола и наметнување на убедувањето на мнозинството врз малцинството.
Токвил ќе наведе дека слободата не се губи заради деспотизмот на кралевите туку поради тиранијата над мнозинството. За да се спречи можноста демократијата да се претвори во државен деспотизам, Токвил го подржувал зацврстувањето на институциите на локалната власт, со формирање на бројни приватни асоцијации над кои државата нема контрола; штитејќи ја независноста на судството, и сочувувањето на слободата на печатот - кои заедно би требало да го унапредат активното и одговорно граѓанство

Како беше оноа...
Народот е секогаш у право дури и оној пат кога греши?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider