Сакам да кажам/Сакам да прашам

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Сакам да кажам ,а највеќе да прашам следново !!

Сега внимателно читав на Порталот и се чудам ...КАКО СКОПЈЕ МИ ГО УНИШТИ ЖИВОТОТ ?!?!
Во ова ќе се пронајде може некој ,а највеќе би сакал да го прочита аворот на горенаведениот наслов со иницијали Д.К !

Во целиот тој текст има многу работи кој се тотално не точни и смешни за читање , малкуте работи кој се делумно точни се кој како ќе се пронајде во нив значи пак и тие не се во целост точни , еве нека бидат тие на страна , да се посветиме на смешните и во целост не точни тврдења на Д.К

Како прво насловот е Како МИ го промени ,а не како НИ го промени , за да личноста збори во име на сите провинцијалци ?!
- Ќе ве ишамара и превоспита Скопје ??
На што толку е гнев не знам , какво е тоа функциониранје нормално за Скопје да те ишамара ?!
Во овој град девојки кој искрено се сакаат има повеќе од каде и да било во Македонија , а не дека нема исклучоци !
Во овој град има многу кој влегуваат и посакуваат моногамни врски , а онаму каде што ги нема не знам мислам дека кривицата треба да си ја поделиме со женскиот пол ,а они многу добро знаат зошто !!
Во овој град љубовта ќе ја најдете онлајн , да али повторно за кого како , па целиот свет функционира онлајн ?! Како во Скопје само онлајн демек се пронаоѓа љубов ?!?!
Во овој град спротивно од личноста Д.К дека не е за фини и романтични луѓе , не знам од каде ова , баш овој град ,а има толку да си прочита за Скопје по што било познато и какви биле и се уште се Скопјани во него ...
Не значи тоа дека ако таа или тој имале некое лошо искуство во Скопје во однос на љубовта ,романтиката,работата,образованието ,дека сите се такви и дека секое образование е такво .
Вистината е што тоа лошо искуство не ви дава храброст да дојдете до одличното па сите ви се криви , не го користете истото како изговор со сто ќе си останете сами во подрумот и никогаш нема да излезете од него ,а и да излезете би ви било чудно се !
Земете пример како функционира секој , како диво се однесуваат тие кој се нај гласни дека немало моногамни врски ,а истите бегаат од нив , па ако они нека си зборат и ќе си останат само да си зборат , место повеќе да работат они си зборат и си плачат за жал !

Овој град нека им е јасно на сите провинцијалци ,а не мигранти : секогаш Скопје бил и ваш град без разлика дали некој е ваков или онаков , секогш Скопје имал шмекери и девојки за пример што за жал денес се и дали 10 % , не ја барајте кривицата само во машкиот пол , ставете прст на чело и симне те си ја улогата на Анџелина Џоли и Лопез , симнете се полека на земја ,а тамо сигурно има Скопски шмекер кој нема да ве искористи ,а безбедно ќе ве симне од таа висина и посвети внимание онакво за која секоја жена сонува !!

Неко меџу нама није наш !

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
@Altaïr БЕ ,да не ми кажеше ти ќе продолжев и во иднина :)
Кажи нешто ново , не знам што толку се трескаш од земја за ситници кој се минливи , немој да не спиеш вечер !
И тоа, бе, според бон тон се 2 букви кој ги користиш кон некој кој не го познаваш ни приближно ,а ако сакаш да си надри лекар вози си ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Денес цел ден ме обзема чувство на носталгија, ми се вртат слики од детството, поточно од оние тинејџерски години... првото искачање во град и еуфоријата која беше присутна тогаш, првото шминкање со другарките, првото фарбање коса... многу посакав да имам парфем од тоа време и да го мирисам за да ме одведе до местата и луѓето кои што сум ги заборавила. Музиката е вториот добар начин кој ги буди спомените и може да те однесе назад во времето, но интересно е што песните кои што ги сакав и слушав некако не ме носеа натака и не ми го доловуваа чувството, туку баш онаа музика која не сум ја сакала и не сум можела да ја поднесам, а била пуштана на радио, по дискотеки и кафичи, во автобус и сл. ми ги разбуди сите сетила вечерва.
... И така преслушувајки ги хитовите од деведесеттите години, налетав на песната која што срцево за малку не ми го искина. Ах! Како река од спомени да течеше низ мене. Толку убаво и толку тажно истовремено, а не дека нешто посебно сум и посветила внимание некогаш, но најверојатно била присутна во тој пероид од мојот живот, онака незабележливо во позадина.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Аркантос