Сакам да кажам/Сакам да прашам

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,063
1,133
Денес цел ден ме обзема чувство на носталгија, ми се вртат слики од детството, поточно од оние тинејџерски години... првото искачање во град и еуфоријата која беше присутна тогаш, првото шминкање со другарките, првото фарбање коса... многу посакав да имам парфем од тоа време и да го мирисам за да ме одведе до местата и луѓето кои што сум ги заборавила. Музиката е вториот добар начин кој ги буди спомените и може да те однесе назад во времето, но интересно е што песните кои што ги сакав и слушав некако не ме носеа натака и не ми го доловуваа чувството, туку баш онаа музика која не сум ја сакала и не сум можела да ја поднесам, а била пуштана на радио, по дискотеки и кафичи, во автобус и сл. ми ги разбуди сите сетила вечерва.
... И така преслушувајки ги хитовите од деведесеттите години, налетав на песната која што срцево за малку не ми го искина. Ах! Како река од спомени да течеше низ мене. Толку убаво и толку тажно истовремено, а не дека нешто посебно сум и посветила внимание некогаш, но најверојатно била присутна во тој пероид од мојот живот, онака незабележливо во позадина.
 
  • Like
Реакции: Аркантос

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,997
9,629
1,683
Normandy
Ех, почина и баба Харпер Ли. "Да се убие птицата подбивница" е една од најдобрите работи на светов.
Заедно со Умберто Еко во ист ден....

R.I.P. за двјацата извонредни книжевници.
Многу, многу лош почеток на годината.
 
  • Like
Реакции: Luckky and MissChievous

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,186
1,133
1,133
Дефинитивно, ама дефинитивно ќе почнам да барам резерва, машко по можност што сака да ги гледа Сашо и Сашка, да слуша стенд ап и да дојде барем еднаш со мене на Бојан или Никола.. И ќе се надевам дека нема да искоментира: - Глупо е тоа!
глуп си ти жими мајка глуп си!
знам дека не сака секој ама ќе најдам таков што сака.
тачка :frantic
 

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
430
886
1,103
СДК ајдееее....:eek
Честитки! Ти беа доделени 400 поени од трофеи бидејќи си наш член повеќе од четири години.
 
  • Like
Реакции: existence

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Моментот кога биолошка целина наречена човек, еволуирана да опстанува како ловец-собирач треба физички да опстане седејќи 10 часа во канцеларија или на фабричка лента. И после дијазепами, патријотизми, турбо-фолк, усташи и четници...тоа е...
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,063
1,133
Не верував дека некогаш ова ке го кажам, ама ми недостигаат шпанските серии
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
После ваква расправија дома и караници, среќа не ме натепа (не дека можи :p ), додека шетав низ темните улички низ наслебава и ме шибаше ветрето в чело размислував и сфатив дека се занимавам и опседнувам со многу побаналани работи и ме повредиле отколку ваква семејна расправија.
 
  • Like
Реакции: Outrider